رویدادها و تازه‌ها

بیان درست مساله اجتماعی در سینما، نیمی از مسیر حل آن است

بیان درست مساله اجتماعی در سینما، نیمی از مسیر حل آن است

شهرام رفیعی فر رئیس هیئت انتخاب آثار جشنواره با اشاره به معیار انتخاب فیلم های این دوره از جشنواره سلامت به ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت گفت: برای انتخاب فیلم ها به دنبال این بودیم تا اثر سینمایی منطبق با استانداردهای یک فیلم در بخش های مختلف اعم از مستند،کوتاه،سینمایی و یا دانشجویی انتخاب کنیم که پرداخت مناسبی نیز از سوژه مرتبط با سلامت داشته و به دنبال نشان دادن راه حل باشد که از آثار رسیده، تعدادی از فیلم ها پرداخت خوبی داشتند و تعدادی دیگر فقط سوژه مناسب داشتند که در پرداخت به اندازه کافی موفق نبودند.
او ادامه داد: تلاش شد تا آثاری را انتخاب کنیم که بیشترین ویژگی را داشته باشد.

رفیعی فر در ادامه در پاسخ به این که آیا وظیفه فیلمساز ارائه راه حل است اظهار داشت: بیان صحیح مسئله نیمی از حل آن است و گاهی آن قدر مسئله به خوبی در فیلمنامه و اجرا بیان می شود که بیننده می تواند به راه حل برسد. بنابراین همیشه حل یک مشکل بهداشتی نیازمند مراجعه به پزشک و دریافت دارو نیست، گاهی اوقات انسان ها نیازمند آن هستند تا ارتباط بهتری با هم داشته باشند، امید را از دست ندهند و ائتلاف برای حل مشکل تشکیل دهند.

او با بیان این که ما فقط به دنبال راه حل جسمی و درمان، دارو و رسیدن به خدمات دارویی نیستیم افزود: بسیاری اوقات راه حل در تغییر روابط بین فردی بیان می شود که اگر یک مسئله تلخ را بیان می کنیم در انتهای تلخی آن دریچه امیدی برای مخاطب باقی بگذاریم و نشان دهیم که انسان هایی هستند که می توانند به خود و دیگران کمک کنند. 
داور بخش آثار سینمایی جشنواره درباره مولفه هایی که سلامت اجتماعی را تهدید می کند اظهار داشت: سلامت تابع این است که نیازهای پایه انسان ها مرتفع شود تا بتوانند به زندگی با کیفیت برسند.

رفیعی فر به آب و هوا و محیط زیست سالم اشاره کرد و توضیح داد: با وجود آزادی، عدالت دسترسی آزاد به اطلاعات، عدم فقر باید امید به تعیین سرنوشت خود داشته باشیم.

عضو شورای سیاست گذاری جشنواره در خصوص برگزاری نشست های تخصصی جشنواره سلامت عنوان داشت: تلاش ما این است که به فیلم سلامت برسیم و باید ارتباط دهندگان ارائه خدمات سلامت و سینماگران را  توسعه دهیم. سعی می شود تا از این ارتباط متقابل به زبان و درک مشترک برسیم که می تواند موثر باشد چون فیلم ساز در فیلم بعدی به سوژه ناب تر می رسد و با نگرانی متخصصان سلامت آشنا شود. بنابراین متخصصان بهداشت متوجه می شوند که نگاه جامعه نسبت به موضوع سلامت چیست و یا یک هنرمند به چه درکی از سلامت رسیده است.

او در ادامه بیان داشت: دو نگاه به سلامت وجود دارد، یک نگاه پزشک سالار است که تعدادی پزشک، دارو و بیمارستان داشته باشیم که دولت در قبال بیماری مردم پول دهد که می توان با ارزان ترین قیمت ها و بهترین داروها در بهترین زمان مردم را درمان کرد. اما نگاه دیگر مردم سالار است که انتخاب مردم در زندگی روزمره است و اگر رفتار سالم مردم توسعه یابد به جامعه ای می رسیم که آدم ها به پزشک نیاز نداشته باشند.
رفیعی یادآور شد: برقراری ارتباط با مردم بسیار مهم است و سینما ترکیبی از همه هنرها است که می تواند ما را به زبانی برساند که مردم خود را خالق سلامت فرض کنند. پس می توان سالم زندگی کرد و دغدغه سالم تر شدن و افزایش سلامت داشت.

او در پایان با بیان این که لازم است تا رسانه ها و به ویژه سینما تاثیرگذاری بیشتر بر مردم داشته باشد گفت: هدف وزارت بهداشت در برگزاری جشنواره این است که مردم سلامت خود را حفظ و افزایش دهند و بتوانیم عرصه گفتگو را در جامعه باز کنیم.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار در حال برگزاری است.