رویدادها و تازه‌ها

مدیر شتابدهنده «دیموند»: حضور شتابدهنده ها در بحث سلامت موجب جذب افراد صاحب نظر می شود

مدیر شتابدهنده «دیموند»: حضور شتابدهنده ها در بحث سلامت موجب جذب افراد صاحب نظر می شود

علی عمیدی گفت: حضور شتابدهنده ها در بحث سلامت موجب می شود افرادی که در این حوزه صاحب نظر هستند با اطمینان خاطر بیشتری وارد این حوزه ها شوند.

علی عمیدی، مدیر شتابدهنده «دیموند»، در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت، در خصوص نقش شتابدهنده ها در توسعه سلامت کشور گفت: شتابدهنده ها سعی می کنند کسب و کارهای نوپای حوزه های مختلف صنعتی مثل گردشگری، سلامت، بانکداری و... را توسعه دهند. هدف هر کدام از شتابدهنده ها این است که کسب و کارهای نوپای آن حوزه زودتر شکل بگیرند، با سرعت بیشتری به سمت موفقیت بروند و بتوانند ابزارهایی که برای توسعه کسب و کارهایشان نیاز دارند بتوانند راحت تر دسترسی پیدا کنند. از همین جهت است که نامش را شتابدهنده کسب و کار یا Business Accelerator گذاشته اند.

وی افزود: اگر شرکتی خارج از این مجموعه ها خودش بتواند ظرف یک یا دو سال به موقعیتی که می خواهد برسد، شتابدهنده ها با توجه به نتورک، آموزش هایی که می دهند و سرمایه های اولیه که در اختیار آنها می گذارند (امکاناتی اعم از فضا، اینترنت، لوازم اداری، کارهای حقوقی و مالی و مشاوره مختلف) می توانند راحت تر و سریع تر شرکت ها را به آن نقطه برسانند. در نتیجه شتابدهنده های کسب و کار می توانند تاثیر زیادی روی شرکت های نوپای حوزه های مختلف کاری بگذارند و این اکوسیستم را شکل دهند.

عمیدی در خصوص اینکه آیا در زمینه سلامت نیز نیاز به حضور شتابدهنده ها حس می شود یا خیر، عنوان کرد: باید بگویم بله. امروزه که در مورد سلامت الکترونیک و یا اپلیکیشن های سلامت صحبت می کنیم، شتابدهنده ها تاثیرگذارند، می توانند ورود کنند و کسب و کار را تسریع ببخشند. از طرفی افرادی که در این حوزه صاحب نظر هستند با اطمینان خاطر بیشتری وارد این حوزه ها شوند.

وی در خصوص معضل عدم توسعه استارت اپ های سلامت یادآور شد: فکر می کنم بزرگ ترین دلیل، نبود اطلاعات و بحث مجوزها باشد. شرکت های و نهادهای بزرگ تر مثل بیمارستان ها، پزشکان، خود وزارت بهداشت و... سعی می کنند اگر مشکلی باشد درون جامعه خود نگه دارند و اولویت های این نهادها نیز با هم متفاوت است. مثلا بیمه دغدغه های خود را دارد و اولیت کاری خود را روی پیشگیری بیماران نمی گذارد و هزینه هایش را می دهد. در نتیجه در این ساختار بزرگ باید برای کسب و کارهای نوپا جایی وجود داشته باشد که تریبون آنها شود.

عمیدی ادامه داد: پیش از این زمانی که در کشور این ادبیات رایج نبود، شخص دکتر ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرچمدار این ماجرا در دولت شدند و یک تنه این اکوسیستم را ساختند. در حال حاضر وزرا نیز این ادبیات را می شناسند. چنین جایگاهی باید در خود بدنه اکوسیستم سلامت نیز شکل بگیرد تا بتواند راهگشا باشد. به محض اینکه درباره دیتای سلامت آدم ها صحبت کنید این بحث به میان می آید که امنیت این دیتاها بیش از دیتاهای مالی و بانکی است، ولی چیزی که مانع کار می شود این است که ساز و کار گرفتن این اطلاعات چیست و اگر استارت آپی بخواهد در حوزه ای کار کند چگونه می تواند. زیر ساخت ها باید ایجاد شوند. گرفتن مجوز هم آسان نیست. به محض کار در حوزه خاصی که مستقیم بر سلامت مردم تاثیرگذار باشد دوران پایلوتی برایش در نظر گرفته می شود. چگونه می خواهیم در ایران انجام بدهیم که ساختارش منطقی باشد. این ساز و کار هم مهم است.

مدیر شتابدهنده «دیموند» در خصوص اهمیت بحث سرمایه در حوزه استارت آپ سلامت گفت: سرمایه در همه حوزه ها اهمیت دارد و چه خوب است که سرمایه گذار با ادبیات آن کار آشنا باشد. در نتیجه یکی از مهم ترین عوامل این است که در این حوزه سرمایه گذاری انجام شود. برای آنکه سرمایه گذار رغبت کند در این حوزه وارد شود باید حس کند که این حوزه توجیه سرمایه گذاری دارد. دولت ها معمولا در این حوزه مشوق هایی را در نظر می گیرند و می توانند در این حوزه نقشی ایفا کند.

عمیدی اضافه کرد: نکته دوم این است که در کار ما یک سری سرمایه گذار هستند که می فهمند سرمایه گذاری چیست و پول هم دارند، ما باید آنها را با این اکوسیستم آشنا کنیم. جامعه پزشکی نیز جزو جامعه فقیر کشور ما نیست و می توانند در این حوزه سرمایه گذاری کنند. امروزه کسانی هستند که علاقمندند در خصوص اپلیکیشن های حوزه سلامت صحبت کنند و بیزینس های جدید در این حوزه راه اندازی کنند. آنها در مورد کار آفرینی جدید صحبت می کنند که علاوه بر خیر و برکت معنوی در حوزه سلامت جامعه، نهایتا توجیه اقتصادی دارد. باید بتوانیم شرکت های بزرگی را در حوزه سلامت وارد این اکوسیستم کنیم و هر کدام را متقاعد کنیم در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

 

نخستین جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت با شعار «نبض اجتماعی شدن سلامت» توسط موسسه فرهنگی آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود. سید محمدهادی ایازی، ریاست و امیرحسین اسدی دبیری این رویداد را عهده‌دار هستند.
فراخوان و کلیه اخبار و اطلاعات جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت در سایت www.hdmf.ir قابل دسترسی است.