رویدادها و تازه‌ها

علی عطشانی : کارشناسان حوزه سلامت سنگ جلوی پا نشوند

علی عطشانی : کارشناسان حوزه سلامت سنگ جلوی پا نشوند

علی عطشانی کارگردان سینما در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت درباره تاثیر سینما بر سلامت روح و روان جامعه گفت: بدون تعارف باید بگویم در این سال ها سینما در حوزه سلامت خیلی کم توانسته است در بین مرد نفوذ کند. در وهله اول باید بررسی کنیم که سلامت در چه دسته بندی هایی قرار می گیرد. نکته ای که عموم مردم می بینند این است که سلامت در سلامت فکر و جسم خلاصه می شود، اما باید بگویم سلامت در تمام موضوعات زندگی یافت می شود.

کارگردان فیلم «کاتیوشا» افزود: اگر نگاه کلانی به این موضوع داشته باشیم، می توانیم بگوییم در این سال ها سینماگران توانسته اند در این حوزه فیلم های بسیاری بسازند، اما نقطه ی گم شده ای که در این موضوع وجود دارد ، ارتباطی است که باید بین کارشناسان حوزه سلامت و فیلمسازان برقرار شود که در این سال ها برای این موضوع اتفاق جدیدی نیفتاده است.

او ادامه داد: در خارج از کشور برای هر چیزی یک آژانس خاصی وجود دارد. آن ها به عنوان کارشناس یکسری فاکتورها را به فیلمسازان می دهند. در کشور همچین امکاناتی وجود ندارد. به طور مثال وزیر بهداشت از جشنواره سلامت حمایت می کند اما کاش یک کار گروه کمک به فیلم ها هم راه اندازی شود که در جشنواره سال آینده فیلم های این کار گروه در جشنواره حضور پیدا کند. برای تاسیس این کارگروه نیاز به دفتر و یک وب سایت است که فیلمسازان با کارشناس حوزه سلامت در تعامل باشند. این نکته هم مهم است که کارشناس ها نباید سنگ جلوی پای فیلمسازان شوند.

کارگردان فیلم سینمایی «یادم تو را فراموش» با بیان اینکه کارشناسان حوزه سلامت باید هم پای فیلمسازان باشند، توضیح داد: در ایران برای هر قشر جامعه فیلم می سازیم، آن صنف اعتراض می کند. باید در جشنواره سلامت این نکته فرهنگ سازی شود، اگر برای جامعه پزشکی فیلمی ساخته می شود، در برخی از موارد یک سری اقلیت هایی نیز وجود دارند. این نباشد که در جامعه پزشکی اعتراض هایی شکل بگیرد و حرکت سینماگران را در این حوزه کم کند.

 

سومین جشنواره فیلم سلامت به دبیری دکتر محمد سالار از یکم تا پنجم شهریور در پردیس چارسو در حال برگزاری است.