رویدادها و تازه‌ها

ساعت بدون تکنولوژی؛ نیاز نسل امروز!

ساعت بدون تکنولوژی؛ نیاز نسل امروز!

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، میترا حکیم شوشتری فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در چهارمین قسمت برنامه «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم جشن دلتنگی ساخته پوریا آذربایجانی پرداخت.

به گفته او این فیلم نقدی جدی بر تاثیر شبکه های اجتماعی بر زندگی افراد دارد، مهمترین مسئله ای که مورد توجه سازندگان قرار گرفته این است که اغلب افراد وقت برای یکدیگر نمی گذارند و سعی می کنند تا روابط خود را در روابط مجازی معنی کنند.

حکیم شوشتری با اشاره به محتوایی که افراد در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، گفت: با غلبه فضای مجازی بر زندگی افراد، آن ها اعتماد به نفسشان را در روابط حقیقی از دست می دهند، از طرفی کمتر کسی در این فضا از لحظات سختی و ناامیدی خود محتوایی را به اشتراک می گذارد و بیشتر در تلاشیم تا این حس را به دیگران القا کنیم که ما همه افراد خوشبختی هستیم.

او افزود: باید توجه داشته باشیم که امروز خودمان روابط را به سویی می بریم که افراد از پیشرفت و لحظات زندگی یکدیگر لذت نمی برند بلکه به نوعی با نمایش نداشته های دیگران تلاش می کنند تا آن ها را زجر دهند!

این متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان اینکه امروز شاهد تنبل شدن افراد در اخلاقیات هستیم، ادامه داد: هنوز هم نسلی که تجربه روابط حقیقی را داشته است، آن را به روابط مجازی ترجیح می دهد و شاهد این هستیم که گاهی در جمع های خانوادگی به احترام بزرگ تر ها گوشی های موبایل و تبلت را کنار می گذارند تا از در کنار هم بودن لذت ببرند اما نسل های بعدی این خصیصه را ندارد در بسیاری از مواقع دیگر حتی علاقه ای به شرکت در این جمع های حقیقی را ندارند.

او با تاکید بر اینکه نمی توان فضای مجازی را تنها یک تهدید دانست، گفت: با رعایت حد و مرزهای این فضا حتی می تواند به رشد و تعالی رسید درست مانند استفاده های تجاری که مردم از آن می کنند و امروز شاهد موفقیت کسب و کار های دیجیتال هستیم. به هر حال باید به گونه ای از فضای مجازی استفاده کرد که خانواده و فضای خانوادگی در اولویت باشند.

حکیم شوشتری افزود: ما عملا در فضا خانواده حضور نداریم و بیشتر در فضای مجازی می درخشیم، در صحنه ای از فیلم می بینیم که زن همسایه با آوردن سوپ تلاش برای شکل دادن یک رابطه حقیقی می کند اما زمانی که مشکلی برایش پیش می آید نمی تواند از دوستان و اقوام خود کمک بگیرد، در صورتی که هر کس در صورت بروز مشکل ابتدا به سمت دوستان و آشنایان خود در فضای حقیقی می رود.

او همچنین با اشاره به این برای کودکان و نوجوانان فضای مجازی تهدید بزرگتری است، ادامه داد: بچه های ما نمی دانند با منتشر کردن یک محتوا می توانند چه خطراتی برای خود به وجود بیاورند، بنابراین خانواده ها باید سواد رسانه ای بیش از فرزندان خود داشته باشند و و یادبگیرند چگونه از این فضا استفاده کنند تا بتوانند به فرزندانشان نیز راه استفاده صحیح را بیاموزند.

به گفته او امروز شاهد به اشتراک گذاشتن محتواهایی از سمت والدین کودکانی هستیم که هنوز هیچ شناختی از تکنولوژی یا فضای مجازی ندارد، و والدین فکر می کنند این راه خوبی برای حتی به دست آوردن پول از فضای مجازی است، در صورتی که این کار به نوعی می تواند کودک آزاری محسوب شود چرا که کودک هنوز به سنی نرسیده است که تصمیم بگیرد می خواهد مسائل مربوط به حریم شخصی خود را در شبکه های مجازی به انتشار بگذارد یا خیر.

او در پاسخ به این سوال که والدین چگونه باید به فرزندان خود آموزش دهند، گفت: مهمترین کار این است که با فزرندانمان گفتگو کنیم و حتی ساعت هایی را به عنوان ساعت های بدون تکنولوژی داشته باشیم، ساعت هایی که مجبور نیستیم دائما ساعت نگاه کنیم و نگران گوشی هایمان باشیم، چنین رفتارهایی می تواند آموزش های مفیدی رابه کودکانمان بدهد. از طرفی والدین باید جایگزین مناسبی برای فضای مجازی پیدا کنند. چرا که دل کندن از چنین فضایی برای کودکان و نوجوانان آسان نیست.

گفتنی است، فیلم سینمایی جشن دلتنگی ساخته پوریا آذربایجانی، به تاثیرات فضای مجازی، تنهایی افراد در این فضاها و گسست خانواده ها به واسطه استفاده از فضای مجازی می پردازد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.filmsalamat.ir مراجعه کنید.