رویدادها و تازه‌ها

مبنای انتخاب، میزان توجه و انتشار آن‌ها در شبکه‌های مجازی است

مبنای انتخاب، میزان توجه و انتشار آن‌ها در شبکه‌های مجازی است

مرجان یگانه‌پرست - 

مجید برزگر، مدیر بخش مردمی جشنواره فیلم سلامت، همه مردم را به ساخت فیلم‌هایی از تجربه‌های شخصی آن‌ها در زمینه سلامت دعوت کرد.

مدیریت بخش مردمی جشنواره فیلم سلامت به برزگر، کارگردان فیلم تحسین‌ شده‌ «پرویز» واگذار شده است.

او که فعالیت خود در سینمای حرفه‌ای را با ساخت فیلم‌های تجربی آغاز کرد، از سال ۸۸ با نویسندگی و کارگردانی فیلم «فصل باران‌های موسمی» وارد فضای اصلی سینمای داستانی شد.

او پس از فیلم «پرویز»، به عرصه تهیه فیلم‌های سینمایی بلند گام نهاد. «پریدن از ارتفاع کم»، «ممیرو» و «خانواده فرشچی» فیلم‌هایی هستند که او در سال‌های اخیر تهیه‌ آن‌ها را بر عهده داشته است.

برزگر علاوه بر کارگردانی و تهیه کنندگی، در امور صنفی انجمن فیلم کوتاه و همچنین برگزاری جشنواره‌های مختلف فیلم نیز به‌طور جدی فعال بوده است.


بخش مردمی جشنواره فیلم سلامت چه وظایفی دارد و قرار است چگونه عمل کند؟

همه جشنواره‌های موضوعی فیلم در ایران، بخش‌هایی مختص فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن دارند که از میان آثار تولید شده، انتخاب یا به سفارش جشنواره، ساخته می‌شوند.از آن‌جا که امروزه استفاده از گوشی‌های همراه برای ثبت موضوعات و ساخت فیلم به امری رایج تبدیل شده است، شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم سلامت، در کنار بخش فیلم‌های حرفه‌ای تولید شده در زمینه سلامت، به این مقوله نیز توجه کرده است. کانالیزه کردن این روند در ذهن مردم و بهره‌گیری از آن برای تولید فیلم‌هایی با موضوع بسیار مهم سلامت، مورد توجه جشنواره فیلم سلامت است. استقبال از این بخش، چشمگیر است و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند. بخش مردمی جشنواره فیلم سلامت با اختصاص بیشترین جوایز نقدی به برگزیدگان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا به‌این وسیله، مشوق مردم برای تولید فیلم‌هایی با موضوع سلامت باشد. جوایز این بخش، شامل یک خودرو و صد جایزه نقدی است و فیلم‌های این بخش می‌توانند به‌وسیله دوربین گوشی‌های موبایل یا هر دوربین دیگری ساخته شده باشند. در این بخش، هیچ‌گونه محدویت خاصی وجود ندارد، جز این‌که فیلم‌ها باید 1 تا 3 دقیقه‌ای باشند. با نگاهی به اطراف می‌توان در حوزه سلامت، مسائلی جدی و قابل بررسی پیدا کرد.


به نظر شما این جشنواره بر نوع نگاه فیلمسازان و آگاهی‌بخشی به جامعه چه تاثیری خواهدداشت؟

فیلمسازان هم بخشی از جامعه هستند. در بخش مردمی، همه قالب‌های فیلم، از جمله مستند، گزارش، داستانی، داب اسمش، دوبله، انیمیشن و عروسکی مورد توجه هستند و به نظرم فیلم‌های کوتاه با موضوعات جذاب می‌توانند در ذهن مردم اثرگذار باشند. تکرار موضوعاتی مثل مصرف غیراستاندارد در ایران، مصرف بی‌رویه نمک یا مقایسه مصرف شیرینی با استاندارد مصرف جهانی و امثال آن‌ها می‌تواند آموزنده و موثر باشد. هر میزان تاثیرگذاری، نشان‌دهنده این خواهد بود که جشنواره در مسیر خود درست عمل کرده است. موضوعات مهمی، از روش‌های غلط  تغذیه یا مواد خوراکی غیرطبیعی که به سلامت جسم مربوط می‌شوند گرفته تا الگوهای نادرست در سلامت روان از قبیل استرس و ترس، قابل بررسی هستند. این موارد در فراخوان جشنواره به‌طور مفصل توضیح داده شده است، اما اشاره مصداقی آن با توجه به تعدد و تنوع موضوعی آن امکان‌پذیر نیست. نکته قابل اهمیت این است که مسئله سلامت جامعه به مرز هشدار رسیده است و به نظر می‌رسد ارائه هر اندازه آگاهی در این زمینه، حتی در حد یک تلنگر و یا نگه داشتن جانب احتیاط در مصرف مواد غذایی، ارزشمند و ضروری است. این روند آگاهی‌بخشی در گذر زمان، به نفع جامعه خواهد بود.


