رویدادها و تازه‌ها

گزارش پنل تخصصی فیلم «جشن دلتنگی» با موضوع فضای مجازی

گزارش پنل تخصصی فیلم «جشن دلتنگی» با موضوع فضای مجازی

پنل تخصصی فیلم «جشن دلتنگی» با به کارگردانی پوریا آذربایجانی، با حضورشهرام رفیعی فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، سامان توکلی روانپزشک، جواد طوسی منتقد و علی قائم مقامی تهیه کننده فیلم برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، در این جلسه رفیعی‌فر با مطرح کردن اهمیت موضوع سلامت در میان مردم، گفت: سلامت محصول انتخاب های مردم است. هرچند که دولت و مردم هر دو در امر سلامت تاثیر گذار هستنند اما در نهایت این مردم اند که به تولید و باز تولید سلامت می پردازند و اینجاست که سبک زندگی اهمیت بالایی پیدا می کند اما در سال های اخیر این سبک زندگی به فضای مجازی هم راه پیدا کرده است.
او ادامه داد: امروز دیگر همان اتفاقاتی که در فضای رسمی رخ می دهد، در فضای مجازی هم شاهد هستیم. نگاه مردم سالار به سلامت دیگر به عنوان یک ثروت شناخته شده است. ثروتی که با توجه به آداب زندگی مردم در هر دو فضا کم و زیاد می شود.
رفیعی فر با بیان اینکه فضای مجازی دو کمک به افراد کرده است، گفت: اول اینکه این فرصت را در اختیار افرادی که کمتر جرئت و شهامت برقراری ارتباط دارند گذاشته تا راحت تر این ارتباط را ایجاد کنند و دوستان جدیدی بیابند و از طرف دیگر، امکان دستیابی مردم به اطلاعات را به صورت گسترده و شفاف تر داده است، اما از طرف دیگر امکان ازبین رفتن فضای اخلاقی و صداقت هم فراهم شده است.
توکلی اما در خصوص جشن دلتنگی نگاه تاریخی و بین المللی داشت و گفت: موضوع فضای مجازی در دهه های اخیز نه فقط نظر جامعه بلکه نظر روانپزشکان را نیز به خود جلب کرده است، همه انسان ها به صورت ذاتی به دنبال ارتباطند و فضای سایبری و وب در نهایت توانست ابزاری باشد تا به این نیاز بشر پاسخ داده شود.
او به کتاب فرهنگ نارسیسم نوشته کریستوفر لش اشاره کرد و گفت: در این کتاب بیش از هر چیز نشان داده می شود که انسان ها به سمتی می روند که دیگر علاقه ای به ارتباطات عمیق شخصیتی ندارد و به نوعی دچار خودشیفتگی شده اند.
این روانپزشک ادامه داد: در بخش هایی از داستان فیلم به بحران رابطه میان انسان ها حتی بیش از فضای مجازی می پردازد، در هر صورت مسئله سلامت را نمی توان به صرفا پدیده های فردی معطوف کنیم شاید بهتر باشد به این مسئله بپردازیم که چه چیزی باعث شکل گرفتن یک فرهنگ و نوع استفاده از فضای مجازی می شود، امروز انواع استفاده از فضای مجازی را در اقصی نقاط جهان می بینیم.
طوسی به صورت منتقدانه تری آنچه که در فیلم روایت شد را دنبال کرد و گفت: مهمترین نکته بعد از دیدن جشن دلتنگی آسیب شناسی یک جامعه در حال گذار است که می توانیم تعداد زیادی از آدم های جدا افتاده از هم را ببینیم.
او افزود: پوریا آذربایجانی در اپیزود های فیلم خود به این مسئله می پردازد که ظرفیت پذیری جوامعی مانند ما در مواجهه با مسئله ای مانند فضای مجازی چقدر است، چیزی که در دیگر کشور ها مدت ها است تکلیفش روشن شده است و دیگر کشورها می دانند که چگونه باید با این فضا کنار بیایند، و مرحله به مرحله ازآن عبور کنند اما در فیلم اشاره شده است که چرا در جامعه ما از این سوی بوم افتاده ایم.
به گفته طوسی شخصیت محوری فیلم جهان است، فردی بی حوصله که الگویی از نسل جوان امروز را روایت می کند که حتی نوع رفتار و ادبیاتش در فرم و قالب کنایه آمیز است.
او ادامه داد: طرح و ایده فیلم بسیار خوب است اما اشکال اصلی جشن دلتنگی این است که اپیزود ها نتوانسته اند که در وضعیتی تکامل یافته قرار بگیرند و در تمام مدت شاهد دنیاهای متفاوت هستیم.
این منتقد سینما با اشاره به موسیقی فیلم گفت: به نظر می رسد فردین خلعتبری به درک دقیق تری از هدف فیلمنامه رسیده است و با منظور فیلم همسویی خوبی دارد. پخش شدن موسیقی هایی که مربوط زمان های خاصی از تاریخ معاصر بود که افراد به تحرک و ایجاد تغییر وا می داشت در حالی که در این فیلم، انگار حسی برای رفتن به شرایط آرمانی وجود ندارد.
طوسی همچنین با انتقاد از ریتم کند فیلم گفت: به نظر می رسد ریتم صحنه بیش از معمول کند شده است و این بیننده را آزار می دهد.
همچنین قائم مقامی تهیه کننده فیلم با وجود علاقه نداشتن به حضور در جلسه بررسی توضیحاتی در خصوص انتقادات به فیلم داد و گفت: هرچند در این جلسه کارگردان باید حضور می داشت اما چند نکته لازم به ذکر است، بیش از هر چیز اینکه تهیه چنین فیلمی در خصوص فضای مجازی دغدغه ی شخصی من و پوریا آذربایجانی بوده است. من اهل فضای مجازی نیستم اما ساخت چنین فیلمی را لازم می دانم.

او ضمن بیان اینکه قبول دارم ریتم فیلم کند است، گفت: شاید اگر امروز می خواستم جشن دلتنگی را تولید کنم، شکل دیگری عمل می کردم اما باید توجه کرد که از چنین فیلم هایی با این مضامین معمولا بنیاد فارابی حمایت می کند در صورتی که تمام هزینه فیلم جشن دلتنگی از بخش خصوصی تامین شده است.
قائم مقامی ادامه داد: ساخت این فیلم تجربه نویی بود که مستقیما به فضای مجازی و اینستاگرام پرداخته است، ما ادعایی بر شاهکار بودن آن نداریم اما در هر صورت تجربه ای متفاوت بود.
گفتنی است، جشن دلتنگی فیلمی اپیزودیک با مضمون تاثیر فضای مجازی بر زندگی افراد ساخته پوریا آذربایجانی و با بازی محسن کیایی، مینا ساداتی،بابک حمیدیان و پانته آ پناهی است.
سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار در حال برگزاری است.