رویدادها و تازه‌ها

رییس مرکز تحقیقات دخانیات مطرح کرد: ضرورت حرکت‌های سمبلیک برای جلوگیری از مصرف دخانیات

رییس مرکز تحقیقات دخانیات مطرح کرد: ضرورت حرکت‌های سمبلیک برای جلوگیری از مصرف دخانیات

به گزارش روابط عمومی موسسه آوای هنر سلامت، دکتر غلامرضا حیدری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات معتقد است که دخانیات یکی از اصلی‌ترین معضلات جوامع جهانی به شمار می‌آید.

به همین دلیل همواره برای جلوگیری از شیوع این امر از هیچ راهی نباید فروگذار کرد.

حیدری در گفت‌و‌گو با خبرنگار موسسه آوای هنر سلامت، به بهانه برگزاری جشنواره «زندگی بدون دخانیات» بیان کرد: برگزاری جشنواره‌ها در زمینه فرهنگ سازی و مقابله با دخانیات را تاثیر گذار می‌داند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان دخانیات را یکی از اصلی‌ترین معضلات دنیای امروز دانست؟ اعلام کرد: بله! دخانیات یکی از سه معضل اصلی جوامع جهانی به شمار می‌آید. چرا که فارغ از اثرات مخرب و آسیب‌هایی که به فرد و جامعه می‌زند، دولت را متحمل هزینه‌های گزافی برای جبران خسارات وارده خواهد کرد. بر اساس مطالعات گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده است تقریبا چهار برابر هزینه‌های استفاده از دخانیات صرف درمان بیماری‌ها و مرگ‌و‌میرهای ناشی از استعمال دخانیات می‌شود. در این زمینه می‌توان به افزایش آمار مرگ و میرهای ناگهانی و زودتر از موعد اشاره کرد که اهمیت معضل دخانیات را نشان می‌دهد.

دکتر حیدری در ادامه درباره معضلاتی که حاصل استعمال دخانیات در یک جامعه است افزود: در هر جامعه با توجه به شرایط اجتماعی و زیست محیطی متفاوت است. اما در بیش‌تر کشورهای شیوع بیماری‌های غیر واگیردار از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر است. در درجه بعدی بیماری‌های عفونی و در نهایت استعمال دخانیات از جمله خطراتی است که جوامع مختلف را تهدید می‌کند.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات درباره لزوم برگزاری جشنواره هایی با موضوع دخانیات گفت: تجربه‌های جهانی بسیاری برای جلوگیری از مصرف دخانیات وجود دارد. در همین رابطه معمولا حرکت‌های سمبلیک نظیر برگزاری جشنواره‌های این چنینی پیشنهاد می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که  فکر می‌کنید چرا اکثر کسانی که دائما دخانیات مصرف می‌کنند، خطرات و آسیب‌هایی را که از طرف مسئولان و اطرافیان به آنان گوشزد می‌شود، جدی نمی‌گیرند؟ بیان داشت: خاصیت پدیده سیگار این است که عوارض و خطرات آن به محض مصرف بروز پیدا نمی‌کند. به این ترتیب در پروسه 10 تا 15 سال بدن انسان را تضعیف می‌کند. شاید بتوان این روند را به حساب سیستم نجیب و مقاوم بود بدن انسان گذاشت.

دکتر حیدری برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه دخانیات معتقد است: در صورتی که شرایط برای فرد سیگاری سخت نشود، هیچگاه تصمیم به ترک نخواهند گرفت به همین دلیل لازم است که محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در خانواده و محل‌کار اتخاذ شود. این روش از دو راه ممکن است. اولا از شیوه‌هایی نظیر رسانه‌های دیداری و شنیداری، عوارض ناشی از مصرف دخانیات را به مصرف‌کننده گوشزد کنیم. ثانیا در فروش و مصرف دخانیات محدودیت‌هایی ایجاد شود و دسترسی دخانیات به راحتی مقدور نباشد. همچنین معتقدم باید جرایمی نیز وضع شود. حتی اعضا خانواده‌ی مصرف کننده‌‌های دخانیات با این پدیده مخالفت کنند. البته توجه داشته باشید که این برخورد نباید حالت تدافعی و لجبازی بگیرد در غیر این‌صورت نتیجه‌ای عکس خواهد داشت.

در پایان او با اشاره با آسیب های جسمی که ناشی از مصرف دخانیات است بیان داشت: دخانیات تنها عنصری است که به بیش‌تر ارگان‌های بدن آسیب وارد می‌کند.

در این راستا می‌توان بیماری‌هایی مانند سرطان ریه که 90 درصد موارد تحت تاثیر مصرف دخانیات و سرطان خون، کلیه و مثانه را نام برد. همچنین بیماری‌های قلبی، مرگ‌های ناگهانی در قالب ایست قلبی و حتی ناتوانی‌های جنسی، بیماری‌های پوستی و گوارشی در اثر مصرف بی‌رویه دخانیات بوجود می‌آید. 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره «زندگی بدون دخانیات» می توانند به بخش مسابقه وب سایت آوای هنر سلامت مراجعه نمایند.