رویدادها و تازه‌ها

نسخه سینما برای سلامت بیان دراماتیک است نه پند و اندرز

نسخه سینما برای سلامت بیان دراماتیک است نه پند و اندرز

سیامک صفری در گفتگو با ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت درباره تاثیرات و کارکردهای آثار نمایشی و سینمایی در ارتقای سطح آگاهی های مردم در زمینه سلامت اجتماعی و فردی گفت: هنر-رسانه سینما به واسطه جذابیت و فراگیر بودنش می تواند با طرح هر موضوعی در جامعه اثرگذار باشد و توجه همه را نسبت به سوژه موردنظر جلب کند.

سیامک صفری سالها است که در عرصه نمایش نقش های ماندگاری را در کنار بزرگانی نظیر دکتر علی رفیعی، بهمن فرمان آرا و تاجبخش فنائیان ایفا کرده است. او در سینما هم کارهای شاخصی دارد که از جمله آنها می توان به نقش رئیس یک باند تبهکاری که دچار ضایعه فراموشی شده (در فیلم اعتراف ذهن خطرناک من ساخته هومن سیدی) اشاره کرد. نقشی که او برای آن کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم فجر شد. صفری درباره این نقش گفت: در فیلم اعترافات ذهن خطرناک من، نقش آدم خلافکاری را بازی کردم که دچار فراموشی شده و موقعیت خودش را نمی شناسد و با حرف هایی که اطرافیانش در باره گذشته او مطرح می کنند تلاش می کند به گذشته خودش دست پیدا کند و البته با آدرس های غلطی که به او می دهند دچار سردرگمی ، استیصال و یاس می شود. برای درک بهتر این نوع شخصیتها تحقیقات مفصلی انجام دادم و فیلم های نظیر یادآوری کریستوفر نولان را هم دیدم. به نظرم نقش جذاب و چند لایه ای بود و من علاقه زیادی به ایفای نقش های آدم هایی دارم که بسیار چند لایه و پیچیده هستند.

او ادامه داد: باید توجه داشت رسالت سینما، دادن پند و اندرز و موعظه نیست و باید این نوع مسائل را قالب داستانی دراماتیک عرصه کند و نسخه سینما برای سلامت جامعه اینگونه به تأثیرگذاری می رسد.
صفری افزود: جشنواره فیلم سلامت با برجسته کردن آثاری که به خوبی توانسته اند به سلامت از جنبه های گوناگون بپردازند، می تواند نظر مردم را جلب کند و بر جامعه مخاطبان سینما اثرگذار باشد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رصد آخرین اخبار این جشنواره می‌توانید به آدرس اینترنتی http://www.filmsalamat.ir مراجعه کنید.