رویدادها و تازه‌ها

دانشجویان باید دانش خود را با هنر درآمیزند تا فیلم های موثری تولید کنند

دانشجویان باید دانش خود را با هنر درآمیزند تا فیلم های موثری تولید کنند

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ضمن بازدید از جشنواره فیلم سلامت گفت: اگر دانشجویان دانش پزشکی خود را با هنر درآمیزند و به تولید محصولات هنری بپردازند، می توانند فیلم های خوبی تولید و در حوزه سلامت موثر عمل کنند.

دکتر حسام الدین علامه در گفت و گو با روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، درباره کارکردهای جشنواره فیلم سلامت در ارتقای سلامت کشور بیان کرد: مقوله سلامت از بحث های مهم و راهبردی همه دولت ها در کشورهای توسعه یافته است. این موضوع آنقدر مهم است که وقتی ریاست جمهوری آمریکا وارد رقابت می شود، سلامت را به عنوان شعار محوری خود انتخاب و اعلام می کند یا در کشور کانادا بیش از 42 درصد مالیات، صرف هزینه های سلامت می شود.

وی افزود: هزینه های بالای سلامت و درمان، متولیان وزارت بهداشت را به این فکر فرو برد که با توجه به اهمیت افزایش امید به زندگی باید هزینه های سلامت را در بخش پیشگیری صرف کرد. اینجاست که اطلاع رسانی و آگاه سازی اهمیت بیشتری پیدا می کند. اصطلاح فرهنگسازی نیز برای تغییر رفتار در حوزه سلامت است. امروزه روش های مستقیم اطلاع رسانی به تنهایی پاسخگو و تاثیرگذار نیست و اگر بتوانیم از ابزار فیلم و فضای مجازی به موضوع سلامت بپردازیم، می توانیم نتیجه بخش عمل کنیم و هزینه های سلامت را کاهش دهیم. وزارت بهداشت به این مهم پی برده و با مشارکت بخش اجتماعی نگاهی جامعه شناسانه و هنری به سلامت دارد.

علامه درباره سهم بخش دانشجویی در جشنواره فیلم سلامت نیز توضیح داد: ما هم از کانون های دانشجویی دعوت کرده ایم تا از جبر محیط پزشکی فاصله بگیرند و به سمت هنر گرایش پیدا کنند. اگر دانشجویان دانش پزشکی خود را با هنر درآمیزند و به تولید محصولات هنری بپردازند، می توانند فیلم های خوبی تولید و در حوزه سلامت موثر عمل کنند.

وی در پاسخ به این که آثار منتخب دانشجویان چگونه بازتاب داده خواهد شد، بیان کرد: جشنواره فیلم سلامت این فرصت را ایجاد کرده تا تفاهمی با اداره کل دفتر سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت داشته باشیم تا اگر آثار در راستای ترویج فرهنگ سلامتی باشند، آن را خریداری کنیم. ضمن این که یک بانک اطلاعاتی از آثار دانشجویان ایجاد خواهیم کرد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت همچنین در پایان خبر داد در جشنواره فرهنگی مخصوص دانشجویان علوم پزشکی که در اسفند ماه امسال برگزار می شود، تمامی دانشجویان از دانشگاه های سراسر کشور می توانند شرکت کنند.