رویدادها و تازه‌ها

جشنواره فیلم سلامت برای فیلمسازان دغدغه مند انگیزه ایجاد می کند

جشنواره فیلم سلامت برای فیلمسازان دغدغه مند انگیزه ایجاد می کند

کارگردان فیلم «میلین» بیان کرد: جشنواره فیلم سلامت انگیزه ای برای انجمن های خیریه و مردم نهاد ایجاد می کند تا با همراهی کارگردانان دغدغه مند در حوزه مستند و فیلم کوتاه برای سال های آینده این جشنواره با محتوای ام.اس یا سایر بیماری های کمتر شناخته شده فیلم بسازند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره سلامت، حسین کاکاوند کارگردان فیلم «میلین» با محوریت بیماری ام.اس درباره لازمه هایی که افراد مبتلا به این بیماری لازم است بدانند و در فیلم خود آن را بازنمایی کرده است، گفت: بیماران ام.اس باید بتوانند خوب زندگی کنند تا با بیماری خود کنار بیایند. خوب زندگی کردن یعنی این که بخندند، استرس نداشته باشند، عصبانی نشوند و نگران آنچه که قرار نیست اتفاق بیافتد، نباشند، ورزش کنند و هر آنچه را که برای یک زندگی سالم لازم است، رعایت کنند. بیماران مبتلا به ام.اس تا 70 درصد می توانند با رعایت نکات ساده زندگی سالم بیماری خود را کنترل کنند و 30 درصد بافیمانده مشکلشان نیز قابلیت کنترل دارد. زیرا از سال 1999 به بعد جلوگیری از پیشرفت بیماری ام.اس با داروهای کشف شده توسط متخصصان امکان پذیر شده است. این در حالی است که بسیاری از افراد، خود از ابتلا به این بیماری آگاه نیستند و بسیار اتفاقی به آن پی می برند.

وی با ارائه این آمار که سال گذشته هر سه ساعت ونیم یک نفر در شهر تهران بیماری ام.اس خود را اعلام کرده است، افزود: وقتی بیماران مبتلا به ام.اس، بیماری خود را اعلام می کنند، در واقع به شناخت مردم هم نسبت به آن کمک می کنند. ما می توانیم پیش آگهی نسبت به این بیماری به مردم ارائه کنیم. هنوز چهره های کمی مثل بهناز جعفری، امیر مهدی ژوله و آتنه فقیه نصیری جسارت به خرج داده و بیماری خود را اعلام کرده اند و اگر افراد دیگر هم درگیری خود را با این بیماری اعلام کنند می توانیم افراد جامعه را نسبت به این بیماری بیشتر هشیار کنیم.

این فیلمساز همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه از هر 4 فرد مبتلا به ام.اس 3 نفر زن هستند که گروهی آسیب پدذیرتری نسبت به این بیماری هستند. نگاه ناشی از ترحم مردم به بیماران مبتلا به ام.اس باعث می شود مبتلایان از بیان بیماری شان پرهیز کنند یا این که مثل زهرا سادات فیلم «طلا و مس» از مردم فاصله بگیرند. در حالی که قرار نیست همه مثل آن کاراکتر روی ویلچر بنشینند.

وی با ابراز امیدواری از افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری ام.اس توضیح داد: امیدوارم شناخت ما نسبت به ام.اس روزی به سطح شناخت مان نسبت به دیابت برسد. در حالی که حتی دیابت بعضا می تواند خطرناک تر از ام.اس باشد. زیرا ممکن است در صورت حاد شدن به مرحله دیالیز کشیده شود،احتمال کورکردن بیمار را دارد، اگر بر اثر آن زخمی ایجاد شود باید آن عضو بدن قطع شود. ضمن این که دیابت پیش از این مرض قند نام داشت. اما با کمک مردم و فرهنگسازی های صورت گرفته اکنون کاملا در جامعه پدیرفته شده است. در حالی که هنوز این اتفاق برای ام.اس نیافتاده است. با وجود آن که ام. اس برخی سختی ها و محدودیت های دیابت مثل پرهیز غذایی نیز ندارد.

وی با مثبت ارزیابی کردن راه اندازی جشنواره فیلم سلامت بیان کرد: حداقل کارکرد جشنواره فیلم سلامت این است که انگیزه ای برای انجمن های خیریه و مردم نهاد ایجاد می کند تا با همراهی کارگردانان دغدغه مند در حوزه مستند و فیلم کوتاه برای سال های آینده این جشنواره با محتوای ام.اس یا سایر بیماری های کمتر شناخته شده فیلم بسازند و در جشنواره شرکت دهند.

گفتنی است اولین جشنواره فیلم سلامت تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد.