رویدادها و تازه‌ها

لزوم تفکیک تغییرات طبیعی و غیرطبیعی نوجوانان

لزوم تفکیک تغییرات طبیعی و غیرطبیعی نوجوانان

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، فریبا عرب گل فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در سومین قسمت برنامه «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم هلن ساخته علی اکبر ثقفی پرداخت.
به گفته او مهمترین نکته این فیلم پرداختن به بحران های نوجوانی است، چرا که یک نوجوان به صورت طبیعی با تغییراتی در این دوران رو به رو می شود، اما باید میان تغییرات طبیعی و غیرطبیعی نوجوانی تفاوت قائل شویم.
عرب گلی با اشاره به ویژگی های دوران نوجوانی، گفت: نوجوان باید در پایان دوران نوجوانی به پاسخ مناسبی برای این سوال که هدف از زندگی چیست برسد، اما در برخی مواقع او حتی با پایان دوران نوجوانی همچنان سردرگم است و گاهی برخی چیزها مانند خانواده می تواند به این سردرگمی دامن بزند، چرا که اگر نوجوان در تعامل با خانواده نباشد یا خانواده محیط مناسبی برای او فراهم نکرده باشد، همانندسازی مناسبی در ذهن این نوجوان صورت نمی گیرد.
این متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان همچنین به تغییر نقش هلن به عنوان حمایتگر مادر، گفت: در دوران نوجوانی نقش مادر برای دخترها نقش پدر برای پسرها برجسته تر می شود، اگر این آدم ها حضور نداشته باشند یا اینکه حضورشان به صورت مناسب نباشد، نوجوان به سادگی دچار سردرگمی می شود، هلن نه تنها از حمایت خانوادگی و اجتماعی برخوردار نبود، بلکه به عنوان یک کودک یا نوجوان مسئولیتش با مسئولیت مادری تعویض شده بود.
او افزود: همه این موارد در کنار هم برای دخترک آشفتگی ایجاد می کند، از طرف دیگر قهرمان داستان ما با مسئله ای مانند مهاجرت دست و پنجه نرم می کند که می تواند حتی برای افراد بالغ هم نگرانی و اضطراب ایجاد کند، چه برسد به زمانی این که از طرق غیرقانونی مهاجرت صورت بگیرد.
عرب گلی در پاسخ به این سوال که والدین برای مقابله با پرخاشگری در دوران نوجوانی چه باید بکنند، گفت: دو نوع تغییر در دوران نوجوانی اتفاق می افتد، یکی از این تغییرات مسئله خلق و خو است، نوجوانان زودتر از دیگران نسبت به مسائل اطراف واکنش نشان می دهند، آن ها می خواهند بیش از پیش حریم خصوصی داشته باشند، می خواهند از والدین فاصله بگیرند و به سمت گروه دوستان بروند.
او ادامه داد: والدین باید بدانند که این احساسات می تواند به استقلال نوجوانان در آینده کمک کند، اما زمانی که احساس پرخاش از حد خود فراتر رفته و باعث آسیب به خود نوجوان یا اطرافیان شود والدین باید بدانند که چنین تغییری طبیعی نیست.
عرب گلی با تاکید بر اینکه عواملی بجز خانواده و اجتماع نیز در رفتار نوجوان تاثیر دارد، گفت: نباید ژن و سرشت نوجوان را نادیده بگیریم ، گاهی می بینیم که حتی در یک خانواده بچه ها متفاوت هستند، اما در هر صورت حضور خانواده ها در دوران نوجوانی و کمک به آنان و اگر خانواده توانایی ندارد اقوام یا نهاد های اجتماعی می تواند تاثیر مستقیم در تصمیمات این گروه بگذارد.
گفتنی است، فیلم هلن به کارگردانی علی اکبر ثقفی و با بازی روشنک گرامی، رویا نونهالی ، پژمان بازغی و هوتن شکیبا به مشکلات دختر نوجوانی می پردازد که مجبور است به تنهایی باری مسئولیت ها را به دوش بکشد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و تا 7 شهریور ادامه دارد.

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.