رویدادها و تازه‌ها

نقش مهم رسانه و سینما در آگاه سازی درباره ایدز

نقش مهم رسانه و سینما در آگاه سازی درباره ایدز

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، پروین افسر کازرونی رئیس اداره کل پیشگیری از بیماری ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اولین برنامه تلویزیونی «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم سینمایی پشت دیوار سکوت ساخته مسعود جعفری جوزانی که به مسئله ورود ایدز به ایران و معضلات مبتلایان اشاره کرده است، پرداخت.

به گفته او درباره ویروس «اچ آی وی» باید بیش از هر چیز بدانیم و اینکه تنها وزارت بهداشت متولی این برنامه نیست و بیش از هر چیز ارتقای آگاهی در مورد رفتارهایی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، اهمیت دارد. در این بین یکی از گروه‌های تعریف شده برای آگاه‌سازی جوانان و نوجوانان، اهالی سینما و تلویزیون هستند که می‌توانند ایفاگر نقش مهمی در این بین باشند.

کازرونی با اشاره به چگونگی ورود ویروس «اچ آی وی» از طریق خون های وارداتی آلوده از کشور فرانسه به ایران گفت: اولین کیس این بیماری در ایرانی مربوط به کودکی مبتلا به بیماری هموفیلی بود، اما این مسئله مربوط به موج اولیه بیماری در دهه ۶۰ است و در حال حاضر شرایط این بیماری بسیار تغییر کرده است واز تکنولوژی های به روز برای غربال خون های اهدایی استفاده می شود درحالی که آنچه در فیلم پشت دیوار سکوت به نمایش درآمد می تواند منجر به نگرانی و ایجاد دغدغه در افراد شود.

رئیس اداره کل پیشگیری از بیماری ایدز وزارت بهداشت همچنین در خصوص اهمیت رفتارهای اجتماعی درباره بیماری ایدز ادامه داد: متاسفانه امروز همچنان درگیر انگی هستیم که به این بیماری زده می‌شود، در صورتی که تفاوتی با دیگر بیماری ها ندارد و راههای انتقال آن مشخص است و در صورتی که بیمار از ابتلای آن آگاهی داشته باشد می تواند به سادگی از انتقال این بیماری جلوگیری کند.

او افزود: پرداختن به موضوع ایدز و آگاهی‌بخشی در خصوص آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، همچنان باید درباره این ویروس صحبت کنیم و یادآور شویم، درصورتی که فرد به درمان این بیماری بپردازد می‌تواند سطح انتقال آن را تا حد زیادی پایین بیاورد، مشکل دیگر این است بیشتر کسانی درگیر این بیماری شده اند باید با معضلات اجتماعی و اقتصادی نیز دست و پنجه نرم کنند. بنابراین توانمند سازی و حمایت ها ی روانی و اقتصادی اهمیت ویژه ای می یابد.

او در پاسخ به این سوال که ویروس به ایدز دقیقا با بدن چه می کند گفت: ویروس علاقه دارد تا در گلبولهای سفید مستقر شود، اما مشکل این است که می‌تواند سال‌ها بدون علامت باشد چراکه تا مستقر شدن در گلبولهای سفید به زمان زیادی نیاز دارد، بنابراین درصورتی که بیماری تشخیص داده شود می‌توانیم جلوی تضعیف گلبولهای سفید را بگیریم اما در صورت از بین رفتن گلبول های سفید شخص 
به راحتی بیمار می شود تا آنجا که نمی تواند در مقابل برخی بیماری های ساده از خود دفاع کند، بنابراین برخی از عفونت‌های فرصت‌طلب و سرطان‌های ساده می‌تواند باعث مرگ آنها شود اما در زمانی که آنها تحت درمان‌های دارویی باشد اجازه تضعیف به گلبولهای سفید خون داده نمی شود.


افسرکازرونی همچنین با بیان اینکه بدون اطلاع هیچ شخصی غربالگری صورت نمی گیرد، گفت : امروز تنهابرای خون های اهدایی غربالگری صورت می گیرد و هرشخص دیگر باید در هر مرحله بداند که تست اچ ای وی صورت می گیرد ، این اتفاق جزئی از قوانین حقوق بشر و ایران است.

او افزود: در حال حاضر ۲۳ سازمان و وزارتخانه تحت برنامه استراتژیک کنترل ویروس اچ آی وی در حال کمک و آگاهی آگاه‌سازی و حل معضلات افراد مبتلا هستند.

رئیس اداره کل پیشگیری از ایدز در پایان گفت: n.g.oهای مربوط به این حوزه نیز همچنان که به لحاظ انجام کارهای اداری مسیر کوتاه تری را طی میکنند اماباید از دستورالعمل‌های واحدی برای آگاه سازی مردم استفاده کنند.

گفتنی است، فیلم سینمایی پشت دیوار سکوت به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و با بازی سحرجعفری جوزانی ، فیلمی است که به مقوله ورود بیماری ایدز به ایران و مسایل افرادی که دچار آن شده اند می پردازد.

 

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد اکبر زاده، در قالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد، پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از امروز پنجشنبه 25 مرداد ماه آغاز می شود و تا 7 شهریور ادامه دارد.

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.