رویدادها و تازه‌ها

فعالیت زیاد مغز مانع آلزایمر/ روایت اثری مستند درباره فراموشی

فعالیت زیاد مغز مانع آلزایمر/ روایت اثری مستند درباره فراموشی

نشست آلزایمر با حضور متخصصان و عوامل فیلم مستند «پدر، مادر، علیرضا و من» در چهارمین روز از نخستین جشنواره فیلم سلامت در پردیس چارسو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره فیلم سلامت،  نشست تخصصی با موضوع آلزایمر با حضور منصور ضابطیان مجری، هانیه یوسفیان کارگردان مستند «پدر، مادر، علیرضا و من»، دکتر بابک زمانی، دکتر کنگرانی و معصومه صالحی رئیس انجمن آلزایمر در سالن شماره ۲ پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدای این نشست، هانیه یوسفیان با اشاره به اینکه پدر من حدود 10 سال بیماری آلزایمر داشت، گفت: اساس این مستند بر پایه بیماری پدرم بود و من تصمیم گرفتم مستندی از بیماری او و همچنین حمایت ها و کمک های خانواده ام در طول بیماری پدرم بسازم.

وی افزود: پدر من در طول بیماری آلزایمر، همه چیز را فراموش کرده بود جز یک آرزو و آن هم رفتن به کازرون شهر بچگی هایش بود. فصه این مستند درباره این آرزو است.

یوسفیان با بیان اینکه 2 سال از زندگی پدرم برای برای ساخت این مستند فیلمبرداری کردم، گفت: تمام سعی ام را کردم تا دید خودم و تجربه خانواده ام در مقابل آلزایمر را نشان دهم.

دکتر بابک زمانی نیز درباره بیماری آلزایمر اظهار کرد: این بیماری اولین بار توسط آلزایمر در اواخر قرن 20 گزارش شد. آلزایمر در اوایل بسیار نادر بود و در حال حاضر فراگیر شده است. آلزایمر سرگروه یک سری از بیماری هایی به اسم دمانس یا زوال عقل است.

این متخصص تاکید کرد: آلزایمر مرگ سلولی تسهیل  شده است. قسمتی از مغز مسئول به خاطر سپردن است و با این بیماری همین قسمت از بین می رود. در آلزایمرفراموشی وجود ندارد، به خاطر سپردن وجود دارد که دچار مشکل می شود.

وی افزود:  آلزایمر یک بیماری مغزی است اما به دلیل اینکه بر قسمت های دیگر مغز که کنترل کننده دیگر اعضای بدن هستند تاثیر می گذارد باعث می شود تا یک بیمار آلزایمر بین 6 تا 9 سال فوت کند.

زمانی با بیان اینکه یک فردی که به آلزایمر دچار است هنوز توانایی آموختن دارد، گفت: توانایی آموختن باعث می شود تا دیگر قسمت های مغز که هنوز بیمار نشده اند برای زندگی تلاش کنند و روند بیماری کند شود.

وی افزود: بهترین کار برای افرادی که به تازگی دچار آلزایمر شده اند این است که شاغل باشند و یا اگر شاغل هستند، با حمایت و کمک دیگران، به کار خود ادامه دهند. هرچه فرد دارای دغدغه و مشغله باشد کمتر باعث از کار افتادن دیگر قسمت های مغزش می شود.

در ادامه این نشست دکتر کنگرانی در پاسخ به سوال ضابطیان که آیا خود بیماران آلزایمری هم در کنار خانواده های خود سختی می کشند واین سختی را درک می کنند، گفت: افرادی که به تازگی دچار بیماری آلزایمر می شوند در سال های اولیه که روند بیماری کند است به شدت دچار ناراحتی هستند و خیلی از آنها دچار افسردگی نیز می شوند.

وی افزود: در وهله اول این بیماران در پاسخ به این سوال که چرا راه خانه را گم کردی؟ افسانه بافی می کنند و دروغ هایی را تحویل خانوادیشان می دهند تا کسی متوجه نشود که آنها فراموش کرده اند. دردناک است فردی که در زندگی اجتماعی و خانوادگی خود موفق است به یکباره دچاره این بیماری شود و خیلی چیزها را از دست بدهد.

کنگرانی با بیان اینکه فعالیت خاصی را برای دچار نشدن به آلزایمر نمیتوان بیان کرد، اظهار کرد: تنها مطلبی که می توانم در این باره بگویم این است که هرچه ما بیشتر از مغزمان استفاده کنیم و کار بکشیم، احتمال ابتلا به آلزایمر کمتر است و اگر دچار این بیماری شده باشیم قسمت های دیگر مغزمان کمتر دچار بیماری می شود و روند بیماری کندتر می شود.

وی افزود: یادگیری یک زبان دیگر و یا یادگیری موسیقی می تواند به کند شدن روند آلزایمر کمک کند.

در ادامه این نشست معصومه صالحی رییس انجمن آلزایمر، با بیان اینکه افراد از60 سال به بالا در معرض ابتلا به آلزایمر هستند، گفت: در جهان 46 هزار نفر مبتلا به آلزایمر هستند و در ایران نیز بیش از 600 هزار نفر به آلزایمر دچار هستند. جمعیت ایران رو به پیر شدن است و این بیماری در پیری خود را نمایش می دهد.

صالحی با بیان اینکه مادر من نیز، آلزایمر داشت، اظهار کرد: با هدف کمک به بیماران آلزایمری و همچنین خانواده های آنان که مراقبت از آنها را به عهده دارند، انجمن آلزایمر را تاسیس کردم.

وی افزود: مراقبت از بیماران آلزایمری کار سختی است اما اگر این خانواده ها آموزش های لازم را ببیند بهتر و با آرامش بیشتری می توانند هم به خودشان و هم به بیمارشان کمک کنند.

صالحی با بیان اینکه انجمن آلزایمر ایران حمایت هایی از بیمار و مراقبت کننده دارد، بیان کرد: در این موسسه بخش درمان برای بیماران وجود دارد علاوه بر آن کلاس های اموزشی برای بیمار و مراقبت کننده ها نیز برگزار می شود و چون با یادگیری روند بیماری کندتر می شود کلاس های هنردرمانی و کاردرمانی برای بیماران برگزار می شود.

نخستین جشنواره فیلم سلامت تا 5 شهریور در پردیس سینمایی چارسو ادامه خواهد داشت.