رویدادها و تازه‌ها

نقش پررنگ جشنواره سلامت در آگاهیرسانی به مردم و هنرمندان

نقش پررنگ جشنواره سلامت در آگاهیرسانی به مردم و هنرمندان

دکتر غلامعلی ناصح پزشک روماتولوژیست در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت، در خصوص نقش سینما و رسانه در آگاهی دادن به مردم گفت: نقش رسانه‌های جمعی بسیار موثر است چون اهالی رسانه به مردم اطلاعات عملی نیز می‌دهد و مردم علاقه‌مند هستند تا از اطلاعات درست را از رسانه‌ها بشنوند که سینما در این بخش کارکرد مهمی دارد. او با اشاره به این که جشنواره سلامت محفلی برای ارائه آگاهی به مردم و به هنرمندان است، گفت: روماتولوژی جوان‌ترین رشته‌ای است که در دنیا به رشته مادر (بیماری‌های داخلی) اضافه شد. متأسفانه مردم از رشته‌های پزشکی آگاهی چندانی ندارند و من دراین باره از سردمداران پزشکی گله‌مندم که نتوانستند مردم را به شکل صحیح با این رشته آشنا کنند و متاسفانه عده‌ای که اجازه ورود به این محدوده را ندارند وارد آن شده‌اند و مردم را سرگردان می کنند. 
دکتر غلامعلی ناصح که در فیلم مستند «رومو» یکی از آثار سومین جشنواره فیلم سلامت درباره رشته روماتولوژی صحبت کرده بود، در ادامه به توضیح بیماری‌های زیرمجموعه این رشته پرداخت و اظهار داشت: به طور کلی 127 نوع بیماری وابسته به این رشته هستند. روماتولوژی یک رشته فوق تخصصی در پزشکی داخلی است و درمان بیماری‌های زیرمجموعه روماتولوژی کار روماتولوژیست است و بسیاری از رشته‌ها مخصوصا مسائل روانکاوی، روان پزشکی، روان شناسی و... در تشخیص بیماری‌های مربوط به این رشته می‌توانند موثر باشند به طوری که هنوز میان روماتولوژیست‌ها و نورولوژیست‌ها نزاع وجود دارد. او افزود: در آمریکا و انگلیس باید به مدت 5 سال تخصص بیماری‌های داخلی را گذرانده باشید و پس از آن در روماتولوژی فعالیت کنید، اما در فرانسه سیستم تحصیلی متفاوت‌تر است..
دکتر ناصح با تاکید بر این که دواچی پدر روماتولوژی ایران است، گفت: در گذشته جوانان کشور را برای تحصیل به اروپا بورسیه می‌کردند که آن زمان فرانسه بیشتر مطرح بود ولی آمریکا هنوز وارد گود نشد بود و انگلیس نیز به شکل محدودتر عمل می کرد، بنابراین افراد در رشته پزشکی تحصیل می‌کردند و به ایران بر می‌گشتند. وقتی برای نخستین بار در زمان جنگ جهانی دوم در آمریکا رشته روماتولوژی مطرح شد، این رشته حدود 30 سال بعد وارد ایران شد که جناب دکتر فریدون دواچی استاد دانشگاه علوم پزشکی اولین کسی بود که قصد داشت تا این رشته را به مردم معرفی نماید. همزمان با دکتر دواچی چند نفر از دوستان من از جمله دکتر امیر شفیع‌زاده و دکتر رضا مقتدر به ایران برگشتند، اما آن قدر سرگرم مسائل جانبی زندگی خود بودند که کسی به دنبال تربیت پزشک در این زمینه و آموزش رشته به مردم نشد و فریدون دواچی تنها کسی بود که کمر همت بست و اکنون حدود 150 پزشک روماتولوژیست شاگرد دکتر فریدون دواچی هستند. 
گفتنی است فیلم «رومو» ساخته فرزاد جعفری یکی از آثار به نمایش درآمده جشنواره امسال بود که در آن ضمن نمایش بخش‌هایی از زندگی یک بیمار اسکلودرمی، به معرفی رشته پزشکی روماتولوژی پرداخته شد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار شد.