رویدادها و تازه‌ها

سینما و اجتماعی شدن سلامت

سینما و اجتماعی شدن سلامت

پیام سیدمحمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم سلامت منتشر شد.


به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، متن این پیام به شرح زیر است:

کلیدواژه «تولید محتوا» جایگاه مهمی در فرهنگ رسانه‌ای کشور دارد و دستگاه‌های مختلف اجرایی در مواجهه با مشکلات و معضلات، به جای به‌کارگیری روش‌های صرفاً سلبی، با تولید محتواهای هنری و برجسته‌سازی مفاهیم عام آن در حوزه کاری خویش، زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا با تبیین اهداف و ماموریت‌های سازمانی و اطلاع‌رسانی، عزم و اراده آحاد جامعه به دنبال حل آن معضلات باشد.
سلامت از مهم‌ترین و حساس‌ترین حوزه‌های کشور است که به طور مستقیم با جسم و جان و روح و روان انسان‌ها از ابتدای هستی تا پایان عمر آن‌ها سر و کار دارد. بسط آن به حوزه اجتماعی، افزون بر بن‌مایه‌های دینی، از سوی سازمان جهانی بهداشت نیز توصیه و پی‌گیری می‌شود. جای بسی خوشبختی است که نظام سلامت کشور با تدبیر جناب آقای دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به ایجاد معاونت اجتماعی و راهبرد اجتماعی شدن سلامت اهتمام ورزید. این دست‌آورد درخشان مدیریتی مورد اذعان و حتی حسرت برخی از وزاری گذشته است که چرا از این مهم غفلت ورزیده‌اند.
به هر روی تلاش‌های مسوولان این حوزه در سال‌های اخیر به برجسته‌سازی و فرهنگ‌سازی در زمینه پیش‌گیری و سبک زندگی سالم، مسوولیت‌پذیری و مشارکت‌های اجتماعی و بین‌بخشی، تقویت و توسعه کمی و کیفی سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه، راه‌اندازی کانون‌های سلامت محلات و مجامع سلامت از سطح محله تا ملی، پیش‌گیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، سیاست‌گذاری و پی‌گیری امنیت غذایی و مهم‌تر از همه ارتقای سواد و سلامت جامعه معطوف بوده است. این همه ممکن نیست مگر با استفاده از تمام توان سخت‌افزاری و البته نرم‌افزاری با اولویت و عنایت بیش‌تر، که در همین راستا از ظرفیت شگفت‌انگیز هنر هفتم یا سینما نمی‌بایست غافل بود. 
دنیای تصویر به عنوان مهم‌ترین عرصه بروز و ظهور محتواهای مؤثر در سال‌های اخیر و یکی از نمونه‌های برجسته تولید محتوا، توانسته است معضلات و مسائل فراوانی را در کشور حل کند؛ گاه بخش مهمی از تاریخ کشور را در یاد مخاطب زنده کرده و گاه غرور ملی را بیدار کرده است. در برنامه‌ریزی آتی کشور نمی‌توان بدون اتکاء به محصولات هنری و روی‌کردهای فرهنگی، منتظر نتیجه‌های بزرگ ماند و قطعاً در حوزه سینما، آثار هنری اعم از فیلم کوتاه، مستند، بلند و انیمیشن، می‌توانند در حوزه سلامت و جوانب گوناگون آن، تاثیرگذار باشند. 
معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌کوشد با ایجاد امکانی برای آشنایی دقیق و تخصصی هنرمندان رشته‌های مختلف با موضوعات سلامت، پیوند میان هنرمندان و سلامت اجتماع را استحکام بخشد و از این راه گامی مهم در راستای فرهنگ‌سازی و اجتماعی شدن سلامت بردارد. 
پیروزی و بهروزی همه هنرمندان و دست‌اندرکاران سومین جشنواره فیلم سلامت را از درگاه پروردگار خواستارم.

سید محمد هادی ایازی
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
و
رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم سلامت

 

 

سومین جشنواره فیلم سلامت با هدف نمایش آثار منتخب سینمایی، مستند و کوتاه ایرانی، با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از 1 تا 5 شهریور 97 به دبیری دکتر محمد کیاسالار در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانیwww.filmsalamat.ir مراجعه کنید.