رویدادها و تازه‌ها

ارد عطاپور: جشنواره سلامت پیشرفت خواهد کرد

ارد عطاپور: جشنواره سلامت پیشرفت خواهد کرد

ارد عطاپور، سال اول برگزاری جشنواره سلامت یکی از اعضای هیأت داوران بود، سال دوم حضور نداشت و در دوره فعلی عضو هیأت داوران شد. او درباره میزان وجود مفهوم «سلامت» در آثار مستند جشنواره امسال و اندازه صحت و سقم مصادیق این مفهوم در گفت و گو با ستادخبری جشنواره فیلم سلامت بیان داشت: فیلمسازان به پشتیبانی شدن از جانب سفارش دهنده احتیاج دارند و سفارش دهندگان عموما به این موضوع توجه ندارند. به همین دلیل خود فیلمسازان درباره میزان اعتبار و استناد پذیر بودن فیلم‌هایشان تصمیم‌گیری می‌کنند. موضوعی مثل «اوتیسم» را در نظر بگیرید. در حوزه مستند فیلم‌های زیادی در باب این موضوع ساخته شده؛ همچنین درباره اعتیاد نیز فیلم‌های زیادی ساخته شده اما یک موضوع رایج‌ دیگر مثل «فشار خون» هیچ نمودی در فیلم‌ها نداشته و هیأت انتخاب حتی یک فیلم در این مورد تماشا نکرده است. درباره «دیابت» هم به گمانم تنها یک فیلم ساخته شده. فیلم مستند ساختن درباره موضوع سلامت نیاز به یک مدیریت و برنامه‌ریزی دارد. یک هدایت و فرماندهی باید وجود داشته باشد تا از پتانسیل مستندسازان به بهترین شکل استفاده شود.

عطاپور در پاسخ به این سوال که سلامت، حوزه‌ای پر از خط قرمز است و فیلمسازان چگونه با این موضوع کنار آمده‌اند، گفت: هنوز راهکاری پیدا نکرده‌اند! هنوز هم مستندساز یا مجبور به حذف است یا حرکت کردن روی لبه تیغ.

این مستندساز همچنین درباره اینکه مستندسازان چقدر جشنواره سلامت را جدی گرفته‌اند گفت: هنوز به آن میزان جدی نگرفته‌اند و این موضوع جای تعجب هم ندارد. جشنواره‌های فجر، حقیقت و سلامت، هر یک هویت مستقلی دارند و این جشنواره که تنها سه سال از عمرش می‌گذرد هنوز اول راه است و باید مسیر زیادی را طی کند و شاخصه‌های مورد نیاز را به دست بیاورد تا مورد اطمینان فیلمسازان قرار بگیرد. جشنواره سلامت یک جشنواره موضوعی است و با توجه به مدیر خوبی که دارد می‌تواند بسیار هم پیشرفت کند و موضوعات مورد توجه عامه جامعه مطرح کند.

 

سومین دوره جشنواره فیلم سلامت به دبیری محمد کیاسالار از اول تا 5 شهریور 97 در پردیس چارسو ادامه دارد.