رویدادها و تازه‌ها

سعید ابوطالب: سینما و تلویزیون بر سلامت روانی جامعه اثرگذارند

سعید ابوطالب: سینما و تلویزیون بر سلامت روانی جامعه اثرگذارند

سعید ابوطالب کارگردان با تاکید بر اینکه تمامی بخش‌های تخصصی جامعه می‌توانند روی هم اثر گذار باشند، به ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت گفت: سینما و تلویزیون از منظر فرهنگ‌سازی از یک طرف، و پمپاژ امید و آگاهی از طرف دیگر می‌تواند ضمن ارتباط با جامعه در تربیت آن هم تاثیرات خود را بگذارد.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گرچه با تهیه‌کنندگی مجموعه «رالی ایرانی» چهره مردمی تری به خود بخشید، اما باز رفتارها و بیان‌های سیاسی‌ اوست که این فعال سیاسی – فرهنگی را معرف حضور می‌کند. وقتی از سعید ابوطالب به بهانه این همه گذر در خیابان‌های عرصه‌های گوناگون درباره سلامت روان درجامعه سوال می‌کنیم، از آن‌رو که خود را در دایره عرصه سلامت و متعلقات آن به عنوان یک حوزه تخصصی نمی‌داند، ترجیح می‌دهد به صورت کلی اصلا به آن ورود نکند اما در ادامه وقتی به عنوان یک فیلمساز وسیاستمدار از او می‌پرسیم که فکر می‌کنید هنر به‌طور عام از سینما – تلویزیون تا عرصه‌های موسیقی و تجسمی چه نقشی می‌تواند در سلامت روان جامعه داشته باشد، با تاکید بر اینکه البته تمامی بخش‌های تخصصی حال در هر حوزه‌ای که باشند می‌توانند روی هم تاثیر خود را بگذارند، می‌گوید به‌نظرم سینما و تلویزیون از لحاظ فرهنگ‌سازی از یک طرف، و پمپاژ امید و آگاهی از طرف دیگر می‌توانند ضمن ارتباط با جامعه در تربیت آن هم تاثیرگذار باشند. شما برای نمونه توجه داشته باشید که یک کار کمدی به حتم اثرخود را روی روحیات و خلقیات مردم می‌گذارد. بنابراین برای مثال همین فیلم یا مجموعه کمدی خیلی می‌تواند به سلامت روح و روان عموم مردم جامعه کمک کند تا حال‌شان بهتر شود.

او در ادامه سخنان خود با اشاره به حوزه آموزش ادامه می‌دهد: در حوزه آموزش هم همین‌گونه است، به این معنی که با آموزش هم در قالب یک کار هنری می‌توان به شکل مطلوبی فرهنگ‌سازی کرد. به عنوان مثال من خودم یک مجموعه سفارشی ومحرمانه در مورد ایدز برای صدا وسیما ساختم. در کل منظورم این است که هرحرفه وحوزه‌ای می‌تواند تاثیرخود را بر سلامت مردم و جامعه بگذارد.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رصد آخرین اخبار این جشنواره می‌توانید به آدرس اینترنتی http://www.filmsalamat.ir مراجعه کنید.