رویدادها و تازه‌ها

روایتی از سلامت اجتماعی و مفهوم همدلی

روایتی از سلامت اجتماعی و مفهوم همدلی

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، حمیدرضا نمازی متخصص اخلاق پزشکی در دومین قسمت برنامه تلویزیونی «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم کامیون ساخته کامبوزیا پرتوی پرداخت.

به گفته او فیلم کامیون در تعریف سلامت اجتماعی فیلم اجتماعی فیلمی گیرا و موفقی است، آنچه که در درون مایه فیلم می تواند مورد توجه قرار گیرد، پرداختن به مفهوم هم‌دلی است، فیلم سرنوشت زنی ایزدی است که پس از جنایات داعش در عراق برای پیدا کردن شوهر خود به همراه پسربچه ای از اقوامش به ایران می آید، در اوایل فیلم ما شاهد این نکته هستیم که با وجود کرد بودن راننده و زن هیچ کدام نمی توانند با یکدیگر صحبت کنند و پسرک نقش مترجم را به عهده می‌گیرد.
نمازی ادامه داد: با ورود به تهران زن آهسته آهسته فارسی راکه پیش از این در مدرسه ای ایرانی آموخته بود به خاطر می آورد و این بار این پسر است که نمی تواند به آسانی متوجه دیالوگ ها شود، انگار زبان تعلیق می شود و آن‌ها در کامیون هم زمان که حرف های یکدیگر را می فهمند، نمی فهمند.
این متخصص اخلاق پزشکی با اشاره به استفاده از زبان کردی در سراسر فیلم، گفت: به نظر من اگر فارسی معیار امروز ستون فقرات ادبیات ایران است، زبان لهجه اقوام می تواند نقش گوشت و خون را در ادبیات به عهده گیرد. درهر صورت آنچه که در کامیون به نمایش درآمد اهمیت همدلی است که افراد به رغم مشکلات که در متوجه شدن ارتباطات کلامی دارند، می توانند با یکدیگر هم دلی کنند و به تعبیر مولوی، هم دلی از هم زبانی بهتر است.
او در پاسخ به این سوال که المان های هم‌دلی در فیلم کامیون چیست، گفت: مسئله اول این است که در هم‌دلی باید به مسئله فاصله و تفاوت آن با هم‌دردی توجه کرد، گاهی افراد تا جایی پیش می روند که هم‌دلی تبدیل به هم‌دردی می شود و درواقع آنان نتوانسته اند فاصله روانی مناسبی را با افراد حفظ کنند.
نمازی ادامه داد: زمانی که شخصی به هم دردی می پردازد، سعی دارد اقرار کند که همان درد و حس شخص دیگر را می تواند حس کند درحالی که این مسئله واقعیت ندارد، درواقع هم‌دلی فاصله روانی متعادل و حساب شده ای است. در این فیلم نیز راننده کامیون به خوبی این فاصله روانی را مدیریت می کند و هر زمانی که از هم دلی فراتر می رود و تلاشی برای یک رابطه عاطفی آغاز می شود، این حس را مدیریت می کند.
به گفته‌ی او مولفه ی دیگر هم‌دلی نیز این است که افراد این توانایی را پیدا کنند تا نه تنها خود را جای دیگری بگذارند، بلکه بتوانند دیگران را به جای خود بگذارند که این اتفاق نیز آثار مبارکی را از حیث اخلاق به دنبال دارد.
او همچنین به مولفه های امید و رهاشدگی در فیلم اشاره کرد و گفت: بازیگر زن فیلم که قرار است نقش یک زن کرد ایزدی را ایفا کند، گاهی نمایش مناسبی از چهره اصیل زن ایرانی و کرد را داشته است و شکل گرفتن مثلث زندگی در فیلم یکی از نکات جذاب آن است.
نمازی فقدان را اولین ضلع این مثلث دانست وادامه داد: زن به دنبال همسرخود پا به ایران گذاشته بود، همسری که حتی گاهی ردپای خیانت او در فیلم پیدا می شد، ضلع دیگر اما رهاشدگی است، آن ها آواره شهرهای مختلف هستند و حتی گاهی جایی برای خواب ندارد، در نهایت آنچه که این مثلث را کامل و تبدیل به مثلث زندگی می کند، امید است، این زن خود را به باد حوادث نمی سپارد و دوباره زندگی را آغاز می کند.

عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی تهران با تاکید بر اهمیت نقش زن نیز در سلامت اجتماعی، افزود: زنان فی النفسه آموزگار عشق نامشروطند ومراقبت به نوعی در سرشت آنان است، البته این به این معنا نیست که که باید بار سنگین تری را بر دوش زنان بگذاریم و فشار را بر زنان بیشتر کنیم، امروز می توانیم به جای رویکرد هنجاری شرایط موجود را توصیف کنیم، زنان و مادرانند که پرچم آرامش و امید اجتماعی را برافراشته اند، آن ها رکن اصلی سلامت اجتماعی اند اما قانع نبودن گاهی می تواند به این حس مراقبت مادرانه پرده بیاندازد.
گفتنی است، فیلم کامیون ساخته کامبوزیا پرتوی به قصه یک زن ایزدی می پردازد که برای یافتن شوهر خود قصد آمدن به تهران را دارد و دراین میان راننده ی کامیونی او را همراهی می کند.
یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.
سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.