رویدادها و تازه‌ها

جشنواره سلامت باید هدفگذار سینمای سلامت باشد

جشنواره سلامت باید هدفگذار سینمای سلامت باشد

کارگردان فیلم سینمایی «در وجه حامل»با اشاره به اهمیت نقش جشنواره در هدف‌گذاری در فیلم‌های مربوط به حوزه سلامت، گفت: این جشنواره می تواند اعلام کند که برای سال آینده می خواهد وارد کدام حیطه و موضوع شود و حتی از فیلم هایی که در موضوعات مورد نظرشان تولید می شود حمایت کند.

 

بهمن کامیار، کارگردان فیلم سینمایی «در وجه حامل» در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت اظهار کرد: جشنواره فیلم سلامت مانند دیگر جشنواره‌های فیلم نیست که سینماگران اختصاصا برای آن فیلم بسازند و در واقع هدفشان از ساخت یک فیلم، شرکت دادن آن کار در جشنواره باشد.

او با بیان اینکه در این سه دوره، جشنواره فیلم سلامتباشکوه برگزار شده است، ادامه داد: آنچه اهمیت دارد پیوند فیلم‌های حوزه اجتماعی با جشنواره سلامت است، چرا که امروز اهالی سینما به خوبی می‌دانند که ریشه‌های معضلات اجتماعی به ریشه‌های نا سالم بودن جسم و روح افراد باز می‌گردد.

کامیار افزود: زمانی که یک بحران در درام پیش می‌آید و ما به بررسی لایحه‌های زیرین متن می‌پردازیم، متوجه می شویم که آن معضل کاملا ریشه‌های اقتصادی و روانی دارد‌. وقتی در جشنواره سلامت بدون اینکه سفارشی داده شود، فیلم‌ها بررسی می شود،امتیاز اصلی جشنوازه سلامت به‌شمار می‌رود.

کارگردان فیلم «در وجه حامل» اظهار کرد: امروز فیلم‌هایی درمسیر سینمای سلامت ساخته می‌شود که شاید حتی فیلمساز نداند فیلم آن می‌تواند در گروه فیلم‌های سلامت قرار گیرد، چراکه در شرایط کنونی جامعه و ناسالم بودن روح و روان افراد سینماگر ناگزیر از پرداختن به سلامت است.

به گفته او گذشته از سلامت جسمی، موضوعی که امروزه سینمای ایران می‌تواند بسیار درباره آن کار کند، سلامت روان است، چون غالبا مردم ما مضطرب، عصبانی و پرخاشگر شده‌اند. زمانی که ما در حوزه های مختلف پژوهش می‌کنیم متوجه آمار وحشتناک جرایم خشن می‌شویم و زمانی که به ریشه‌یابی این مسئله می‌پردازیم متوجه می‌شویم بسیاری از بزهکاران و مجرمان حرفه‌ای نیستند و برای اولین‌بار این جرم را انجام داده اند.

او افزود: متاسفانه امروز آستانه تحمل ما پایین آمده است و نمی‌توانیم خشم خود را کنترل کنیم که در همین زمینه سینما می‌تواند کمک بسیاری در زمینه فرهنگ.سازی و اطلاع‌رسانی انجام دهد.

کامیار همچنین به نقش جشنواره سلامت در هدف‌گذاری فیلم‌های سینمایی اشاره کرد و گفت: این جشنواره می‌تواند اعلام کند که برای سال آینده می‌خواهد وارد کدام حیطه و موضوع شود و حتی از فیلم هایی که در موضوعات مورد نظرشان تولید می شود حمایت کند.

این کارگردان در پایان در مورد چگونگی حمایت جشنواره از فیلمسازان توضیح داد: نیازی نیست حتما حمایت جشنواره از فیلمسازان به صورت مالی باشد بلکه می‌تواند بیش از همه در اشتراک‌گذاری تجربیات، مشاوره علمی و در اختیار قراردادن اطلاعات به سینماگران صورت بگیرد.