رویدادها و تازه‌ها

نبود عباس کیارستمی یک حیف بزرگ در دل همه ماست

نبود عباس کیارستمی یک حیف بزرگ در دل همه ماست

کارگردان «ماهی و گربه» در کارگاه «روش های ساده برای کارگردانی»  گفت: نبود کیارستمی یک حیف بزرگ در دل همه ماست و چقدر خوب اگر با تلنگر پرونده پزشکی ایشان بتوانیم چیزی را نفع مردم در حوزه سلامت تغییر دهیم.  

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، کارگاه فیلمسازی روش های ساده برای کارگردانی صبح امروز-پنجشنبه 5 شهریور ماه- در سالن شماره 2 پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

شهرام مکری در ابتدای این نشست درباره مکان های جای گذاری دوربین و پیام های القا شده به دنبال آن توضیحاتی ارائه داد.

کارگردان فیلم «ماهی و گربه» درباره علت استفاده از دوربین های تک لنز در سینما افزود: یکی  از دلایلی در سینمای حرفه ای با دوربین های معمولی فیلمبرداری نمی کنیم، این است که دوربین های معمولی لنزهای زومی دارند و دامنه گسترده ای از زاویه ها را در بر می گیرند. اما کیفیت فیلم در استفاده از تک لنزها بیشتر است. زیرا تک لنزها یک عدسی دارند و این به معنای قدرت انتقال نور بیشتر این لنز است که به کیفیت تصویر منجر می شود. همچنین سرعت حرکت مقابل دوربین با لنزهای مختلف، متفاوت از هم به نظر می رسد. مثلا حرکت خطی مقابل دوربین با لنر واید کندتر و حرکت مقابل دوربین با لنز تله،  تندتر و سریع تر به نظر می رسد. بنابراین بسته به نیاز داستان باید از یکی از این دو شیوه استفاده کرد.

این کارگردان درباره موقعیت ها در کارگردانی نیز توضیح داد: موقعیت یک نفره یعنی زمانی که یک نفر در قاب دوربین قرار گرفته است و این موقعیت مثل قاب های دو نفره قواعد و قوانینی دارد. وقتی می خواهیم پلانی را در این قابل به صورت سوژه برش بزنیم، زاویه 90 درجه تغییر می کند. مثلا وقتی دوربین شانه فرد را از زاویه کناری فیلمبرداری می کند، نمای بعد رو به روی او خواهد بود. این کادر زمانی به کار می رود که دوربین با سوژه فاصله زیادی دارد. همچنین کارگردان می تواند با ضبط برش های دیگری دست تدوینگر را برای کنار هم چیدن نماها بازتر بگذارد.  این برش می تواند بسیار ظریف تر و نرم تر و تا 45 درجه باشد.

وی همچنین درباره برش زاویه معکوس در موقعیت یک نفره نیز عنوان کرد: این برش زمانی به کار می رود که دوربین از خط نگاه سوژه عبور کرده و به زاویه مقابل آن حرکت می کند. خط فرضی نیز اصطلاحی است که برای گفت و گو و وضعیت دو نفره کارکرد دارد نه غیر از این. بنابراین این ادعا که در برش 45 درجه خط فرضی به هم می ریزد، درست نیست. این برش تداوم را به هم نمی زند. حتی برش های دو نفره را می توان در عین حال به برش های یک نفره نیز تبدیل کرد. در موقعیت های سه نفره نیز می توان با کات زدن به موقعیت های دو نفره یا یک نفره رسید. این نوع برش خشن تر است و تماشاگر را آماده می کند تا از نظر حسی و روانی اتفاقات عجیب تری را از فیلم انتظار داشته باشد.

این فیلمساز خاطر نشان کرد: برخی از فیلمسازان در راستای سینمای تداومی حرکت نمی کنند. مثلا لارسن فون تریه کارگردان معروف مانیفستی دارد که چطور می توان قواعد سینما را کنار گذاشت و خلاف آن عمل کرد.

این مدرس دانشگاه درباره انواع شیوه های ورود و خروج از قاب دوربین نیز توضیح داد: ورود و خروج از قاب دوربین به سه شکل انجام می شود. اولین حالت، ورود و خروج کامل است که بازیگر کاملا از قاب یک خارج و کاملا به قاب دو وارد می شود. این نوع برای استفاده از قاب های خالی به کار می رود یا برعکس قرار است تنش یک سکانس را بالا ببرد.در دومین حالت کاراکتر در قاب یک وجود دارد و به قاب دو وارد می شود. کارگردان در این نوع، ورود و خروج ها را به طور کامل می گیرد و پای میز تدوین است که درباره نوع به تصویر کشیدن آن تصمیم گرفته می شود.

وی در پایان درباره اهداف برگزاری کارگاه روش های ساده برای کارگردانی گفت: هدف من در این کارگاه این بود که کارگردانی را حرفه ای پیچیده به تصویر بکشم تا شرکت کنندگان ترغیب شوند که تکنیک های آن را آموزش ببیند و همین که به این نتیجه برسند کارگردانی امری سخت است، برایم کافی است.

وی درباره علت اهمیت پرونده پزشکی زنده یاد عباس کیارستمی برای سینماگران بیان کرد: زنده یاد کیارستمی برای سینماگران فرد بسیار مهمی در تاریخ سینما است. ایشان فردی است که تمام راه های کارگردانی را طی و دانشجویان زیادی تربیت کرده و سینمای ایران را به دنیا شناسانده است.

مکری در پایان اظهار کرد:  اهمیت سرنوشت پرونده پزشکی او برای هنرمندان به این دلیل است که انگار کیفیت دنیا در نبود او یک پله پایین تر آمده است. انگار خداوند باید تصمیم بگیرد کسی شبیه او را دوباره خلق کند. بنابراین به نظر می رسد همه ما در نگهداری از تصمیمی به این مهمی سهل انگاری کرده ایم و حساسیت ها درباره دلایل مرگ ایشان به این دلیل است نه عدم اعتماد به جامعه پزشکی. نبود کیارستمی یک حیف بزرگ در دل همه ماست و چقدر خوب اگر با تلنگر پرونده پزشکی ایشان بتوانیم چیزی را نفع مردم در حوزه سلامت تغییر دهیم.   

گفتنی است اولین جشنواره فیلم سلامت با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف شنبه 6شهریور ماه رد سالن همایش های رازی به کار خود پایان می دهد.