رویدادها و تازه‌ها

لوریس چکناوریان: موسیقی بهترین درمان برای اعصاب و روان است

لوریس چکناوریان: موسیقی بهترین درمان برای اعصاب و روان است

لوریس چکناواریان، موسیقی را بهترین درمان برای اعصاب و روان می‌خواند و می‌گوید هرچقدر در فرهنگ به‌ویژه به‌واسطه هنر سرمایه‌گذاری کنیم، می‎‌توانیم به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

لوریس چکناوریان، نقاش، آهنگساز و از رهبران ارکسترهای گوناگون درباره تاثیر موسیقی بر روح و روان انسان‌ها و نقش آن در ایجاد و احقاق سلامت در جامعه گفت: موسیقی را به‌ جد می‌توان بهترین درمان اعصاب و روان عموم مردم و مرهم زخم‌های روحی در زندگی سایر انسان‌ها خواند. خداوند این موهبت را تا آنجا به آدمی ارزانی داشته که بدون آن روح و روان‌شان صدمه خواهد دید.

آهنگساز فیلم سینمایی «بشارت منجی» با تاکید بر اینکه امروزه در جایی‌جای جهان برای درمان بیماران از روش‌های موسیقی درمانی استفاده می‌شود، درباره دلایل آن اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین علل استفاده از موسیقی برای درمان در این است که موسیقی از کودکی تا مرگ همراه آدمی‌ست.

چکناوریان با اشاره به اینکه انسان‌ها درحالی‌که شاید خودشان هم متوجه نباشند، با هنر موسیقی در حال زندگی کردن هستند، موسیقی را هنری خواند که تا وقتی زنده هستیم در ما جریان دارد و افزود: فراموش نکنیم که با موسیقی، همیشه روح آدمی سالم خواهد ماند.

مرد 81 ساله موسیقی ایران که بیش از 75 اثر موسیقایی و رهبری ارکستر در کشورهای بسیاری را در کارنامه خود دارد، درباره وضعیت سلامت فرهنگی جامعه نیز بیان کرد: متاسفانه ما از فرهنگ فاصله بسیاری گرفتیم که نمونه آن هم رفتار و کنش خودمان در ایجاد ترافیک خیابان‌ها و برخورد مردم با آن است. بنابراین هرچقدر در فرهنگ به‌ویژه به‌واسطه هنر سرمایه‌گذاری کنیم، می‎‌توانیم به نتایج بهتری برسیم.