رویدادها و تازه‌ها

جاهدی: مسئولان باید بیش از پیش مستند ببینند

جاهدی: مسئولان باید بیش از پیش مستند ببینند

کامران جاهدی در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت، گفت: فیلم تیام، فیلمی درباره طلاق به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی است.
زینب در چهارده سالگی با فردی که گرفتار اعتیاد بوده است، ازدواج کرد و در نهایت پس از 15 سال و تولد سه فرزند مجبور به طلاق شد.
به گفته او این فیلم در استان کهکیلویه و بویراحمد که به عنوان پایتخت یا مرکز
طلاق ایران مشهور است، ساخته شده و آمار طلاق در شهرهای این استان به ویژه در شهر گچساران بسیار بالا است.

جاهدی افزود: ساخت فیلم تیام از بهمن سال گذشته تا هفته پیش ادامه داشته است و نام تیام به معنای چشم هایم است.
این کارگردان مستند با بیان اینکه مستندسازی در شهر های کوچک آسان نیست، گفت: شهرهای بزرگ مانند یک دریای بزرگ است که افراد در آن به سادگی
گم می شوند اما جلب نظر شخصی که در یک شهرستان کوچک زندگی می کند و‌ در آن همه یکدیگر را می شناسند تفاوت دارد و جلب اعتماد آن ها کار ساده ای نیست. هر
چند نزدیک شدن به زندگی واقعی این افراد از هر چیزی در مستند اجتماعی مهم تر است.
او ادامه داد: نزدیک به 18 سال است که در صدا و سیما کار تدوین انجام می دهم و همیشه در استودیو بوده ام و تعداد زیادی کار مستند دیده ام و تدوین کرده ام اما زمانی که دوربین را برمی داری و به حاشیه شهر های بزرگ می روی، تازه متوجه عمق فاجعه در زندگی افراد می شوی..‌.
جاهدی افزود: در تهران همه چیز چهره فانتزی و زیبایی ظاهری دارد ولی در یک شهرستان به راحتی و بدون هیچ پوششی می توان سختی زندگی یک زن تنها با سه فرزند را -که شاید مجبور باشند برای امرار معاش در سن کودکی کار کنند- دید.
او همچنین با اشاره به اهمیت حضور مسئولان در حل معضل قشرهای آسیب پذیر گفت: من فکر می کنم مسئولان باید فیلم های مستند را ببیند. این فیلم ها دقیقا یک گزارش از وضعیت امروز است و وقت آن رسیده تا به مستندسازان به چشم ماموری برای به تصویر کشیدن وقایع نگاه کنند و پس از آن از پشت میزهای خود بلند شوند و برای حل مشکلات تلاش کنند.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار در حال برگزاری است.