رویدادها و تازه‌ها

امیدوارم هیچ سازمانی برای فرزندآوری جایزه تعیین نکند

امیدوارم هیچ سازمانی برای فرزندآوری جایزه تعیین نکند

جواد عزتی بازیگر فیلم سینمایی «فرشته ها با هم می آیند» در نشست فرزند آوری گفت: امیدوارم هیچ سازمان دیگری برای فرزند دار شدن جایزه تعیین نکند.زیرا این فرهنگ غلطی است که باعث کج روی مردم گدا پروری می شود و اتفاقا  به غلط فرهنگ ایجاد می کند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، نشست تخصصی فرزندآوری عصر امروز-چهارشنبه سوم شهریور ماه- از ساعت 18 در سالن شماره 2 پردیس سینمایی چارسو برگزار شد

در این نشست تخصصی دکتر بیدگلی متخصص زنان و زایمان، دکتر رفیعی فر مدیر کل آموزش سلامت وزارت بهداشت، دکتر سهرابی متخصص پزشکی اجتماعی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر اسلامی معاون دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، محسن عبدالوهاب کارگردان فیلم « به دنیا آمدن» حامد محمدی کارگردان  و جواد عزتی بازیگر فیلم «فرشته با هم می آیند» در این نشست حضور داشتند.

جشنواره فیلم سلامت برای بیان پیام سلامت از زبان سینما راه اندازی شده است

دکتر رفیعی فر مدیر کل آموزش سلامت وزارت بهداشت درباره اهمیت آماده بودن زیر ساخت ها برای تربیت نسل سالم آینده ساز بیان کرد: این که در سن مناسب ازدواج و باوری صورت بگیرد و والدین به عنوان پدر و مادری با مهارت فرزندان خود را تربیت کنند، از این نظر اهمیت دارد که منجر به رشد نسلی آینده سازی خواهد شد و در این میان عوامل متعددیاز سیاست تا اقتصاد و امنیتی و آب و خاک موثر هستند تا یک زوج تصمیم بگیرند صاحب فرزند شوند یا نه. سلامت آینده کشور وابسته به فرزندآوری است و امیدوارم سینماگران به ما کمک کنند تا این جمعیت کیفی و مولد را بتوانیم به جامعه هدیه دهیم.

وی افزود: از سه سال گذشته به دنبال تحولات نظام سلامت به این نتیجه رسیدیم که نقش مردم در این تغییر بسیار پر رنگ شده است. ما مردم را صرفا مراجعه کننده نمی دانیم. بلکه آن ها خالق سلامتی هستند و می توانند بین 60 تا 85 درصد از سلامتی خود را در طول زندگی تامین کنند تا نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشند. جشنواره فیلم سلامت اساسا برای این راه اندازی شده است تا از زبان سینما مسائلی را مطرح کنیم که مردم نیازی برای مراجعه به پزشک نداشته باشند.

موضوع نوع نگاه به زندگی در «به دنیا آمدن» برایم مهم تر از فرزندآوری بود

محسن عبدالوهاب کارگردان فیلم «به دنیا آمدن» نیز درباره ارتباط موضوعی اثر خود با موضوع فرزندآوری گفت: این فیلم ماجرای زوج جوانی است که ناخواسته صاحب فرزند می شوند و حالا موضوع باقی فیلم بر سر نگه داشتن یا نداشتن این فرزند است.

وی درباره علت انتخاب موضوع فرزندآوری برای فیلمسازی توضیح داد: من نوع نگاه به زندگی را در این فیلم بیش از فرزند آوری مد نظر داشتم. این که یک خانواده چه نگاهی نسبت به فرزند داشتن دارد و آن متاثر از فرهنگ اوست.

این کارگردان همچنین از این که گفته های پزشکان درباره شرایط جامعه شبیه نسخه پیچیدن است تا بازنمایی واقعیت گلایه کرد.

