رویدادها و تازه‌ها

فیلم‌ها می‌توانند منابع مهم و معتبری باشند

فیلم‌ها می‌توانند منابع مهم و معتبری باشند

کارگردان فیلم مستند «چند شاخه گل مریم»، گفت: طی ساخت این فیلم در رابطه با ام اس متوجه شدم که فیلم‌ها برای مردم منابع اطلاعاتی دقیق و مفیدی هستند.

محمد قاسم پور کارگردان و تهیه‌کننده فیلم مستند «چند شاخه گل مریم» در گفت و گو با روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، اظهار داشت: این فیلم به روایت یک روز از زندگی یک زوج مبتلا به بیماری ام اس پرداخته و کارهای روزمره و برنامه‌ریزی‌های روزانه، روابط بین‌شان، سختی‌های زندگی و در نهایت امید و عشق آنها را به نمایش گذاشته است.

وی در مورد دلیل اینکه به سراغ موضوع ام اس رفته است، توضیح داد: دلیلم برای پرداختن به بیماری ام اس این بود که این موضوع آن چنان مورد توجه قرار نگرفته و به آن پرداخته نشده است. این نکته از لحاظ دراماتیک خوب است و همچنین از لحاظ آگاهی‌بخشی لازم است. به این دو دلیل تصمیم گرفتم در رابطه با موضوع ام اس فیلم بسازم.

این مستندساز جوان  در مورد تاثیر این قبیل فیلم‌ها بر مردم و جامعه گفت: به من ثابت شده که این گونه فیلم‌ها که حاوی اطلاعات علمی است تاثیر بسیار زیادی دارد. به ویژه در زمینه ام اس متوجه شدم که مردم اطلاعات چندانی ندارند و تمام آنچه که من از مردم در رابطه با ام اس می شنیدم به فیلم «طلا و مس» بازمی‌گردد و بزرگ‌ترین منبع آگاهی در رابطه با ام اس همین فیلم است. بنابراین فیلم‌ها می‌توانند منابع اطلاعاتی دقیق و مفیدی باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه مردم جامعه ما مطالعه کافی ندارند و آگاهی بخشی در جامعه ما به عنوان یک ارزش محسوب نمی‌شود. به همین دلیل سینما در تمام دنیا ابزار قوی و در کشور ما ابزار قوی‌تر و در دسترس‌تری است که می‌تواند در زمینه آگاهی بخشی بسیار موثر باشد.

کارگردان فیلم مستند «چند شاخه گل مریم» در مورد جشنواره اظهار کرد: جشنواره فیلم سلامت خیلی بهتر از آن چیزی بود که تصور می‌کردم و فکر می‌کنم آقای صانعی مقدم هم در این زمینه تلاش بسیار زیادی کردند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا فیلمسازی در زمینه مسائل پزشکی را ادامه خواهد داد، بیان کرد: با آرزوی سلامتی برای همه بیماران قصد دارم مستندسازی در حوزه سلامت و پزشکی و به ویژه موضوع ام اس را ادامه دهم.