رویدادها و تازه‌ها

جشنواره‌ای که حال جامعه را خوب می‌کند

جشنواره‌ای که حال جامعه را خوب می‌کند

دکتر ابراهیم داروغه زاده، دبیر جشنواره فیلم سلامت

براساس تعاریف تثبیت شده، سلامت نه تنها عدم ابتلا به بیماری و نقص عضو بلکه به معنای برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی نیز هست. با توجه به این تعریف، در‌می‌یابیم که سلامتی موضوعی چندبعدی است، به‌نحوی که امروزه علاوه بر ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، جنبه معنوی نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود. در عین حال، توجه به این اصل، اجتناب‌ناپذیر است که ابعاد مختلف سلامتی و یا بیماری نیز بر یکدیگر اثر می‌گذارند و تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند. همان‌گونه که می‌دانیم، مشکلات جسمی بر روان فرد، مشکلات روانی بر جسم او و نیز هر دوی آن‌ها بر جامعه اثر می‌گذارند و به تبع آن، اختلالات موجود در جامعه نیز بر هر دو بعد دیگر سلامتی اثرگذار است. لذا اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامتی باید به تمام جوانب سلامت فردی و سلامت کلی جامعه توجه داشته باشد.

سلامت در افراد و جامعه وقتی محقق می‌شود که برای پیش‌گیری از بیماری و حفظ سلامت و ارتقای آن، گام‌های موثری در وادی آموزش برداشته شود. آموزش سلامت، می‌تواند وضعیت سلامت افراد، خانواده‌ها، جوامع و در کل، ملت‌ها را تغییر دهد، کیفیت زندگی مردم را بهبود دهد و از مرگ‌های زودرس پیش‌گیری کند. آموزش سلامت چنانچه بر پیش‌گیری متمرکز باشد، هزینه‌‌هایی را که صرف درمان می‌شود کاهش می‌دهد. آموزش سلامت یکی از مهمترین اجزای ارتقای سلامت و متضمن ایجاد انگیزه برای تطابق رفتارهای افزاینده سلامت و نیز کمک به مردم جهت تصمیم‌گیری درباره سلامت خود و کسب اعتماد و مهارت‌های لازم برای عمل به تصمیم‌هایی است که می‌گیرند.  

از طریق آموزش می‌توان علم و هنر پیش‌گیری از بیماری‌‌ها را به مرحله اجرا گذاشت؛ بر عمر انسان‌ها افزود؛ سطح سلامت و توانایی بشر را از طریق کوشش‌‌های دسته‌‌جمعی با هدف سالم‌‌سازی محیط ارتقا داد؛ بیماری‌‌های واگیردار را کنترل کرد؛ آگاهی همگانی، راه‌‌های دست‌‌یابی به سلامت و نیز خدمات پزشکی و مراقبتی را به منظور تشخیص زودهنگام و درمان به‌موقع بیماری‌‌ها گسترش داد؛ و سرانجام، نظام اجتماعی فراگیری را بنیان نهاد که در آن، انسان از امکانات لازم برای حفظ سلامت خویش برخوردار باشد.

در این برهه از زمان، هنر به کمک فناوری توانسته است بیش از هر زمان دیگری در اقناع کردن مخاطب و تسهیل فرآیند یادگیری برای او، موفق عمل کند و با القای پیام یا الگوی خود به مخاطب، نگرش او را تغییر دهد. رویکرد فیلم و سینما به آموزش، در مقایسه با رویکرد دیگر هنرها به موضوعی خاص، از اهمیت زیادی برخوردار است و برخورد فعالتر دست‌اندرکاران آموزش، امری است که باید بسیار جدی گرفته شود. آموزشی که از آن سخن به میان آمد، صرفا نه فقط فیلم یا برنامه آموزشی بلکه همه آن چیزهایی را شامل می‌شود که رسانه فیلم و سینما برای ارتقای دانش در خود داشته و دارد. فیلم‌های کوتاه و یا بلند ‌سینمایی اعم از داستانی و مستند، انیمیشن و همچنین فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و حتی آثار غیرحرفه‌ای تصویربرداری شده توسط مردم، به شرط برخورداری از شرایط انتقال صحیح فرهنگ سلامت به مخاطب، می‌توانند زیر چتر گسترده مفهوم فیلم آموزشی قرار بگیرند. 

امروزه سهم فیلم و سینما از آموزش، بسیار کمتر از نیاز و ضرورت جامعه است و به همین علت، ضرورت بررسی تولیدات این حوزه و ترویج آثار مطرح، بیش از پیش نمود پیدا می‌کند. برگزاری اولین دوره «جشنواره فیلم سلامت»، تلاشی در جهت فرصت‌آفرینی برای فعالان حوزه سلامت است. این جشنواره برای مخاطبان و آحاد جامعه فرصتی فراهم می‌کند تا با اهمیت سلامت فرد، جامعه و محیط آشناتر شوند. هدف این جشنواره، آشنا کردن بیش از پیش هنرمندان با مبحث سلامت، و نیز جلب توجه آن‌ها به این حیطه است که این نیز خود، ناشی از ضرورت تولید آثار متناسب و مرتبط با موضوع سلامت و نحوه توجه به موضوعات و اولویت‌های مرتبط با سلامت و تشویق و تقدیر از فعالان و سازندگان آثار مرتبط با سلامت و اولویت‌های آن است.

امید انکه جشنواره فیلم سلامت زمینه توسعه و تولید فیلم های با موضوع سلامت را فراهم کرده و در نهایت خود حال جامعه را خوب کند.