رویدادها و تازه‌ها

زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران: جامعه نسبت به مسائلی که در حوزه سلامت وجود دارد حساس است

زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران: جامعه نسبت به مسائلی که در حوزه سلامت وجود دارد حساس است

زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران با اشاره به هدف جشنواره سلامت که ارتقای سلامت در بخش های مختلف جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است از فیلم های انتخاب شده در این دوره از جشنواره که رویکرد سلامت و اجتماعی داشته است ابراز خوشحالی کرد. 

او در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت، به فیلم های مستند نیز اشاره کرد که نتیجه آن تشکیل تعدادی ان.جی‌.او است که در حوزه سلامت و محورهای مختلف با هدف سلامت کار می‌کنند همانند حوزه سندرم داون و اتیسم. 

رئیس اداره کل سلامت شهر تهران اظهار داشت: فیلم‌های ساخته شده از مستند، تله فیلم تا دانشجویی و سینمایی در حوزه اجتماعی نشان می‌دهد که جامعه نسبت به مسائلی که در حوزه سلامت وجود دارد حساس است و قطعا این حساسیت باید دیده شود. تعدادی از فیلم های جشنواره بسیار خوب دیده شده اما نیاز است تا فیلم های مستند و دانشجویی تبلیغات بهتری در سطح شهر داشته باشد تا گروه های اجتماعی بیشتری از فیلم دیدن نمایند. نصیری به تعامل هنر و سلامت اشاره کرد و افزود: بهترین بستر برای مطرح کردن موضوعات اجتماعی و مشخصا سلامت روانی و اجتماعی هنر است و سینما ابزاری خوب در مجموعه هنر است که باید از این ظرفیت استفاده کرد. او به مجموعه شهرداری تهران اشاره کرد و اظهار داشت: ما تلاش کردیم در چند روز جشنواره به همه کانون های اجتماع محور که در سطح محلات داریم و گروه های اجتماعی که در سطح شهر کار می کنند اطلاع رسانی و جریان سازی نماییم تا فیلم ها را ببینند. 

نصیری ابراز امیدواری کرد که در آینده بتوان با همکاری بیشتر بین مجموعه شهرداری و وزارت بهداشت جریان سازی بهتر صورت گیرد و در هیچ کدام از بخش‌های مختلف فیلم صندلی خالی نباشد. 

نصیری درباره ساخت فیلم‌های سفارشی در حوزه سلامت از سوی فیلم سازان توضیح داد: معتقدم از فیلم سفارشی نتیجه خوبی حاصل نمی شود. 

او در ادامه به فیلم سینمایی پشت دیوار سکوت اشاره کرد و گفت: احساس می‌کنم مشخص است که در این فیلم بر روی یکسری از موضوعات مانور داده شده تا دیده شود و در جاهایی نقدهای جدی تخصصی بر آن وارد است، به نظرم در جایی که کارگردان و نویسنده دغدغه ساخت آن فیلم و حمایت‌های مختلف را داشته باشد آن فیلم بهتر می تواند با مخاطب ارتباط گیرد. 

او به ساخت فیلم‌های در حوزه زنان اشاره کرد و گفت: در حوزه زنان می‌توان از ابعاد مختلف فیلم ساخت، مثلا زنی که دچار معلولیت است غیر از تبعیض در جامعه به واسطه معلولیت، درگیر مشکلات دیگر در جامعه می شود و موضوع پیچیده‌تر می‌شود که باید در بخش‌های مختلف به آن پرداخت. لزوما نباید فیلم دارای معلولیت بسازیم، گاهی در فیلم های عمومی حضور معلولی را می‌بینیم که برای تردد در شهر مشکل دارد و همانند دیگران از حقوق یکسان برخوردار نیست و یا به گروه‌های اجتماعی دیگر که در فیلم ها کمتر به آن توجه می‌شود باید پرداخت تا مردم با آن ها بیشتر آشنا شوند. 

او در پایان پنج مولفه اصلی پذیرش اجتماعی، انطباق اجتماعی، شکوفایی اجتماعی، انسجام اجتماعی و مشارکت اجتماعی را برای سلامت اجتماعی قائل شد که در صورت نبود هر یک از آن ها به سلامت اجتماعی آسیب وارد می‌شود.

سومین جشنواره فیلم سلامت به دبیری دکتر محمد سالار از یکم تا پنجم شهریور در پردیس چارسو در حال برگزاری است.