رویدادها و تازه‌ها

گزارش دومین جلسه همگردی جشنواره فیلم سلامت

گزارش دومین جلسه همگردی جشنواره فیلم سلامت

دومین جلسه همگردی جشنواره فیلم سلامت با حضور سونیا پوریامین، سفیر انجمن اتیسم، محمد کیاسالار دبیر جشنواره سلامت و سعیده صالح غفاری، مدیرعامل انجمن اتیسم ایران در محل این انجمن برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، در این جلسه کیاسالار، دبیر جشنواره با بیان اینکه امسال قرار است از اعضای انجمن اتیسم در بخش اجرایی جشنواره کمک بگیریم، گفت: جلسات همگردی جشنواره فیلم سلامت امسال نیز همانند دوره های قبل برگزار می شود که در این جلسات فیلمسازان حضور پیدا می کنند و با مراکز و انجمن ها بیشتر آشنا می شوند. این آشنایی ها می تواند منجر به دریافت اطلاعات بیشتر و در نهایت انتقال درست اطلاعات از طریق فیلم ها شود. همان طور که سال گذشته یکی از جلسات همگردی در انجمن اهدای عضو برگزار شد، در آن جلسه همگردی بهزاد خداویسی نیز حضور داشت که این هنرمند امسال در جشنواره فیلمی در موضوع اهدای عضو دارد.

انجمن ها به بهترین فیلم از دید خودشان جایزه می دهند

دبیر سومین جشنواره فیلم سلامت افزود: امسال قرار است انجمن ها فیلم ها را رصد کنند و به بهترین فیلم از دیدگاه خودشان جایزه اهدا کنند که با این حرکت می توانند در بحث علمی و هنری جشنواره بسیار موثر باشند. این جشنواره عمر طولانی ندارد ولی کارنامه خوبی دارد. دغدغه آن ارتقای آگاهی است. امروز نگاه به بیماری ها از بیماری های عفونی تغییر کرده و دغدغه جامعه پزشکی به سمت بیماری های مزمن رفته است. یکی از کارکردهای ما اطلاع رسانی درست است. جشنواره تلاش می کند از کارشناسان و متخصصان در ایام جشنواره در قالب پنل ها و همچنین در برنامه تلویزیونی «یک فیلم یک پزشک» استفاده کند.

برای همکاری با مراکز مختلف اعلام آمادگی می کنیم

در ادامه سعیده صالح غفاری، مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با بیان اینکه در حال حاضر ارتباط انجمن اتیسم با حوزه های مختلف شکل گرفته، گفت: این انجمن آمادگی کامل خود را برای همکاری با مراکز مختلف اعلام می کند. انجمن های ملی حوزه سلامت به دلیل اینکه مخاطبشان بیمار است، مخاطب خاص دارد که همیشه نیازمند، دردمند و به لحاظ حقوق شهروندی طلبکار است. یک خانواده که عضو بیمار دارد مطالباتی دارد که برای ما محدودیت ایجاد می کند. وقتی انجمنی شکل می گیرد، اعضا مطالبات خود را از ما می خواهند. ای کاش فیلمسازی در مورد این محدودیت ها فیلم می ساخت.

او افزود: خوب است که جشنواره با این دیدگاه فیلمسازان را هدایت کند و ما هم برای همکاری با آنان اعلام آمادگی می کنیم. یکی از موضوعاتی که می توان به آن پرداخت موضوع سربازی پسران بیمار است که خود می تواند موضوع یک فیلم باشد.   

رسانه ها می توانند در آگاهی سازی بیماری اتیسم جریان ساز باشند

در بخش دیگری از این جلسه سونیا پوریامین، سفیر انجمن اتیسم، عنوان کرد: هر کدام از ما تا زمانی که با این بچه ها برخورد نداشته باشیم نمی توانیم درکی از آنها و خانواده هایشان داشته باشیم. این در حالیست که در دنیا موضوع اتیسم و حقوق این بیماران تعریف شده است. اتیسم درجات مختلف دارد و نگهداری این بیماران با درجات بالا بسیار مشکل است.

او افزود: پیشنهاد من این است که جشنواره فیلم سلامت یک شعار را برای این بیماری اختصاص دهد و یا اعلام کند که مثلا امسال جشنواره فیلم سلامت با رویکرد آگاهی بخشی درباره بیماری اتیسم فعالیت می کند. می دانیم که ما رسانه ای ها می توانیم جریان ساز باشیم و بهتر است آنقدر راجع به این بیماری صحبت شود تا مردم آگاه شوند. ما حتی نمی دانیم با یک بیمار اتیسم چگونه باید برخورد کنیم و اینگونه یکدیگر را آزار روحی می دهیم.

پوریامین ادامه داد: به نظرم این رویکرد باید از جشنواره شروع شود. همچنین این جشنواره می تواند بین المللی شود تا نمونه فیلم های خارجی در این حوزه را هم داشته باشیم. چه عیبی دارد که در جشن خانه سینما و یا افتتاحیه جشنواره فیلم سلامت به فیلمسازان بگوییم «تصور کنید یکی از اعضای خانواده خودتان یک بیمار اتیسمی است»؟ این دغدغه باید برای فیلمساز ایجاد شود تا سمت این موضوع برود. فیلمسازان خودشان باید به انجمن رجوع کنند.