رویدادها و تازه‌ها

سلامت جامعه ضامن اقتصاد مولد

سلامت جامعه ضامن اقتصاد مولد

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، سعیدرضا مهرپور در برنامه «یک فیلم یک پزشک» امروز پنجشنبه اول شهریور ماه به بررسی فیلم «در وجه حامل» ساخته بهمن کامیار پرداخت.

مهرپور در این برنامه گفت: تعریف سلامت در طول تاریخ تغییرات بسیاری داشته است، اما طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامت شامل؛ رفاه کامل جسمی، روحی-روانی و اجتماعی است، اما نکته جالب به میان آوردن رفاه اجتماعی است و این، نشان‌دهنده آن است که برای یک جامعه سلامت تا چه اندازه باید تلاش کرد.
او افزود: از طرفی امروز به‌خوبی می‌دانیم که موضوع سلامتی دیگر مربوط به یک ارگان، وزارتخانه یا سازمان نیست بلکه باید از دیدگاه‌های مختلف هماهنگی‌ها در جامعه صورت بگیرد.
این متخصص ارتوپدی به نقش اقتصاد در سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: از دید یک اقتصاددان سلامتی لازمه اقتصاد مولد است، بنابراین همه کشورها می‌دانند برای حرکت به سمت جامعه سالم برای مردم از سرمایه کشور خرج کرد و در واقع اقتصاد کاملا با سلامت تنیده شده است.
مهرپور با بیان اینکه در صورت ضعف اقتصاد یا سلامتی کشور وارد یک سیکل معیوب می‌شود، ادامه داد: حتی اگر دیدگاه‌های معنوی را کنار بگذاریم و تنها به صورت ریالی به سلامت نگاه کنیم می‌توانیم متوجه ضرری شویم که در صورت سلامت نبودن جامعه چه ضرری به اقتصاد کشور وارد می‌شود.
او به بخشی از مشکلات خانواده‌ها در صورت وجود مشکلات مالی اشاره کرد و ادامه داد: فقر، مقروض بودن، مشکلات معیشتی بزرگترین استرس را به خانواده‌ها وارد می‌کند و این استرس‌ها پیش از همه باعث می‌شود تا فرد نتواند به خوبی به کار خود ادامه دهد.
این متخصص ارتوپدی اظهار کرد: حکومت وظیفه دارد از سلامت مردم حمایت کند در حال حاضر همه کشورها درصدی از تولید ناخالص ملی‌شان را به سلامت مردمشان اختصاص می‌دهند. گرچه مردم هم باید نسبت به سلامت خود و خانواده‌شان حساس باشند یعنی خانواده نسبت به بیمه شدن یا چگونگی قرارداد بیمه خود حساس باشند.
او همچنین با بیان اینکه لزوما ثروتمند بودن ضامن سلامتی نیست، گفت: گاهی حتی ثروت خود باعث ایجاد استرس بیشتر و بیماری می شود، پس دو بال مهم سلامت و آموزش در خصوص پیشگیری را باید مورد توجه قرار داد.
مهرپور در پایان گفت: دانش و بینش نسبت به سلامت افراد اهمیت بالایی دارد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانیwww.filmsalamat.ir مراجعه کنید.