رویدادها و تازه‌ها

مرگ بی بازگشت مغز...

مرگ بی بازگشت مغز...

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، بابک زمانی متخصص مغز و اعصاب در برنامه تلویزیونی «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم هایلات ساخته اصغر نعیمی پرداخت.

به گفته زمانی می توان از دید کلی به مقوله سلامت نگاه کرد، آنچه که بیش از دیگر نکات فیلم جلب نظر می کند، مصرف بی رویه و افراط آمیز سیگار است. سال ها است که در سینمای جهان به دلیل اینکه مصرف دخانیات باعث القا و ترویج می شود، کمتر پیش می آید از سیگار استفاده شود. در فیلم شاهد استفاده اغراق آمیز سیگار در مکان های بسته هستیم، نکته دیگر اینکه زمانی که فیلم ساخته می شود بایستی از بستری واقعی بلند شود، آنچه در این فیلم به چشم می خورد واقعی نبودن نکات مطرح شده پزشکی است.

او به مقوله کما و تصویر ارائه شده از کما در این فیلم اشاره کرد و گفت: کما در این فیلم به وسیله ضربه مغزی در تصادف به وجود آمده است اما در تصاویری که از این بیمار نشان داده می شود شخص پس از یک هفته یا ده روز در کما بودن ناگهان چشمش را باز می کند در صورتی که این اتفاق تنها در سینما صورت می گیرد و در واقعیت، شخص زمانی که به هوش می آید برای بازیابی توانایی هایی مثل حافظه، به زمان نیاز دارد.

این متخصص مغز و اعصاب در توضیح نشانه های مرگ مغزی گفت: مرگ مغزی به معنای مردن مغز است، زمانی که مغز می میرد، تنها قلب خواهد زد و یکی از علایم اصلی آن قطع تنفس است، از طرفی دیگر سطح هشیاری وجود نخواهد داشت. در فیلم هایلایت پس از مرگ مغزی می گویند که سطح هشیاری تغییر کرده است در صورتی که سطح هشیاری وجود ندارد.

او تاکید کرد: مرگ مغزی بازگشتی نخواهد داشت، چه قلب بمیرد یا مغز، فرد دیگر نمی تواند به زندگی بازگردد.

زمانی در ادامه بیان اینکه سیگار یک خطر بین المللی برای همه بیماری ها است، ادامه داد: از دید مغز و اعصاب می توان گفت که کسانی که سیگار می کشند می توانند دچار مشکلاتی شوند که روی اعصاب آن ها تاثیر می گذارد، همچنین مصرف سیگار خطر سکته مغزی را افزایش می دهد، هرچند در کشور ما معضل بزرگتری به نام قلیان وجود دارد!

او افزود: نقش کلیدی سینما و هنر را می توانیم در جهان ببینیم، در امریکا هالیوود باعث افزایش کارخانه های دخانیات شده است. سیگار اعتیاد جسمانی ندارد و تنها موضوعی روانی است و می توانیم از همین اتفاق به اهمیت سینما در ذهنیت جوانان پی ببریم.

زمانی در خصوص انتظار خانواده برای به هوش آمدن عزیزی که در کما رفته است، گفت: مرگ مغزی زمانی است که مغز مرده است و فعالیتی در مغز وجود ندارد. برای اثبات مرگ مغزی روش های نورولوژیک وجود دارد. در چنین شرایطی می توان با رعایت اصول اخلاقی اهدای عضو صورت گیرد. وضعیت های گوناگونی برای فرد وجود دارد از جمله، زندگی نباتی، کما و ... ضمن آن که برای تشخیص مرگ مغزی در ایران روش های سخت گیرانه ای وجود دارد.

او در پایان گفت: مریضی که به کما می رود، بیماری خطیر پزشکی را دارد، پزشک معالجی که اورا درمان می کند در بحبوحه کارهای سنگین پزشکی به سر می برد، پزشک این بیمار باید تصمیمات خطرناکی را بگیرد و نیاز به شهامت و دلگرمی از سوی همراهان بیمار با پشتیبانی از او دارد.

گفتنی است، فیلم هایلات ساخته اصغر نعیمی با بازی پژمان بازغی به داستان یک تصادف و به کما رفتن بازیگر زن فیلم می پردازد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانیwww.filmsalamat.ir مراجعه کنید.