رویدادها و تازه‌ها

آمارها تکان می‌دهند، مسوولان تکان نمی‌خورند

آمارها تکان می‌دهند، مسوولان تکان نمی‌خورند

جشنواره‌ی زندگی بدون دخانیات در سه بخش عکس، طراحی پوستر و کاریکاتور در تاریخ 20 اسفند برگزار می‌شود.

ابراهیم داروغه‌زاده، مدیرعامل موسسه‌ی آوای هنر سلامت (وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و رییس جشنواره‌ی زندگی بدون دخانیات در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره از ضرورت‌ها و نیازهای برگزاری این جشنواره‌ی ملی سخن گفت.

رییس جشنواره‌ی زندگی بدون دخانیات گفت: این جشنواره با هدف بالا بردن سطح آگاهی جامعه و فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی سلامت همگانی و در راستای امر مهمِ پیش‌گیری و در موضوعاتِ سیگار، خانواده و جامعه؛ خانواده و مدرسه علیه دخانیات؛ سیگار، جوانان و نوجوانان؛ نقش زنان در کنترل دخانیات؛ افزایش قیمت، کاهش مصرف؛ قوانین کنترل دخانیات، حامی خود مراقبتی برگزار خواهد شد.

داروغه‌زاده گفت: بر اساس آخرین آمارها و پژوهش‌های انجام شده در حوزه مصرف دخانیات و سیگار در سراسر کشور، بیش از 17 درصد جوانان رده‌ی سنی 15 تا 24 سال سیگار مصرف می‌کنند. یا این که اگر به گزارش‌های شیوع مصرف دخانیات در میان زنان و دختران اقشار مختلف نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که با آمارهای دل‌چسبی مواجه نیستیم.

مدیرعامل موسسه‌ی آوای هنر سلامت افزود: بر پایه‌ی آمارها در ایران 43 درصد دختران و 64 درصد پسران تجربه مصرف قلیان دارند و بیش از 35 درصد از دانش‌آموزان پسر سیگار می‌کشند. در چنین فضایی و در میان چنین آمارهایی و برای کاهش سطح آن در جامعه و در میان اقشار گوناگون، نیاز به فرهنگ‌سازی و توجه ویژه‌ی اهالی فرهنگ است. مسوولان نیز باید در برابر چنین آمارهای تکان‌دهنده‌ای، واکنش مناسب داشته باشند.

عضو شورای فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر برنامه‌ریزی فرهنگی در سطوح خرد و کلان و اهمیت دادن به آن، خاطرنشان کرد که سیاست‌گذاران، مدیران و مسوولان فرهنگی باید به این حوزه با جدیت بپردازند و آن را مدنظر قرار دهند. کاهش مصرف دخانیات هم به لحاظ بهداشتی و شیوه‌ی زیست و هم به لحاظ اقتصادی برای کشور و خانواده‌ها می‌تواند حایز اهمیت باشد. چنان‌چه یکی از مسایل مهم و قابل پرداخت در زمینه‌ی ایدز در کنار دیگر مولفه‌ها، مصرف دخانیات است و همان‌طور که قابل حدس نیز هست هرساله چه میزان هزینه بر

داروغه‌زاده افزود: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست و کارآمد در چنین حوزه‌هایی، نیازمند شناخت و روبه‌رو شدن با واقعیت‌های اجتماعی است. شناخت و شفافیت در این زمینه می‌تواند ما را به فرهنگ‌سازی واقعی و نه گزارشی در این مسایل برساند.      

جشنواره زندگی بدون دخانیات تا 15 اسفند پذیرای کارهای فرستاده شده خواهد بود. متقاضیان برای شرکت در مسابقه، نخست باید فرم الکترونیکی ثبتِ‌نام را بر روی تارنمای اینترنتی موسسه‌ی آوای هنر سلامت به نشانی: www.honarsalamat.com  تکمیل و سپس در همان صفحه، آثار خود را به صورت فشرده بارگذاری کنند.