رویدادها و تازه‌ها

الگوبرداری نوجوانان در مصرف سیگار از بازیگران سینما اثبات شده است

الگوبرداری نوجوانان در مصرف سیگار از بازیگران سینما اثبات شده است

غلامرضا حیدری، الگوبرداری نوجوانان در مصرف دخانیات از بازیگران سینما در فیلم های سینمایی را یک امر اثبات شده و علمی دانست.

به گزارش روابط عمومی موسسه آوای هنر سلامت، دکتر غلامرضا حیدری، رئیس مركز تحقیقات كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: مطالعات زیادی همراه با مستنداتش وجود داردكه نوجوانان از هنرمندان در فیلم ها الگو سازی می كنند و بر همین اساس هالیوود تغییراتی را دربرنامه سازی هایش بوجود آورده است. تا آنجا که زمان نمایش مصرف دخانیات در فیلم هایش را كم كرده است.

دکتر حیدری در گفتگو با خبرنگار موسسه آوای هنر سلامت در پاسخ به این سوال كه هنرمندان چطورمی توانند در فرهنگسازی زندگی بدون دخانیات همكاری داشته باشند، اظهار داشت: به دو روش، اول اینكه خود آنها در زندگی شخصی شان به لحاظ اینكه الگوهایی برای افراد جامعه هستند از مصرف سیگار و قلیان خودداری كنند، دوم اینكه در آثاری كه می سازند و یا در مجموعه های هنری ای كه نقش ایفا می كنند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم از صحنه هایی كه مصرف دخانیات را نشان می دهند، اجتناب كنند.

وی ادامه داد: برای این امر تجربه های زیادی در دنیا وجود دارد و كشور ما اولین جایی نیست كه به این موضوع اهمیت می دهد. در سال های بسیار دور و از دهه 70 میلادی درهالیوود این شرایط بوجود آمد و در دهه 90 میلادی كمپینی راه انداختند كه شرایط را تغییر دهند چرا كه تجربه نشان داده بود مصرف دخانیات از سوی شخصیتهای مثبت و منفی فیلمها روی مخاطبان خصوصا نوجوان تاثیرات مخرب زیادی دارد .

این استاد دانشگاه اضافه كرد: اخیرا فیلم هایی كه صحنه های روابط جنسی، خشونت و كلمات ركیك دارند جزو فیلم های مغضوب و درجه R قرار دادند.

هالیوود از سال 2001 فیلم هایی را كه صحنه های مصرف سیگار داشتند، جزو این گروه قرار داد.

حیدری در ادامه درباره فعالیت های مرکز تحقیقات كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در زمینه مصرف سیگار و عواقب و مخاطراتی كه روی سلامتی انسان دارد، گفت: ما هم اكنون در مركز سازمان همكاری های بهداشت جهانی دخانیات در منطقه مشغول به فعالیت هایی هستیم و در این راستا از سال 86 در این مركز شروع به طراحی تحقیقاتی اپیدمیولوژی كرده ایم یعنی مطالعاتی كه با آن بتوانیم مصرف دخانیات در جامعه را مطالعه كنیم.

وی با بیان اینكه 12 گروه خاص را انتخاب كردیم كه شیوه و نوع مصرف دخانیات شان را اندازه گیری كنیم، بیان داشت: یكی از این 12 گروه اعضای خانه سینما در نظر گرفته شدند تا ببینیم آنها چقدر مصرف دخانیات دارند، معلمان، پزشكان ، طلاب و ورزشكاران تیم ملی هم گروه های دیگری بودند كه آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم زیرا هركدام از این دسته ها به نوعی در جامعه الگو و پرچمدار گروه های سنی بزرگتری هستند .

حیدری خاطرنشان كرد: در مطالعه ای كه در سال 86 روی این گروهها انجام شده مشاهده كردیم، گروه اعضای خانه سینما بالاترین میزان مصرف دخانیات را داشتند و حدود 30 درصد از خانمها و 40 درصد از آقایان به مصرف دخانیات می پرداختند.

این استاد دانشگاه در ادامه یادآور شد: مطالعه بعدی مادر سال 90 روی این محور بود كه تماشاگران این فیلمها عكس العمل شان از مصرف دخانیات هنرپیشه های معروف شان چیست ، البته نظر بیشتر تماشاچیان این بود كه با مصرف دخانیات در فیلمها روی مردم تاثیرات منفی زیادی می گذارند.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت این موسسه به نشانی www.honarsalamat.com مراجعه نمایند.