رویدادها و تازه‌ها

جشنواره ها، دانشجویان فیلمساز را اجتماعی تر می کند

جشنواره ها، دانشجویان فیلمساز را اجتماعی تر می کند

سید محمد حسین پورفاضلی، مدیربخش دانشجویی جشنواره فیلم سلامت درباره برگزاری کارگاه‌های آموزشی جشنواره فیلم سلامت گفت: حدود 120 دانشجو از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور طی فراخوانی در اواخر تیرماه ایده خود را ارائه و گروهی تشکیل دادند که معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت با همکاری معاونت اجتماعی جشنواره این طرح را به اجرا درآورد.
او در این‌‌باره افزود: تقریبا 300 تا 350 ایده از سراسر کشور ارسال شد که از بین آن‌ها حدود 50 گروه را انتخاب کردیم. گروه‌های سه _چهار نفره که جمعا حدود 120 نفر شدند. در جریان این انتخاب، دانشجویان به مدت هر روز صبح در کارگاه‌ها شرکت و ایده‌های خود را تکمیل و موقعیت‌های گوناگون را بررسی کردند. ما تلاش کردیم تا همه ایده‌ها در حوزه سلامت باشد تا با کیفیت‌ترین آن، از سوی جشنواره سلامت و معاونت فرهنگی وزارت بهداشت حمایت شود.
او در ادامه درباره فیلمسازی دانشجویان رشته پزشکی اظهار کرد: در بخش دانشجویی 170 فیلم داشتیم که 22 فیلم به مرحله نهایی رسید. 
پورفاضلی با بیان اینکه امیدوارم نگاه به دانشجویان تغییر کند، تاکید کرد: به‌شخصه معتقدم نگاه دانشجویی جنبی نیست. هنرمندان چهره و با تجربه قطعا در دوران دانشجویی فیلم ساختند، از این‌رو نباید دانشجویان را دست کم گرفت و باید بستر لازم را برای دانشجویان علوم پزشکی که در آینده پزشک و داروسازمی‌شوند، آماده کرد. مدیر بخش دانشجویی سوین جشنواره فیلم سلامت ادامه داد: وقتی آنان با هنر آشنا شوند نگاه‌شان تغییر کرده و اجتماعی‌تر می‌شوند. اگر بخواهیم هنرمندی را تربیت کنیم تا فیلم پزشکی بسازد شاید 10 سال طول بکشد اما اکنون فیلمسازان پزشکی نیز داریم که باید این اتفاق بیشتر بیافتد. مدیر بخش دانشجویی جشنواره فیلم سلامت درباره رویکرد این جشنواره نیز گفت: به‌نظرم جشنواره فیلم سلامت یکی از قوی ترین وبهترین جشنواره‌های موضوعی کشور است چون سلامت در همه فیلم‌هایی که تولید می شود به یکی از چهار عنصر سلامت جسم، روان، معنوی یا اجتماعی بازمی‌گردد، پس قطعا ما در تمام فیلم‌ها و رویکردهای افراد، این سلامت را می‌بینیم، حال اینکه جشنواره به صورت تخصصی دغدغه سلامت را زنده کند نکته مهمی است که امیدوارم در بخشی از جامعه هنری ما شکل بگیرد، آنهم به این دلیل که وقتی مطلبی با زبان هنر به مردم منتقل شود، تاثیرگذاری بهتری دارد. 
پورفاضلی بیان کرد: ما در علم حوزه سلامت می‌گوییم که پیشگیری مهمتر از درمان است و قطعا بخشی از این پیشگیری با آگاهی صورت می‌گیرد.

او فیلمسازی را هنری خواند که رویکردش برای عام است و در این‌باره ادامه داد: سینما همه را درگیر می کند و تاثیرات خود را می گذارد که باعث می شود این سلامت به مردم انتقال یابد و دغدغه‌ای از مردم مرتفع کند. همچنین باعث می‌شود به هدفمان که همان شعار جشنواره سلامت برای همه است به بهترین شکل نزدیک و نزدیک‌تر شویم.
پور فاضلی در پاسخ به این که فیلمسازان تا چه حد می‌توانند از طریق سینما به مردم آگاهی دهند، بیان کرد: یکی از خصوصیات جشنواره فیلم سلامت این است که سعی می‌کند نگاه درستی به جشنواره سلامت داشته باشد. همچنین رویکرد اول جشنواره سلامت این است که به محل گفتمانی تبدیل شد تا سینماگران و جامعه پزشکی بتوانند با هم صحبت کنند و به تعامل بیشتری برسند تا در جریان این تعامل، آنچه صحیح است را به‌واسطه قاب سینما برای مردم تصویر کنند.

او با بیان اینکه یکی از کارکردهای جشنواره ایجاد تعامل درست در راستای ایجاد بستری برای هنرمندان در زمینه ساخت فیلمی با محوریت سلامت است، ادامه داد۰: ما به دغدغه‌هایی که جامعه نیاز دارد تلنگر می زنیم که می‌تواند منجر به ساخت فیلم مستند، کوتاه و سینمایی از سوی سینماگران شود، حال، انتخاب با هنرمند است که اگر دغدغه او نباشد، نمی‌تواند کار خوب و موثری ارائه دهد.

 

سومین دوره جشنواره فیلم سلامت به دبیری محمد کیاسالار از اول تا 5 شهریور 97 در پردیس چارسو ادامه دارد.