رویدادها و تازه‌ها

جشنواره فیلم سلامت، پلی میان جامعه پزشکی و هنری

جشنواره فیلم سلامت، پلی میان جامعه پزشکی و هنری

جشنواره فیلم سلامت در حالی به کار خود پایان می دهد که دانشجویان شرکت کرده در این رویداد سینمایی و سلامت آن را در زمینه ایجاد تعامل بین سینماگران و جامعه پزشکی در گام اول خود موفق ارزیابی می کنند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، جشنواره فیلم سلامت با هدف برقراری ارتباط بین جامعه پزشکی و سینماگران در 7 بخش سینمایی، تله فیلم، سریال های داستانی، گزارش های خبری و برنامه های تلویزیونی، نماهنگ و تیزر، مردمی و دانشجویی برگزار می شود. این جشنواره به دلیل برخورداری از موضوعی عام و همه گیر قصد دارد تا آحاد مردم و اقشار مختلف اجتماعی را مخاطب قرار دهد. ضمن این که این جشنواره در اولین گام خود با استقبال گسترده دانشجویان رشته های تخصصی پزشکی رو به رو شده است و می تواند دانشجویان این رشته ها را ضمن آشنا کردن با هنر فیلمسازی برای تقویت سینمای مستند و داستانی در حوزه های سلامت تربیت کند. در این گزارش

جشنواره فیلم سلامت باید حداقل سالی یکبار برگزار شود

میلاد گودرزی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی دزفول معتقد است جشنواره فیلم سلامت کارهای خوبی را در اولین دوره خود ارائه کرده است و جشنواره هایی از این دست باید در طول سال و یا حداقل سالی یکبار ادامه یابند.

وی با اشاره به قابلیت های فیلمسازی سینماگران و سینمای ایران در زمینه ساخت فیلم های تاثیرگذار در حوزه سلامت ادامه می دهد: ما می توانیم با استفاده از بازیگران داخلی و با تکیه بر توانایی فیلمسازان ایرانی در حوزه سلامت بهترین فیلم ها را بسازیم و به جای تمرکز بر فرهنگ غربی، فرهنگ سلامت منطبق با فرهنگ خود را ترویج کنیم.

گودرزی درباره یکی از بهترین فیلم های شرکت کرده در این جشنواره بیان می کند: من فیلمی کوتاهی درباره دکتر قریب دیدم که کاملا معرف جامعه پزشکی وسختی های این حرفه بود و بسیار آن را دوست داشتم. این فیلم نمایش بسیار درستی از رشته پزشکی و سختی ها و تصورات معمول نسبت به آن داشت. زیرا کسی که ابتدا وارد این رشته می شود، شور و شوق خاصی دارد. اما به تدریج ممکن است دلزده شود. زیرا برنامه ریزی های خاصی برای سرگرمی و استفاده مفید از دانش دانشجویان وجود ندارد.

کارگاه های فیلمسازی باعث شد اشکالاتمان را برطرف کنیم

نیلوفر بختیاری دانشجوی رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان این که جشنواره فیلم سلامت را در زمینه پل زدن و ایجاد تعامل بین جامعه هنری و جامعه پزشکی موفق عمل کرده است، بیان می کند: جشنواره فیلم سلامت در زمینه کارگاه ها و نشست ها بسیار مطلوب عمل کرده است. کارشناسان حاضر در کارگاه ها و نشست ها بسیار تخصصی و خوب درباره مبحث های مورد نظر صحبت کردند. ضمن این که ما ایده های زیادی برای تیزرهایی که قرار است در انجمن خیریه دانشجویی مان تهیه کنیم، از این جلسات برداشت کردیم.

وی همچنین درباره خروجی کارگاه های فیلمسازی در این دوره از جشنواره ادامه می دهد: به دلیل این که ما قبل از این تجربه کلیپ سازی و تیزرسازی داشتیم، حداقل نتیجه این کارگاه ها برایمان این بود که اشکالات فنی مان را دریافت کنیم.

آرمین سماواتیان دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه همدان نیز معتقد است جشنواره فیلم سلامت علیرغم کیفیت برگزاری می تواند رویکرد تخصصی تری در سال های آتی دنبال کند. وی می گوید: ما برای کانون امید دانشگاه مان که یک انجمن خیریه است، پیش از شرکت در جشنواره فیلم سلامت کلیپ هایی تهیه کرده بودیم. اما به دلیل این که دیر متوجه فراخوان جشنواره شدیم، نتوانستیم این کارها را برای جشنواره ارسال کنیم.

وی همچنین خاطر نشان می کند: حضور در این جشنواره به طور کلی تجربه خوبی بود. برخی از نشست ها از این نظر که حرف های جدی تری را مطرح می کرد، کیفیت بالاتری داشت. همین طور از کارگاه ها و نشست ها توانستیم در زمینه فیلم سازی ایده بگیریم.

این دانشجوی پزشکی در پایان پیشنهاد می دهد که می توان کارگاه ها را از طرح مباحث کلی و کلیشه ای در سال های آینده دور کرد و کمی تخصصی تر به مقوله های حوزه سلامت نگاه کرد.

وی همچنین اولین جشنواره فیلم سلامت را در ایجاد ارتباط بین سینماگران و جامعه پزشکی موفق دانست.

گفتنی است جشنواره فیلم سلامت فردا ششم شهریور ماه با معرفی برگزیدگان در سالن همایش های رازی به کار خود پایان می دهد.