رویدادها و تازه‌ها

سینما میتواند کارکرد پیشگیرانه داشته باشد

سینما میتواند کارکرد پیشگیرانه داشته باشد

علی اسداللهی نویسنده و کارگردان که در سومین دوره از جشنواره فیلم سلامت با فیلم کوتاه «اختلاف» حضور داشت، موفق به کسب تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی به عنوان جایزه اول برای فیلم کوتاه از جشنواره سلامت شد. 
او پس از دریافت این جایزه در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره گفت: فیلم روایت‌گر ماجرای چهار پسر جوان که در وضعیتی خاص گرفتار می‌شوند و وجود یکدیگر را انکار می‌کنند! اسداللهی درباره برپایی این دوره از جشنواره سلامت عنوان داشت: این اولین دوره‌ای بود که در این جشنواره حضور داشتم، اما با نگاه اجمالی به فیلم‌ها ، آمارها و بازخوردهایی که گرفتم، احساس می‌کنم جشنواره با سرعت بسیار خوبی رو به رشد است و به نظرم وجود این جشنواره برای جامعه و سینما مهم، تاثیرگذار و لازم است.
او ادامه داد: به جای آن که حسرت بخوریم که چرا سال‌ها پیش این جشنواره وجود نداشت، بهتر است خوشحال باشیم که امروز این جشنواره برپا شده و تلاش کنیم روز به روز آن را بهتر کنیم. برای پربارتر شدن این جشنواره می‌توان فیلم‌هایی را تعریف کرد که به یک مشکل اجتماعی، بیماری و هر آن چه در حوزه سلامت می‌گذرد، اشاره دارند و به نظرم این جشنواره رسالتی برای خود تعریف کرده که بر مبنای آن از این دست آثار حمایت کند و از سویی خود فیلمسازها هم دغدغه دارند و تلاش می‌کنند تا در راستای ارتقای سلامت فردی و اجتماعی جامعه، حرکت کنند. 
اسدالهی درباره تعامل و همکاری فیلمسازان و متخصصان حوزه سلامت و بهداشت توضیح داد: به نظرم ابتدا باید این دو طیف به یک زبان مشترک برسند. متخصصان حوزه بهداشت با متخصصان سینما آشنا شوند و سینماگران نیز بتوانند به زبانی برسند که مدنظر متخصصین سلامت باشد و آن‌ها بتوانند به عنوان کارشناس، تاثیرگذاری سینماگران را تأیید کنند. همچنین باید به سمتی برویم که این آثار، کارکرد درمانی و پیشگیرانه داشته باشند. البته کارکرد درمانی سینما، بسیار ایده‌آل است و نمی‌توان از سینما چنین انتظاری را داشت، اما کارکرد پیشگیرانه، توقع بالایی از یک فیلم سینمایی نیست و می‌توان در راستای فرهنگسازی برای پیشگیری از ابتلا به هر مشکل و معضلی، جامعه را آگاه کرد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار شد.