رویدادها و تازه‌ها

راه‌هایی که فرزاد فرزین برای سلامتی طی می‌کند

راه‌هایی که فرزاد فرزین برای سلامتی طی می‌کند

سمیرا حسینی| سلامتی به قدری اهمیت دارد که در خیلی از مواقع وقتی از ما می‌پرسند چه خبر می‌گوییم «سلامتی» و از سلامتی خود و اطرافیان خبر می‌دهیم یا زمانی که بخواهیم از کسی تشکر کنیم برای او آرزوی سلامتی می‌کنیم و به او می‌گوییم «سلامت باشید». اما سوال این‌جا‌ است که در عمل چقدر به سلامت خود اهمیت می‌دهیم؟

به گفته وزیر بهداشت «مردم ایران بیش‌تر به ظواهری چون لباس و لوازم آرایش اهمیت می‌دهند و کم‌تر برای سلامتی و خرید کالاهایی چون مواد لبنی هزینه می‌کنند». سلامتی به قدری حائز اهمیت است که دولت یک هفته را به آن اختصاص داده. 1 تا 7 اردی‌بهشت هفته سلامت نام دارد. امسال به دلیل افزایش روزافزون دیابت در جهان شعار «غلبه بر دیابت» برگزیده شده‌ است. رشد دیابت به حدی در ایران نیز افزاش پیدا کرده که چندی پیش وزیر بهداشت نسبت به چاقی و کاهش سن دیابت در کشور به مردم هشدار داد و از آن‌ها خواست بیش‌تر مراقب سلامت خود باشند.

در همین خصوص گفت‌وگویی با فرزاد فرزین، خواننده و بازیگر، داشتیم تا نظر او را درباره سلامت بدانیم.

 *شما به عنوان یک هنرمند چقدر به سلامت خود اهمیت می‌دهید؟

به طور کلی تغذیه سالم و ورزش از ارکان مهم زندگی من است. البته باید بگویم در تعطیلات نوروز کمی ناپرهیزی کردم. علاوه بر این‌ها هرچند وقت یک بار به دکتر پوست سری می‌زنم. یکی از ایرادهایی که من دارم دیر خوابیدن است که تا حدی می‌تواند اثر منفی بر سلامت من بگذارد اما سعی می‌کنم به وضعیت خوابم هم بیشتر اهمیت بدهم. اهمیت به سلامت هزینه چندانی ندارد با کمی ورزش کردن خوردن غذاهای سالم استفاده از ماسک‌های طبیعی می‌توان بدن سالمی داشته باشیم. حتما نباید برای داشتن جسمی سالم هزینه زیادی کرد.

 *شما گفتید ورزش کردن یکی از ارکان مهم زندگی شماست. آیا به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید؟

بله ورزش کردن یکی از علایق اصلی من است. در حال حاضر بدن‌سازی و بوکس را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهم. فوتبال نیز از آن دسته ورزش‌هایی است که به آن علاقه دارم و تا مدت‌ها پیش به صورت حرفه‌ای در تیم هنرمندان بازی می‌کردم تا اینکه متاسفانه به دلیل مسدومیت قادر به ادامه بازی در این تیم نشدم.

 نظر شما درباره استعمال دخانیات چیست؟

من ورزشکار هستم و اصلا سیگار نمی‌کشم اما با توجه به هوای آلوده تهران نیازی نیست که ما سیگاری باشیم در شرایط هوای تهران به نوعی همه ما سیگاری هستیم.

 سازمان‌جهانی بهداشت سال 2016 را دیابت نام‌گذاری کرده‌است. آیا از نزدیکان‌تان کسی را می‌شناسید که به این بیماری دچار باشد؟ چه توصیه‌ای برای این افراد دارید؟

بله دوستانی دارم که به بیماری دیالت دچار هستند. اشکال ما انسان‌ها این است که تازه زمانی یادمان ‌می‌افتد به رژیم غذایی اهمیت دهیم که بیمار شده‌ایم. بهتر است قبل از مبتلا شدن به بیماری با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن جلوی آن را بگیریم.

 با توجه به این‌که شما از جمله هنرمندانی هستید که برای مسائلی همچون صلح و دیگر مسائل اجتماعی کنسرت‌های فراوانی اجرا کرده‌اید آیا تا به حال در زمینه سلامت نیز کاری انجام داده‌اید؟

همیشه از چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کنم کما این‌که در گذشته نیز این کار را انجام داده‌ام. به اعتقاد من تبلیغات اگر به شکل درست انجام شود می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. افرادی مانند من به واسطه شغلی که دارند به نقاط مختلف سفر می‌کنند به همین دلیل می‌توانیم سفیر تبلیغاتی خوبی برای سلامت و مسائل اجتماعی باشند. چندین سال پیش کنسرتی به مناسبت روز جهانی ایدز اجرا کردم. ایدز بیماری است که درمان ندارد اما به راحتی می‌توان جلو ابتلا به این بیماری را گرفت. هر کار تبلیغاتی در این زمینه می‌تواند جان بسیاری را از مرگ نجات دهد. به همین دلیل چند سال پیش تصمیم گرفتن کنسرتی در این زمینه در روز جهانی ایدز برگزار کنم.

 به نظر شما مسئولین چطور می‌توانند به سلامت مردم کمک کنند؟

با توجه به این‌که بسیاری از بیماری‌ها منشاء عصبی دارند و فشارهای روانی به مرور زمان، سلامت فرد را دچار مخاطره می‌کند. اگر مسئولین وضعیت معیشتی مردم را درست کنند بار روانی زیادی از روی آن‌ها برداشته می‌شود و از بسیاری بیماری‌ها یا شدت آن‌ها کاسته می‌شود.

 *چه توصیه‌ای برای مردم دارید؟

توصیه من به مردم این است که بیشتر به سلامت خود اهمیت دهند.