رویدادها و تازه‌ها

تأثیر جدی موسیقی بر سلامت جامعه از بدو خلقت بشر تاکنون!

تأثیر جدی موسیقی بر سلامت جامعه از بدو خلقت بشر تاکنون!

سامان احتشامی با تاکید براینکه موسیقی در زندگی جملگی موجودات زنده تاثیرگذار بوده، می‌گوید موسیقی به‌طور جدی‌ برای سالمت روح و روان جامعه مفید است.

سامان احتشامی، آهنگساز و نوازنده پیانو در گفت‌وگو با ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، درباره تاثیر موسیقی بر سلامت روح و روان جامعه گفت: به‌طور کلی باید بگوییم خداوند خلقت را با موسیقی درهم آمیخته است. صدای دریا، پرندگان و... خودش نوعی موسیقی حساب می شود که انسان برای اینکه بتواند از این صداها لذت بیشتری ببرد آن‌ها را در وسیله‌ای به‌نام ساز برده است. طی زمان نیز این صداها به وسیله علم فیزیک چیده شده و تبدیل به موسیقی شده است. 
او ادامه داد: فراموش نکنیم که همواره موسیقی در زندگی تمام موجودات تاثیر گذار بوده، برای نمونه گاوهایی که برای آن‌ها موسیقی گذاشتند، بهتر شیر می‌دادند تا گاوهایی که گوش‌شان از موسیقی خالی بوده...
احتشامی موسیقی را به‌طور جدی برای سلامت روح و روان جامعه مفید دانست و گفت: وقتی آدم‌ها بعد از یک روز پر تنش با موسیقی به خواب می روند، این یعنی سلامت روح روان جامعه در دستان موسیقی است. جوانان نیاز دارند شاد باشند و اولین گام شاد زندگی کردن، گوش دادن به یک موسیقی نشاط‌بخش است.

این نوازنده پیانو با اشاره به لزوم توجه جدی تر رسانه فراگیری چون صداوسیما به موسیقی گفت: در سازمان صدا و سیما که یک رسانه ملی و همگانی به‌شمار می‌رود، برنامه‌ای جدی درباره موسیقی نداریم‌ و به همین خاطر نمی‌توانیم به‌صورت کامل و جامع در مورد این موضوع و تاثیر آن روی سلامت افراد جامعه حرف بزنیم. باید برنامه‌ های جدی روی آنتن رسانه رسمی کشور باشد تا در پی آن بتوانیم نظر دقیق‌تری درباره تاثیر اجتماعی آن بدهیم، مثل این می‌ماند که هنوز غذایی پخته نشده بگوییم بوی این غذا خوب است یا نه؛ درحالی که در وهله اول باید غذایی باشد تا بتوانیم درباره بوی آن حرف بزنیم!

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رصد آخرین اخبار این جشنواره می‌توانید به آدرس اینترنتی http://www.filmsalamat.ir مراجعه کنید.