رویدادها و تازه‌ها

دکتر داروغه زاده: ارائه و انتقال پیام هم برای هنرمند و هم برای مدیران عالی سلامت مهم و تأثیرگذار است

دکتر داروغه زاده: ارائه و انتقال پیام هم برای هنرمند و هم برای مدیران عالی سلامت مهم و تأثیرگذار است

دکتر ابراهیم داروغه زاده مدیر عامل موسسه آوای هنر سلامت و رییس جشنواره «زندگی بدون دخانیات» مطرح کرد:


برگزاری اولین دوره ی جشنواره زندگی بدون دخانیات در پی احساس نیاز به مشارکت هنری در تولید محتوای فرهنگی، با موضوع یکی از اصلی‌ترین معضلات حوزه سلامت، یعنی دخانیات، در شورای فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سیاستگذاری شد.

مؤسسه آوای هنر سلامت، بنا به تکلیف ساختاری در زمینه فعالیت‌های فرهنگی، دبیرخانه جشنواره را در 25 دی ماه 1394 راه‌اندازی و برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص چگونگی برگزاری این رویداد هنری را انجام داد. پس از آن و با جلسات متمادی و با بررسی شرایط زمانی و امکانات اجرایی، فراخوان برای دریافت آثار در سه بخش کاریکاتور، پوستر و عکس تنظیم و توسط بخش روابط عمومی جشنواره در فضاهای رسانه¬ای منتشر و از آن پس روند برگزاری در هر مرحله در تعامل با رسانه‌های تخصصی و سایت‌های صنفی اطلاع‌رسانی شد که در مجموع بیش از 350 عنوان خبر از دبیرخانه با دو رویکرد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت و خوشبختانه با استقبال اهالی رسانه نیز روبرو شد.

این دو رویکرد، یکی اطلاع‌رسانی برای ایجاد مشارکت بیشتر توسط هنرمندان در روند جشنواره بود و اما دیگری و شاید کمی با اهمیت‌تر از آن، این که ما می‌خواستیم از تمام فرصت یک جشنواره برای طرح پیام اصلی آن استفاده کنیم و مجال اطلاع‌رسانی را تبدیل به بستر انتقال پیام برای مخاطبین و پیگیران جشنواره کردیم. از همین روی بیش از ده ها گفتگوی اختصاصی با اهالی هنر در موضوع زندگی بدون دخانیات انجام و در رسانه‌های مکتوب و مجازی منتشر شد.

شاید به همین دلیل و در پی استقبال اهالی هنر، فرصت ارسال آثار را یک ماه نسبت به برنامه‌ریزی اولیه تمدید کردیم و تا پایان 25 فروردین ماه 1395 قریب به 1900 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و پس از آماده‌سازی نهایی آثار، داوری نهایی در تاریخ 27 لغایت 29 فروردین توسط داوران هر بخش صورت گرفت که از مجموع آثار رسیده 100 اثر به عنوان آثار برگزیده جشنواره انتخاب و در اولین فرصت یعنی سوم تا پنجم اردیبهشت 1395 در خانه هنرمندان و در دو گالری به تفکیک به نمایش در آمدند و کتابی نیز از مجموعه این آثار آماده شد که در انتهای این برنامه ارائه می‌شود. اما از میان این صد اثر برگزیده در هر بخش سه اثر حائز رتبه اول تا سوم می‌شوند و جوایز نقدی جشنواره را دریافت می‌کنند و سه نفر نیز به عنوان تقدیر جشنواره نایل می‌آیند.

بی شک برای ما به عنوان وزارت بهداشت، تمامی مشارکت‌کنندگان در این جشنواره قابل ارج و تقدیرند و خود، رسولان پیام سلامت در جامعه خواهند بود و فعالیت آنان در تبدیل یک پیام سلامتی به یک محصول هنری قابل ارائه به جامعه برای ایجاد فرهنگی سالم‌تر، از جانب ما کاملاً ستودنی و ارزشمند تلقی می‌شود. به همین دلیل برای حداقل تقدیر، نام تمامی شرکت‌کنندگان را در انتهای کتاب موجود چاپ کردیم و کتاب را به محضر تمام عزیزان ارائه خواهیم کرد.

ما معتقدیم تولید اثری هنری بر فراخوان یک پیام سلامت، بخشی از مسیر بلند بالای فرهنگ‌سازی خواهد بود. چیزی که هم برای هنرمند و هم برای مدیران عالی سلامت مهم و تأثیرگذار است ارائه و انتقال پیام خواهد بود تا جامعه آن قدر در معرض متکثر این آثار قرار بگیرد که تلنگر مورد نیاز را دریافت نماید. در همین راستا دبیرخانه جشنواره زندگی بدون دخانیات در نظر دارد آثار نمایشگاهی به دست آمده از این روند را به صورت گردشی در گالری‌ها و فضاهای مختلف به نمایش بگذارد که متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در پایان وظیفه خود می دانم از تمامی عزیزانی که در مسیر برگزاری این جشنواره همت کرده‌اند و ما را یاری رسانده‌اند تشکر نمایم.