رویدادها و تازه‌ها

مسمومیت فرهنگی هیچ‌وقت دیده نمی‌شود

مسمومیت فرهنگی هیچ‌وقت دیده نمی‌شود

محمد خزاعی با اشاره به اینکه سینما وظیفه اطلاع رسانی در حوزه‌های گوناگون از جمله سلامت و بخش‌های زیرمجموعه آن در جامعه را دارد، گفت: سینما، رسانه‌ای‌ست که می تواند فضای جامعه را دچار طراوت و شادابی کند.

این تهیه‌کننده، درباره تاثیر سینما بر ایجاد سلامت روانی و اجتماعی جامعه به ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت می‌گوید: در همان سال‌های ابتدایی بعد از انقلاب، قرار بود در نهادهای سینمایی، سینمای سلامت را بر پا کنیم، به این صورت که وقتی خانواده‌ها می‌آیند تا به تماشای فیلمی بنشینند، آن فیلم به گونه‌ای باشد که از آن نکته‌ای را یاد بگیرند؛ آن نکته آموزشی هم شامل آموزش جسمی و روحی در سطح جامعه می‌شد.

او در این‌باره ادامه می‌دهد: این نوع سینما، همان سینمایی‌ست که در کل دنیا نیز سفارش شده است. سینمای با اخلاق و سینمایی که به درد جامعه می‌خورد و به کار آن می‌آید. توجه داشته باشید که سینما مانند خوراک و غذاست، منتها خوراک روح. حال اگر شما در رستورانی غذایی بخورید و دچار مسمومیت شوید این مسمومیت دیده می‌شود، اما مسمومیت فرهنگی هیچ‌وقت دیده نمی‌شود و تا عمق وجود جامعه نیز نفوذ می‌کند. به همین خاطر است که باید مراقب خوراک فرهنگی که به خورد مردم می‌دهیم، باشیم.

این تهیه‌کننده تاکید می‌کند: مردم باید بعد از دو ساعت تماشای یک فیلم چیزی را یاد بگیرند. اگر سینما به این موضوعات نپردازد، به این معناست که از حالت رسانه فرهنگی به رسانه تجاری تغییر موضع داده است.

خزاعی با بیان اینکه سینما می‌تواند اندیشه‌های نسل‌های بعد را نیز بسازد، این ساختار را شامل سلامت روانی و اجتماعی عنوان می‌کند و می‌افزاید: سینما هم می‌تواند فکر و اندیشه یک جامعه را به انحراف بکشاند و هم می‌تواند آن را به سمت تعالی سوق دهد.

او در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه سینما برای سلامت‌سازی جامعه آمده است، می‌افزاید: این رسانه آمده است تا ضمن ایجاد فضای طراوت و شادابی در جامعه، به رشد آن در موارد گوناگون نیز کمک کند.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.