رویدادها و تازه‌ها

چشم ناظر سلامت در سینما

چشم ناظر سلامت در سینما

پیام دکتر محمد کیاسالار دبیر سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد.

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، متن این پیام به شرح زیر است:

مفهوم سلامت از نگاه سنتی فاصله گرفته. نگاه سنتی، سلامت را به چشم کالایی می‌دید که مردم مشتری‌اش بودند و نظام سلامت، فروشنده‌اش. منطق حاکم بر این نگاه، منطق بازار بود. هرچه دست خریدار و فروشنده پروپیمان‌تر، بازار گرم‌تر و پررونق‌تر. تولید و تکثیر کلیدواژه‌هایی مانند بیمارستان‌ هزار تخت‌خوابی و جراح پنجه‌طلا و القاب و عناوینی از این قبیل، زاییده همین نگاه سنتی و درمان‌محور بود. 
حالا دیگر سال‌هاست که در کشورهای توسعه‌یافته، گفتمانِ <سلامت به مثابه کالا> جای خود را به گفتمانِ <سلامت به مثابه حق> داده است. این تلقی تازه، کفه بهداشت و آموزش را گرانقدرتر از کفه درمان می‌داند. نگاه نو در دنیای مدرن، مردم را به چشم مالک و خالق سلامت می‌بیند؛ نه خریدار و مشتری دست‌به‌نقد. اینکه در سال‌های اخیر می‌بینیم و می‌شنویم که خودمراقبتی در ادبیات سلامت، جایگاه و پایگاه محکم‌تری پیدا کرده؛ محصول همین نگاه نو به مفهوم سلامت است.
در این نگاه، آنچه اهمیت دارد، مسوولیت‌پذیری افراد برای حفظ و ارتقای سلامت خود، خانواده و جامعه است. این همان نگاهی است که به تلقیِ <سلامت به مثابه حق> منجر می‌شود. در این تلقی، سلامت حق مردم است و لازمه برخورداری مردم از این حق، آگاهی و توانمندی آنهاست. آنچه نگاه اهالی سینما و سلامت را به هم گره می‌زند، همین آگاهی‌بخشی و توانمندسازی است. 
در این تلقی، رسانه‌های فراگیر، به ویژه سینما و تلویزیون، جزو بازیگران اصلی صحنه سلامت‌ هستند. آنها می‌توانند آموزه‌های سلامت را به شیوه‌های مستقیم و غیرمستقیم، با بهره‌گیری از زبان گویای هنر، به شکل موثری به مخاطبان خود انتقال دهند. آنها می‌توانند رفتارهای ناسالم و آسیب‌رسان را شناسایی و معرفی کنند. آنها می‌توانند در سالم‌سازی و کاهش آسیب‌های ناشی از این رفتارها نقشی انکارناپذیر ایفا کنند. و اگر چنین کنند، گام بلندی به سوی اهداف خودمراقبتی، بهداشت و سلامت برداشته‌اند؛ گامی که می‌تواند همگام با مساعی متولیان سلامت و سایر بخش‌های موثر و مرتبط، جامعه را قدم‌به‌قدم به هدفِ <سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت> که شعار امسال جشنواره سلامت هم هست، نزدیک‌تر کند.
تولد جشنواره ملی فیلم سلامت، محصول همین نگاه بوده و خوشبختانه در این سه سالی که از عمر جشنواره گذشته، نتایج و نشانه‌های مبارک و مطلوبی به دنبال داشته است. 
سومین جشنواره ملی فیلم سلامت نیز تلاش دوباره‌ای است برای همراهی و همفکری سینما و سلامت؛ تلاشی همدلانه در مسیر حفظ و ارتقای سلامت جامعه. در این مسیر مبارک، از تمام همکاران و بزرگوارانی که همدلانه همراهمان شدند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم این تلاش‌ها ماجور و موثر باشد.

سومین جشنواره فیلم سلامت با هدف نمایش آثار منتخب سینمایی، مستند و کوتاه ایرانی، با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از 1 تا 5 شهریور 97 به دبیری دکتر محمد کیاسالار در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانیwww.filmsalamat.ir مراجعه کنید.