رویدادها و تازه‌ها

حجازی: جشنواره فیلم سلامت از چشمانداز اولیه برگزارکنندگانش فراتر رفته است

حجازی: جشنواره فیلم سلامت از چشمانداز اولیه برگزارکنندگانش فراتر رفته است

محمدعلی حجازی در یادداشتی برای نشریه سومین جشنواره فیلم سلامت نوشت: ما ایرانی‌ها وقتی به سراغ خاطرات خود رفته و در گذشته کند و کاو می کنیم، بیش از هر چیز با یاد آوری «سینما»، خاطرات قدیمی خود را زنده می کنیم. حالا دیگر دهه شصتی‌ها و دهه هفتادی‌های جامعه ایران از زاویه دید فیلم‌های سینمایی گذشته کشورشان را می‌شناسند و با روزهای تلخ و شیرین آن حس همذات‌پنداری دارند. در روزهای سخت هشت سال دفاع مقدس، روزهای سخت بحران‌های اقتصادی دهه هفتاد و سال های ملتهب دهه هشتاد سینمای ایران همچنان زنده و پابرجا مانده و حتی مسیر خود در جهان را نیز آهسته و پیوسته پیموده است. 
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت، در ادامه این یادداشت آمده است: سینما در این سال‌ها پرده از روی خیلی از زشتی‌ها برداشته و زیبایی‌های زندگی را برایمان برجسته‌تر کرده است. سینما است که می‌تواند با تلنگرهای‌شان آگاه‌مان کرده و فرهنگ‌سازی کند. مگر نه اینکه اغلب ما سینمادوستان با فیلم‌های پیانیست و فهرست شیلندر به چهره زشت جنگ لعنت فرستادیم؟ مگر همه ما با فیلم 12 سال بردگی یا فیلم تولد یک ملت به فرهنگ زشت نژادپرستی تأسف نخوردیم؟ یا با لیلی با من است و آژانس شیشه‌ای به وجهه دیگری از هشت سال دفاع پی نبردیم؟ اغلب ما سینما دوستان با فیلم‌های عباس کیارستمی به درک تازه‌ای از زندگی رسیدیم. با فیلم‌های اصغر فرهادی در دو راهی اخلاق و منعفت شخصی دچار تردید شدیم و ارزش‌های‌مان را محک زدیم.
در ادامه نوشتار مدیراجرایی جشنواره آمده است: سینما آینه‌ای است که همه زشتی‌ها و زیبایی‌ها را بی کم‌وکاست در آن می‌بینیم. جشنواره فیلم سلامت هم در راستای استفاده از همین ظرفیت کار خود را آغاز کرد و تلاش کرد با بهبود روش زندگی ایرانیان و آگاهی دادن در زمینه سلامت، کارکردی تازه برای این هنر دوست داشتنی پیدا کند.
در این یادداشت آمده است: جشنواره سلامت معتقد است پیشگیری بهتر از درمان است. این شعار آن‌قدر شنیده‌ شده که ممکن است کلیشه‌ای به نظر بیاید اما واقعیتی انکارناپذیر است. جشنواره فیلم سلامت حالا در سومین سال تولد خودش قد کشیده رشد کرده و جای خودش را میان دل هنرمندان و مردم بازکرده است. این ادعا به استناد آمار بالای فیلم‌های رسیده و استقبال چشمگیر مخاطبان است. جشنواره فیلم سلامت که تنها جشنواره فیلم تخصصی حوزه سلامت در ایران است، در نگاه اول بسیار آرمان‌گرایانه به نظر می‌آمد اما امروز حتی از چشم‌انداز اولیه برگزار کنندگانش هم فراتر رفته است. حالا می‌توانیم به جرات بگویم دیگر جشنواره ایده بنیان‌گذارانش نیست بلکه جشنواره مردم و فیلم‌سازان است و صاحبش کسی نیست جز هنرمندان دغدغه مند کشور که به نیت جشنواره سلامت فیلم می‌سازند تا حال مردم کشورشان را خوب کنند.

 

سومین دوره جشنواره فیلم سلامت به دبیری محمد کیاسالار از اول تا 5 شهریور 97 در پردیس چارسو ادامه دارد.