رویدادها و تازه‌ها

پرند زاهدی : مردم بدون فیلم و سینما می توانند زندگی کنند ولی بدون سلامت نمی توانند

پرند زاهدی : مردم بدون فیلم و سینما می توانند زندگی کنند ولی بدون سلامت نمی توانند

پرند زاهدی گفت : اصولا حضور هنرمند و اثر هنری نوعی مشروعیت به یک حرکت اجتماعی می دهد و بخشی از آن جذب مردم و مخاطب است. مردم بدون سینما می توانند زندگی کنند ولی بدون سلامت هرگز.
جامعه بدون داشتن مردم سالم نمی تواند پایدار بماند.

پرند زاهدی ، فیلمساز، نویسنده و سفیر انجمن اهدای عضو در خصوص برگزاری جشنواره فیلم سلامت و پرداختن به آثار سینمایی از وجه سلامت به ستاد خبری این جشنواره گفت: از دوره های پیشین این جشنواره، دورادور چیزهایی شنیدم و در این دوره بیشتر درگیر آن شده و آن را جدی تر گرفتم. وزارت بهداشت با برگزاری این جشنواره اقدامی فرهنگی می کند که قابل تحسین است. 
اما کاش فیلم هایی نمایش داده میشد که قبلا دیده نشده باشد. مردم اغلب این آثار را دیده اند و سازندگان بازتاب های خود را از جامعه گرفته است. به نظر نمیاد تکرار آن تاثیر چندانی داشته باشد، چرا که این فیلم ها اگر قرار بود تاثیری بگذارند تا کنون گذاشته اند. بهتر میبود که فرصت به دیگر آثاری که در نوبت اکران هستند، داده میشد

زاهدی در خصوص بحث سفارشی بودن آثار در حوزه سلامت عنوان کرد: ما گاهی راجع به اتفاقاتی که در جامعه ضرورت ندارد هم آثار سفارشی می سازیم. من معتقدم موضوع سلامت یکی از آن حوزه هایی است که حتی اگر سفارشی هم باشد در جهت منافع فرد و جامعه است. شاید جشنواره فیلم سلامت تنها جشنواره ای باشد که توجیه سفارشی شدن هم دارد، حتی شاید واجب هم باشد. این بسیار خوب است که چنین جشنواره ای داریم و ای کاش پررنگ تر بود. به نظرم گاهی سفارشی ساختن تبدیل به یک رسالت می شود و در جامعه فعلی ما به شدت نیاز به اینگونه انجام رسالت ها احساس می شود.

این فیلمساز با اشاره به اینکه جشنواره برای ادامه راه نیاز به اتاق فکر دارد یادآور شد: در حال حاضر برگزاری جشنواره ها تنها یک ویترین است، بودجه ای گذاشته شده و جشنواره ای برگزار می شود. برای ادامه راه این جشنواره به نظرم باید اتاق فکری با کارشناسان آگاه گذاشته شود. این روزها جامعه ما مدام با مشکلات و مسائل مختلفی روبروست و این میزان فشار و ناهنجاری های رفتاری را در جوانان هیچ کجای دنیا نمیبینید! مثلاً هجوم و پرخاش و توهین به دیگری انگار امری روتین در رانندگی ما شده!
و اینقدر تکرار شده که به عادت اجتماعی تبدیل شده.

وی با اشاره به اینکه 2400 نوع ناهنجاری های رفتاری وجود دارد که یکی از آنها ، اوتیسم نام دارد ادامه داد: ما تفاوت این رفتارها را نمی دانیم. حتی خانواده های تحصیلکرده اولین چیزی که می گویند این است که حتما بچه در کودکی از دستت به زمین افتاده و یا تب کرده و تشنج شده. این وظیفه ماست که به مردم آگاهی دهیم. والدینی که فرزند نه حالا بیمار اما ناهنجار دارند، خود به میزان زیادی در معرض آسیب پذیری اند.ما به عنوان مردمان هم جوارشان ، این حق رو‌نداریم که با رفتارمان، سوالاتمان، قضاوت هایمان ، آزاری بیش به اونها برسانیم...متاسفانه ما همیشه امتحان شدیم پیش از اینکه آموزش بگیریم....چه زمان و چه نهادی به ما آموختند و ما یاد نگرفتیم!؟همواره سرراهمان ایستادند و‌غلط دیکته هایمان را گرفتند! فیلمسازان هنرش را دارند و آقایان علمش را، بهتر است سفارشی شکل بگیرد و ساخته شود تا بدین منظور در طول سال لااقل به معرفی و‌آموزش های اولیه در چند بیماری انجام شود
زاهدی در خصوص آگاه سازی مردم جامعه و اینکه ابتدا هر کس باید از خود شروع کند، خاطرنشان کرد: من چندین سال پیش سفیر انجمن اهدای عضو شدم و مادر من که خودش پزشک است از این کار راضی نبود. همیشه فکر می کردم چگونه می توان برای اهدای عضو تبلیغات کرد. روزی که باید اولین کارت را صادر می کردیم، اولین کارت را برای دخترم صادر کردم. خودم اشک می ریختم و این کار را می کردم. چون معتقد بودم تا خودم این موضوع را در مورد فرزند خودم قبول نکنم چگونه می توانم مردم را به این کار تشویق کنم.

بازیگر فیلم سینمایی اسکادران عشق با اشاره به آثار خود در حوزه سلامت و پزشکی اضافه کرد: البته من در جشنواره امسال فیلمی ندارم ولی به هر حال دختر یک پزشک جراح هستم و ناخودآگاه ردی از موضوعات پزشکی را در آثار و حتی فیلم های کوتاهم هم می بینید. به نظر من این همبستگی بین وزارت ارشاد و وزارت بهداشت می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اما اطلاع رسانی و آگاه سازی در کشور ما بسیار ضعیف است. به عنوان مثال موضوعات مربوط به تجاوز به کودکان که پیش از این مسکوت باقی می ماند با آگاهی جامعه و تشویق کودکان مان به حرف زدن با والدین به مراتب کمتر می شود.متاسفانه همه این ها نتیجه فرهنگ غلط هیس هیس گفتن هاست که انشاالله با دادن آگاهی و اطلاعات عمومی آنهم به طور نسبی تا حد لازم به مردم،حالِ این شهر از وخامت در آمده و به سلامت نزدیک خواهد شد.

 


سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار در حال برگزاری است.