رویدادها و تازه‌ها

جشنواره سلامت به تغییر ذهنیت های غلط مردم کمک می کند

جشنواره سلامت به تغییر ذهنیت های غلط مردم کمک می کند

دکتر تقوا متخصص اعصاب و روان معتقد است در حال حاضر باید آگاهی بخشی را از سنین کمتر آغاز کنیم و به کودکان در مورد مسائلی همچون اعتیاد اطلاعات کافی بدهیم.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم سلامت، دکتر ارسیا تقوا متخصص اعصاب و روان در مورد یادآور شد: من مدت هاست که در حوزه های مرتبط با رسانه و در واقع سلامت روان در رسانه و تاثیرات متقابلی که رسانه می‌تواند بر سلامت روان داشته باشد و به پویایی آن کمک کند، مطالعه و فعالیت می کنم. ما سعی می‌کنیم از آسیب های احتمالی رسانه جلوگیری کنیم یا این آسیب ها را کمتر کنیم. اگر رسانه کمک کند تا ما بتوانیم جنبه های خوب سلامت روان را گسترش دهیم نتیجه خوبی گرفته ایم.

وی در مورد تاثیر جشنواره در آگاه سازی مردم یادآو شد: یکی از معضلات ما ذهنیت ها یا باورهای غلطی است که به خصوص در ارتباط با سلامت جسم و روان در ما شکل گرفته است.

این متخصص اعصاب و روان اظهار کرد: جشنواره فیلم سلامت در کنار کمپین های سلامت می تواند به مردم در به دست آوردن آوردن دانستههای درست سلامت کمک کند؛ این امر نه تنها زندگی را برایمان قشنگ تر می‌کند بلکه باعث می‌شود افکار بی فایده را کنار بگذاریم.

دکتر تقوا ادامه داد: جشنواره سلامت می توان در کنار حضور هنرمندان و علاقه مندان به این رویداد موجب ایجاد انگیزه در مخاطبان برای بدست آوردن آگاهی درباره سلامت شود ومردم از این طریق اطلاعاتشان را تکمیل کنند که طبیعتا خودشان سود خواهند برد. افزایش دانسته های ما در حوزه سلامت به قشنگ تر شدن و افزایش مهارت های زندگی مان و همچنین افزایش باور هایی که زندگی را برای ما خوشایند تر می‌کند، کمک می کند و این بسیار خوب و خوشایند است.

وی در پاسخ به این پرسش که از طریق آثار سینمایی یا فیلم های کوتاه چقدر می‌توانیم مردم را آگاه کنیم که به جای درمان به فکر پیشگیری باشند عنوان کرد: این موضوع باید به دغدغه تبدیل شود. ما باید به سمتی برویم که بدانیم در واقع پیشگیری قبل از اینکه اتفاقی رخ بدهد، بسیار مهم تر است. ما امروز در مورد اعتیاد صحبت کردیم؛ اگرموفق شویم آگاهی را زیاد کنیم تا کسی که وسوسه می‌شود سراغ اعتیاد برود این کار را نکند، بسیار مؤثر است.

این روانپزشک تصریح کرد: ما اگر یک بار ماده ای مثل شیشه تست کنیم ممکن است برای ابد مغزمان به سمتی برود که دیگر نتواند از آن شیشه دست بکشد، اما دانش من کمک می‌کند که سراغ این ماده خطرناک نروم. اطلاعاتم راجع به بقیه حوزه های سلامت هم همین گونه است. برای مثال در مورد سیگار، همه معتقدند که هرزمان بخواهند می‌توانند آن را  کنار بگذارند ولی متاسفانه می بینیم بسیاری از افرادی که ناراحتی شدید قلبی و جسمی هم دارند نمی‌توانند سیگار کشیدن را کنار بگذارند، به دلیل این که این اعتیاد در گوشت و پوست و تن ما خانه کرده و کنار گذاشتنش به سادگی میسر نیست.

وی افزود: به همین دلیل است که هرچه بتوانیم آگاهی را بیشتر کنیم و مهارت های زندگی را به سمتی ببریم که حتی کودک پنج ساله هم یاد بگیرد و بتواند در آینده به بعضی مسائل «نه» بگوید و پشت پا بزند و وقتی به یک بچه ۱۲-۱۰ ساله سیگار یا الکل تعارف می‌کنند بتواند «نه» بگوید، نتیجه خوبی به دست آورده ایم. یکی از مسائلی که در حال حاضر وجود دارد این است که ما به جای این که به کودکان آگاهی دهیم  آنها را می‌ترسانیم؛ با ایجاد ترس مشکلی حل نمی‌شود. ما باید از طریق آثار تصویری مثل فیلم های داستانی و فیلم کوتاه خانواده ها را آگاه کنیم و این آگاهی خیلی کمک می‌کند.