رویدادها و تازه‌ها

محمدعلی حجازی مدیر اجرایی سومین جشنواره فیلم سلامت : تعامل با مراکز آکادمیک نقطه قوت جشنواره بود

محمدعلی حجازی مدیر اجرایی سومین جشنواره فیلم سلامت : تعامل با مراکز آکادمیک نقطه قوت جشنواره بود


محمدعلی حجازی گفت : تعامل جشنواره فیلم سلامت با بخش های آکادمیک نقطه قوت این دوره جشنواره بود.


به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، محمدعلی حجازی ، مدیر اجرایی سومین جشنواره فیلم سلامت در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره گفت: جشنواره امسال به لحاظ کیفی و مشارکت های آکادمیک نسبت به دوره های قبل بسیار بهتر بود. 
او افزود: در این دوره مشارکت های دانشگاه ها و انجمن های علمی و NGO ها بیشتر بود و تلاش شد که این دوستان در بحث جوایزی که به فیلم ها داده می شود مشارکت داشته باشند، آثار راه یافته به جشنواره را بررسی کنند و هر کدام در حوزه خود به آن فیلم ها جایزه بدهند. این اتفاقی منحصر به فرد بود که ضمن این که مشارکت در برگزاری جشنواره را افزایش داد، بار علمی ویژه ای را نیز به جشنواره اضافه کرد. از این حیث به نظرم تعامل جشنواره با مراکز آکادمیک نقطه قوت این دوره از جشنواره فیلم سلامت بود.


حجازی در خصوص محتوای فیلم های شرکت کننده و اینکه این آثار چقدر در حوزه سلامت دارای جایگاه هستند، عنوان کرد: سخت گیری در این دوره بیشتر بود و اعضای هیأت انتخاب روی این نکته بسیار متمرکز شدند. شاید تا پیش از برگزاری جشنواره فیلم سلامت، بسیاری از علاقمندان و فیلمسازان نمی دانستند که اثرشان در یکی از چهار مقوله حوزه سلامت، یعنی سلامت جسم، روان، معنوی و اجتماعی قرار دارد. به طور مثال اگر در دوره اول از رامبد جوان برای خندوانه تقدیر شد، به دلیل اثرگذاری این برنامه در حوزه سلامت معنوی و ایجاد شور و نشاط بود. شاید از نگاه برخی از دوستان، ارتباط فیلم ها با حوزه سلامت کم باشد اما هدف از برگزاری این جشنواره این است که به فیلم ها از وجه سلامت نگاه کند، آنها را معرفی کند و بگوید این فیلم ها با چه رویکردی به حوزه سلامت پرداخته اند.


او اضافه کرد: سلامت مقوله ای نیست که بگوییم مختص یک طیف خاص است. سلامت مقوله ای فراگیر است و شوخی بردار هم نیست. اگر در یک مقطعی اتفاقی بیفتد و به آن نپردازیم، ممکن است آفت آن در این چرخه به ما هم برسد. سلامت حوزه ای است فراجناحی که همه باید به آن توجه کنند و هر کدام از هنرمندان و اهالی رسانه و دیگر دوستان، در آن جایگاهی که هستند باید تلاش کنند مباحث مربوط به حوزه سلامت را به نحو وسیع اطلاع رسانی کنند.


 


سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار در حال برگزاری است.