به نظر می‌رسد این جشنواره به علت یک ضرورت و نیاز طرح‌ریزی شده است؛ درست همان‌طور که مسئله محیط زیست در چند سال اخیر مورد توجه رسانه‌ها و جشنواره‌های مختلف قرار گرفت و تلاش‌های قابل توجهی جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم صورت گرفت. علت این ضرورت، رسیدن به مرز هشدار است؟

مسئله محیط زیست و استفاده از منابع آب کشور در همه بخش‌های موجود از فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی گرفته تا مصارف خانگی، به یک بحران بسیار جدی تبدیل شده است. به همین میزان، عدم توجه به بیماری‌های قلبی و عروقی، افزایش مصرف مواد مخدر و دخانیات، استفاده زیاد از نمک در غذا، مصرف بی‌اندازه فست‌فودها و برخی امور بدیهی در امر سلامت نیز به مسئله‌ای جدی در جامعه تبدیل شده است. بی‌توجهی به مسئله مهم سلامت، وزرات بهداشت را بر آن داشت تا بر اساس دغدغه‌ها و اهداف سازمانی خود، در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کند. هدف جشنواره فیلم سلامت، آگاهی‌بخشی به جامعه است و به‌نوعی مهمترین بخش این جشنواره را می‌توان بخش مردمی آن دانست که به آثار تولیدی مردم اختصاص دارد. فیلم‌های حرفه‌ای که تا کنون تولید شده بنا به ضرورت‌هایی ساخته شده‌اند و تاثیر خود را در جامعه گذاشته‌اند، اما فیلم‌های مردمی غیرحرفه‌ای بوده و به تجربه و شناخت مردم درباره سلامت مربوط می‌شوند. فیلم‌های زیادی به دست ما رسیده است که مردم به‌وسیله آن‌ها، تجربه‌های خود را درباره ترک مواد مخدر یا سیگار به تصویر کشیده‌اند؛ فیلم‌هایی که بسیار تکان‌دهنده و موثر به نظر می‌رسند. از همه دعوت می‌کنم که از تجربیات شخصی خود یا اطرافیان خود فیلم بسازند و آن را به جشنواره بفرستند. امیدواریم آثار برگزیده بارها و بارها دیده شوند و تلنگری به جامعه باشند و به تجدیدنظر در برخی از رفتارها منجر شوند. توجه به سلامت، یک ضرورت غیرقابل‌انکار برای جوامع است.


فیلم‌های شرکت‌کننده بر چه اساسی انتخاب و رتبه‌بندی خواهندشد؟

تعدادی از فیلم‌ها در کانال ویدئو سلامت در دسترس هستند و از میزان و آمار توجه مردمی به هر یک از آن‌ها، متوجه جذابیت و تاثیرشان خواهیم شد. داوری اولیه این آثار توسط مخاطب این کانال انجام می‌شود ولی داوری نهایی توسط هیئت داوری جشنواره صورت خواهدگرفت. مبنای انتخاب آثار مردمی، میزان توجه و بازنشر آن‌ها در شبکه‌های مجازی است.


آیا این جشنواره بنا به ضرورت، فقط یک دوره برگزار خواهدشد یا ادامه‌ خواهدداشت؟

من فکر می‌کنم کار این جشنواره از سال آینده شروع خواهدشد، زیرا در این دوره قرار است فیلم‌هایی را که از سال 90 تا به حال ساخته شده‌اند، مورد داوری قرار دهد و طبعا برای سال آینده فیلمی در دست ندارد. با توجه به اهداف موجود و مقدمات تولید آثاری که به سال آینده منتهی خواهدشد، جشنواره ادامه‌دار خواهدبود.