«فرشته ها با هم می آیند» درباره تغییر نگاه یکباره به فرزندآوری است

حامد محمدی کارگردان «فرشته ها با هم می آیند» نیز درباره ویژگی های این ساخته خود توضیح داد: این فیلم درباره زوجی است که ناخواسته صاحب سه فرزند می شوند و مرد خانواده به دلیل این که طلبه است نمی تواند خرج این خانواده را تامین کند و به کارهایی دست می زند که چندان مناسب جایگاه او نیست.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط جامعه پزشکی و هنری افزود: جشنواره فیلم سلامت اتفاق خوبی است که اتفاقا با اختلافات بین پزشکان و هنرمندان بر سر ماجرای مرگ آقای کیارستمی مقارن شد. من بعد از نوشتن متن «طلا و مس» این گلایه را از جامعه پزشکی داشته ام که صمیمیت یا آموزش و نزدیک بین این دو قشر می تواند مردم را به بسیاری از مسائل آشنا کند. من به دلیل این که یکسری مسائل را آموزش ندیده ام قطعا آن را از فرزندم پنهان می کنم. من در فیلم «فرشته ها با هم می آیند» از این که طی چند سال شرایط کاملا تغییر کرد. در حالی که 10 سال پیش شعارمان این بود که فرزند کمتر زندگی بهتر اما حالا به یک باره این شعار برعکس شده است و اقدامات جلوگیرانه از بارداری چندان خوشایند نیست.

امروزه موج فرزند نداشتن در جامعه مد شده است

دکتر بیدگلی متخصص زنان و زایمان نیز گفت: متاسفانه اکنون موج فرزند دار نشدن در جامعه رواج یافته است. به نظرم فیلم «به دنیا آمدن» برای راهکارهای پیشگیری به خوبی تاکید می کند. همچنین روش معرفی شده جلوگیری از بارداری در فیلم از راه های نامناسب در واقعیت است که عوارضی را به دنبال دارد. همچنین فاصله بین دو فرزند بهتر است 3 سال باشد و این در فیلم بازنمایی شده است.

وی درباره روند منطقی و طبق میانگین سن ازدواج و باروری توضیح داد: از نظر جسمانی میانگین سن ازدواج 24 سال است و سن فرزند آوری اول 27 سال و به دنیا آمدن فرزند دوم 32 است و بچه سوم که قاعدتا به سن بالای 35 سال کشیده می شود، از جمله باروری های پر خطر محسوب می شود.

بازی های کودکی او را برای نقش های مادری آماده می کند

دکتر سهرابی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره دلایل نگرانی زنان از باروری بیان کرد: از مواردی که می تواند بر نگرش یک زن از باروری تاثیر داشته باشد، چگونگی تربیت فرزند از دوران کودکی است.

وی ادامه داد: بازی های کودکان مثل خاله بازی آن ها را برای ایفای نقش مادری در آینده آماده می کند. در حالی که نسل دهه 60 با عروسک باربی بازی کرده است. عروسکی که به او نشان می دهد هیکلش باید چطور باشد و به او القا می کند که بارداری این شکل مناسب را به هم می زند. این ها تربیت نسل دهه 60 است که اکنون به مرحله فرزندآوری رسیده و با این مشکلات رو به رو است.

«به دنیا آمدن» و «فرشته ها با هم می آیند» پیام های مهمی درباره فرزندآوری دارند

دکتر اسلامی معاون دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت نیز درباره پیام فیلم های «به دنیا آمدن» و «فرشته ها با هم می آیند» توضیح داد: من ابتدا فکر می کردم دو فیلم «به دنیا آمدن» و «فرشته ها با هم می آیند» اساسا از ابتدا با هدف پرداختن به موضوع فرزند آوری ساخته شده است. اما گویا این طور نیست. با این حال این دو فیلم پیام های مهمی دارند.

وی افزود: در فیلم «فرشته ها با هم می آیند» زنی 18 ساله صاحب سه قلو و یکی از فرزندانش دچار مشکل تنفسی می شود و با همسرش نگرانی های شدیدی را تجربه می کنند و این از سن کم زن بی تاثیر نیست. همچنین «به دنیا آمدن» فرزندآوری را محصول نظر هر دو طرف زن و شوهر می داند و این پیام درستی است.

جواد عزتی بازیگر فیلم «فرشته با هم می آیند» گفت: من معتقدم موضوع فرزندآوری کاملا فرهنگی است و تبادل بین سینما و وزارت بهداشت بسیار تعامل خوبی است.

وی افزود: امیدوارم هیچ سازمان دیگری برای فرزند دار شدن جایزه تعیین نکند.زیرا این فرهنگ غلطی است که باعث کج روی مردم گدا پروری می شود و اتفاقا  به غلط فرهنگ ایجاد می کند.

نخستین جشنواره فیلم سلامت تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد.