رویدادها و تازه‌ها

مردم باید تصمیمات درستی در رابطه با سلامت خود بگیرند

مردم باید تصمیمات درستی در رابطه با سلامت خود بگیرند

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد است برای اینکه مردم تصمیمات درستی در رابطه با سلامت خود بگیرند باید اطلاعات درستی به آنها داده شود و لازمه آن برقراری ارتباط موثر با مردم است.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم سلامت، دکتر شهرام رفیعی فر داور بخش سینمایی جشنواره و سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعریفی که من امروز از سلامت دارم با تعریف گذشته بسیار متفاوت است. در گذشته مردم جوینده خدمات ما بودند ولی در تعریف جدیدی که از سلامت داریم مردم خالق سلامت هستند یعنی معتقدیم که سلامت توسط مردم در لابه‌لای زندگی روزمره‌شان شکل می‌گیرد، دوام و افزایش پیدا می‌کند و زمانی که سلامتی‌شان به خطر می‌افتد به عنوان خالقان سلامت با تصمیماتی که می‌گیرند سلامت خود را حفظ و کم و زیاد می‌کنند.

وی افزود: برای اینکه مردم تصمیمات درستی در رابطه با سلامت خود بگیرند باید اطلاعات درستی به آنها داده شود. آنها باید قدرت نقد و به کار بستن این اطلاعات را داشته باشند، باید بتوانند این اطلاعات را در زندگی روزمره‌شان استفاده کنند و لازمه همه این‌ها برقراری ارتباط موثر با مردم است.

دکتر رفیعی فر ادامه داد: ما خیلی تلاش می کنیم یک پزشک، فوق تخصص یا جراح برجسته را تربیت کنیم اما برای تربیت مردم برای اینکه 65 تا 85 درصد خود مراقبتی داشته باشند و سلامتشان را به عنوان یک ثروت حفظ کنند و افزایش بدهند تا کنون سرمایه گذاری کافی نشده است.

وی اظهار کرد: کار بزرگی را در غالب برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت شروع کرده‌ایم تا آموزش سلامت همگانی از پیش دبستان تا پایان دبیرستان در مدارس اتفاق بیفتد. در دانشگاه‌ها هم دوره‌های آموزشی را در این زمینه برای دانشجویان طراحی کرده‌ایم.

داور بخش سینمایی جشنواره ادامه داد: در سطح جامعه نیز از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی وارد شده‌ایم و پیام‌های سلامت مورد نیاز اقشار مختلف مردم را در اختیارشان قرار می‌دهیم، ولی این امر با سخنرانی یک پزشک و یا آموزش‌های رسمی و آکادمیک به اتمام نمی‌رسد بلکه باید سعی کنیم از فرهنگ و هنر و سینما به عنوان مجموعه‌ای از تمام هنرها استفاده کنیم تا پیام‌ها خیلی خوب و به اندازه کافی در اختیار مردم قرار بگیرد و مردم باور کنند که خودشان با حفظ سلامت می‌توانند بهتر و با کیفیت‌تر زندگی کنند. به همین دلیل سراغ سینما آمده‌ایم و جشنواره به عنوان فرصتی است برای اینکه بهترین کارهای سینمایی در حوزه سلامت شناسایی و مدل سازی شود و سینماگران تشویق شوند و تلاش ارزشمندشان در حوزه سلامت دیده شود و مردم هم بدانند وقتی که فیلمی را می‌بینند با یک رسانه سلامت روبرو می‌شوند، با رسانه‌ای که قرار است اطلاعاتی را از آن بگیرند و انگیزه‌هایشان تقویت شده و در زندگی روزمره‌شان به کار ببرند.

وی در ادامه در مورد تاثیر سینما بر ذهن مردم گفت: سینما با سلامت بیگانه نیست، سینمای ما نشان داده که نسبت به فقر، بی عدالتی و خشونت حساس است و طرفدار گفت‌وگو، صلح و حفظ حقوق انسانی و شان بشری مردم است. سینماگران ما برای مردم فیلم می‌سازند، اما ما عرصه سلامت را به یک روپوش سفید پزشکی  محدود کرده بودیم، در حالی که حوزه سلامت بسیار گسترده است. سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، یعنی همان چیزی که در زندگی روزمره ما اتفاق می‌افتد. برای اینکه آدم‌ها سالم باشند، باید با فقر، فساد، تبعیض و خشونت مبارزه کنیم و حامی صلح  باشیم. سینماگران سال‌هاست که این حرف را می‌زنند و ما می‌خواهیم اطلاعات بیشتری در عرصه سلامت در اختیار سینماگران بگذاریم تا آنها با دانش و اطلاعات بیشتر حرف‌های بهترو زیباتر و کامل‌تری را به مردم منتقل کنند.

دکتر رفیعی فر افزود: برای مثال می‌خواهیم در رابطه با تاثیر دخانیات در سلامت شواهدی در اختیارشان بگذاریم تا سینماگران به ما کمک کنند که مردم را برای زندگی عاری از دخانیات آماده کنیم. می‌خواهیم در رابطه با تاثیر خشونت شواهدی در اختیار سینماگران قرار دهیم، زیرا فقط بیان درد کافی نیست، راه حل را هم می‌توان در عرصه سینما بیان کرد. می‌خواهیم با کمک سینما به مردم آموزش بدهیم که چطور گفت‌وگو کنند، دور از خشونت زندگی کنند، تغذیه سالم داشته باشند، تحرک فیزیکی داشته باشند، برای وجود خود و سایر موجودات زنده و همچنین دنیایی که در آن زندگی می‌کنند، ارزش قائل شوند.

وی ادامه داد: می‌خواهیم به مردم یاد بدهیم که خودشان می‌توانند سرنوشت خودشان را تعیین کنند وبرای اینکه به چنین جایگاهی چه کارهایی باید انجام بدهند. همه اینها حرف‌هایی است که می‌خواهیم با سینماگران در قالب این جشنواره بزنیم و از آنها  کمک بگیریم و بعد مجموعه این اطلاعات را در بسته‌های رسانه‌ای مناسب در اختیار عموم جامعه قرار بدهیم. البته نقدهایی هم به سینما داریم، سینما به همان اندازه که می‌تواند به ما کمک کند و رسانه‌ای برای انتقال مفاهیم سینما به مردم باشد، در بعضی جاها هم می‌تواند چیزهایی را به مردم منتقل کند که درست نباشد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت اظهار کرد: حوزه سلامت و رسانه هر دو یک هدف مشترک دارند و آن هدف مشترک زندگی با کیفیت‌تر، توسعه یافته‌تر و سربلندتر است. ما تا زمانی که نتوانیم از هنر درست استفاده کنیم نمی‌توانیم ارتباط موثری برقرار کنیم. کارهای ما فقط ختم به کتاب و سخنرانی و مقاله و آموزش‌های حضوری و چهره به چهره‌ای شده است که به عنوان یک پزشک داریم و معتقدیم مردم می‌توانند طوری زندگی کنند که در طول زندگی‌شان نیازی نباشد به ما مراجعه کنند. ما معتقدیم می‌شود با کیفیت، سالم و به گونه‌ای زندگی کنیم که با توجه به علم امروز در طول زندگی‌مان نیازی به مراجعه به پزشک نباشد یا اگر مراجعه می‌کنیم برای بهتر زندگی باشد نه برای درمان دردی  که از سر نادانی یا نشناختن ظرفیت‌های وجودی خودمان و ندانستن اینکه چطور یک معضل را حل کنیم به آن دچار شده‌ایم.