رویدادها و تازه‌ها

گزارش پنل تخصصی فیلم پشت دیوار سکوت با موضوع بیماری ایدز

گزارش پنل تخصصی فیلم پشت دیوار سکوت با موضوع بیماری ایدز

گزارش پنل تخصصی فیلم پشت دیوار سکوت با موضوع بیماری ایدز

پنل تخصصی فیلم پشت دیوار سکوت با موضوع بیماری ایدز با حضور مسعود جعفری جوزانی کارگردان فیلم، دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس مرکز تحقیقات ایدز، متخصص بیماری های عفونی و امیر پوریا مجری و کارشناس در نخستین روز سومین جشنواره فیلم سلامت در سالن شماره یک پردیس چارسو برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، در این نشست دکتر مینو محرز گفت: این فیلم من را به سی سال پیش برد. در آن زمان من صحبت درباره بیماری ایدز، مراقبت از بیماران و آموزش برای پیشگیری از این بیماری را در مدیترانه شرقی شروع کرده بودم و البته با بیمارانی مواجه می شدم که از خون و فراورده های خونی آلوده به ایدز مبتلا شده بودند، درمان خاصی به آنها ارائه نمی شد و مثل شمع آب می شدند. اما الان این بیماری کشنده نیست و بیماران زندگی نرمال دارند. 
او ادامه داد: با این حال هنوز که هنوز است مردم آگاهی در مورد این بیماری ندارند و آنهم به علت عدم آموزش و اطلاع رسانی از طرف رسانه ها. این بیماری هنوز یک انگ است و خانواده های 99 درصد بیماران من، هنوز نمی دانند که فرد مبتلا به ایدز در میان آنها زندگی می کند.
محرز گفت: زمانی که من شروع به کار روی بیماری ایدز کردم، فیلم های زیادی در این رابطه ساخته و البته پخش نمی شد. الان خوشحالم که این فیلم پخش شده است. البته در حال حاضر راه جنسی مهمترین راه انتقال ایدز است و متاسفانه ساختن فیلم در این باره در کشور ما با سانسورهای شدید مواجه بوده و راحت نیست. 
در این نشست مسعود جعفری جوزانی در رابطه با دل مشغولی هایش برای ساخت فیلم پشت دیوار سکوت گفت: ما برای ساخت این فیلم به پرونده خون های آلوده رسیدیم. این را هم بگویم که تصمیم به ساخت چنین فیلمی خیلی سخت است. چنین فیلم هایی باید هدفمند ساخته شوند و از واقعیت های علمی فاصله نگیرند. بهترین تصمیم ما برای ساخت این فیلم، مواجه شدن با زندگی واقعی یکی از مبتلایان به ایدز و پر و بال دادن به آن بود. البته زندگی خصوصی کسی که به عنوان یک مددکار، ترس را کشته و با حداقل سرمایه ای که در دست دارد، به کمک بیماران مبتلا به ایدز می شتابد، نیز در این فیلم پررنگ بود.
در بخشی از اين نشست تخصصی دکتر محرز در رابطه با به روز بودن فیلم پشت دیوار سکوت گفت: اگر وضعیت امروز را قرار بود فیلم بگیریم، اصلا قابل اکران نبود. چون همانطور که گفتم، مهمترین راه انتقال ایدز در ایران و جهان، انتقال ویروس از طریق رفتارهای جنسی خطرناک است. با این حال همین که با ساختن فیلم هایی مثل پشت دیوار سکوت، فقط راجع به این بیماری صحبت شود، باز هم خوب است. ما اگر صدای این بیماری را در نیاوریم و آموزش ندهیم، گناهکاریم. انتقال ایدز از راه جنسی مورد یک سکوت مرگبار قرار گرفته است؛ هم در رادیو تلویزیون و هم در سینما. سینما برای فرهنگسازی در حوزه سلامت نقش مهمی دارد و اگر در همین حد نیز نتوانیم فیلم بسازیم، بسیار تاسف بار است. امیدوارم بتوانیم زمانی فیلم هایی بسازیم که به روز باشند. 
او گفت: فیلم های سینمایی باید جوری ساخته شوند که از وحشت بیماران و مردم کاسته شود. در حال حاضر بسیاری از بیماران را هنوز شناسایی نکرده ایم و خیلی از بیماران برای انجام تست های حتی رایگان مراجعه نمی کنند و آنهم به خاطر طرد شدن از سوی جامعه. ما باید با ساختن فیلم هایی که جنبه مردم دوستی دارند، وحشت جامعه را از بیماری ایدز کاهش دهیم. واقعیت اچ آی وی اما این است که باید پا را از ساخت فیلم های کنونی فراتر نهیم و بیشتر فیلم بسازیم؛ البته به صورت شفاف و بدون سانسور. به این نکته نیز اشاره کنم که در حال حاضر خون و فراورده های خونی برای انتقال اچ آی وی ایدز نداریم و اصلی ترین راه انتقال ایدز تماس جنسی خطرناک است.

در ادامه جوزانی به داستان مددکاران فیلم پشت دیوار سکوت اشاره کرد و گفت: قرار بود داستان یک نفر با همه جزئیات زندگی اش به عنوان مددکار نمایش داده شود. در تحقیقات میدانی ما در تمام طبقات و در قشر آسیب پذیر، ایدز در حال گسترش است. ضمنا ما سعی کردیم رابطه جنسی که عامل ابتلا به ایدز است را در فیلم پشت دیوار سکوت نشان دهیم. 
دکتر محرز در این نشست گفت: متاسفانه در این 30 سالی که من با بیماران مبتلا به ایدز برخورد دارم، هنوز در آگاهی مردم و نحوه برخورد جامعه معمولی با بیماران هیچ تغییری نمی بینم. ولی نگرش جوان ها خیلی بهتر است. در مورد دو جوانی که در سازمان مردم نهاد در فیلم به عنوان مددکار کار می کردند، این موضوع نمود دارد. آسیب های اجتماعی از موضوعاتی هستند که حتی علما و رهبر انقلاب در مورد پیشگیری از آن ها هشدار داده اند ولی هنوز هیچ اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است. آموزش و پرورش نیز در این زمینه کاملا عقب مانده است. در میان تیزهوش ترین جوانان این جامعه مبتلایان به ایدز وجود دارند ولی در میان هیچ کدام از آنها آگاهی دیده نمی شود. 
جعفری جوزانی گفت: کسانی که به مددکاری روی می آورند، فرشته هایی هستند که انگار قابل رویت هستند. ان جی او ها در این میان و گسترش آنها، فقط توانسته اند به وسیله چنین افرادی شکل بگیرند. در یک محیط خودخواهانه که همه معیارهای ارزشی زیر سوال رفته اند، حضور مددکاران بسیار غنیمت است. با دیدن این مددکاران از خودم خجالت می کشم. این افراد در یک محیط با شکاف طبقاتی وحشتناک، زندگی می کنند و خدماتی را به هموطنان خود ارائه می دهند که برای همه ما مایه عبرت و درس است. من می خواستم دوربینم را در اختیار این افراد قرار دهم و احساسم این بود که آنها را به جامعه خودم بیشتر معرفی کنم.

 

سومین جشنواره فیلم سلامت با هدف نمایش آثار منتخب سینمایی، مستند و کوتاه ایرانی، با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از 1 تا 5 شهریور 97 به دبیری دکتر محمد کیاسالار در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانیwww.filmsalamat.ir مراجعه کنید.