رویدادها و تازه‌ها

هفتاد درصد بیماری "ام اس" دست خود بیمار است

هفتاد درصد بیماری "ام اس" دست خود بیمار است

کارگردان فیلم "میلین" با اشاره به اینکه هفتاد درصد بیماری "ام اس" دست خود بیمار است گفت: بیماران ام اس محکوم به خوب زندگی کردن و ورزش هستند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت، در سومین روز این رویداد فرهنگی، نشست تخصصی "ام اس" با حضور حسن کاکاوند کارگردان فیلم "میلین" محمد قاسم پور کارگردان فیلم " چند شاخه گل مریم"، دکتر مهدوی معاون دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت و دکتر محمدی کنگرانی روان پزشک و عضو کمیته رسته انجمن روان پزشکان برگزار شد.

در ابتدای نشست، قاسم پور درباره "چند شاخه گل مریم"ْ، گفت: این فیلم درباره روایت  یک زوج مبتلا به ام اس است. داستان آشنایی این دو، امید ها و سختی هایی است که در یک روز اتفاق می افتد.

حسن کاکاوند نیز درباره فیلم "میلین" اظهار داشت: این فیلم درباره چهار دوچرخه سوار است که تصمیم می گیرند از مشهد به تهران با هدف از بین بردن ام اس هراسی و تقویت خودباوری در بیماران ام اس رکاب بزنند.

به گفته کاکاوند نام فیلم برگرفته از آن قسمت بدن است که در ام اس تخریب می شود.

در ادامه دکتر مهدوی بیان داشت: ام اس یک بیماری سیستم اعصاب مرکزی است که طناب نخاعی را تخریب می کند. میلین جنس غلاف های اعصاب است که در ام اس از بین می رود و باعث کند شدن سرعت پیام های حرکتی می شود.       

 معاون دفتر بیماری های غیر واگیر وزرات بهداشت گفت: ام اس دورهای عود و بهبود دارد. بیماری روند پیشرونده دارد و طی یکی دو دهه اخیر شناخت نسب به این بیماری خیلی بیشتر شده است. البته داروهای جدیدی هم آمده است که کمک کننده است. البته هنوز درمانی برای توقف بیماری ام اس تولید نشده است.

محمد قاسم پور در پاسخ به این پرسش منصور ضابطیان که چرا موضوع ام اس را برای ساخت فیلمش انتخاب کرده است، توضیح داد: ام اس موضوع فیلم نیست بستر فیلم است. فیلم  درباره ی پنج تا ده درصد از بیماران است که ام اس توان حرکتی آنها را گرفته است.

وی افزود: عده ای که در چند سال گذشته در دوره های عدم ورود دارو و تشخیص به موقع به این روز افتادند. اصلا به این فکر نکنید که کسی که ام اس دارد حتما فلج می شود.

این کارگردان سینما ادامه داد: من سوژه هایم را می شناختم، و دلیل اصلی انتخابم این بود که بیماری ام اس باعث ایجاد یک فضای دراماتیک بین این دو نفر شده بود.حتی باعث آشنایی و ازدواجشان شده بود.

در ادامه کاکاوند گفت: من هفت سال است که به ام اس مبتلایم و خودم یکی از آن دوچرخه سوارها بودم. شخصیت هایم ورزشکار نبودند و ممکن بود پروژه به هر دلیلی متوقف بشود. سفر ما برای ساخت فیلم بیست وسه سال طول کشید و تنها در روز اول 110 کیلومتر رکاب زدند.

در ادامه دکتر مهدوی در پاسخ به این سوال ضابطیان که چرا در بیست سال گذشته انقدر اسم ام اس کم به گوشمان خورده بود گفت: تا پیش از آمدن ام آر آی تشخیص ام اس کار راحتی نبود. و ممکن بود مدتها طول بکشد تا بیمار متوجه ی بیماری اش بشود. عوامل زمینه ای زیادی در ایجاد بیماری های غیر واگیر دار دخیل هستند.یک عفونت ویروسی، فعال شدن سیستم ایمنی علیه سلول های عصبی و تخریب غلاف های میلین، استعداد ژنتیکی ، زندگی در مناطق حاره ای معتدل در پانزده سال اول عمر و حتی کشیدن سیگار از عوامل مهم ابتلا هستند.

کاکاوند نیز ادامه داد: تا دو سال پیش هم اطلاعات مربوط به ام اس بسیار کم بود.من خوشحالم که خانم بهناز جعفری و آتنه فقیه نصیری شهامت به خرج می دهند و می آیند درباره ی بیماری شان حرف می زنند. خودم هم هر جا می روم می گویم کاکاوند هستم ام اس دارم. من فیلم ساز نیستم اما آن قدر جای خالی فیلم های مرتبط با ام اس را احساس کردم که تصمیم دارم درباره ی این بیماری درآینده فیلم بسازم.

کارگردان فیلم " میلین" در ادامه ابراز کرد: هفتاد درصد بیماری دست خود بیمار است. بیمار ام اس محکوم به خوب زندگی کردن است محکوم به ورزش کردن هستند.

قاسم پور نیز ادامه داد: ای کاش ام اس هراسی در مدیران ما نیز باشد.ای کاش بترسند که تصمیم های غلط نگیرند و نگران عواقب تصمیماتشان باشند.

همچنین دکتر مهدوی گفت: وزارت بهداشت بیماری ام اس را جزو بیماری های خاص محسوب کرده و همین باعث می شود هزینه های بیماری به حداقل برسد و رایگان شود. اما مساله فقط دارو نیست. مساله توانبخشی هم هست که اینجا سایر ارگانها هم مسوولیت دارند.

کاکاوند گفت: در دولت قبل یک سونامی وحشتناک کمبود دارو بود اما در دولت جدید یک بار از وزیر بهداشت خواستیم که دارو را رایگان کنند و به سرعت اتفاق افتاد.من از وزارت بهداشت تشکر می کنم اما باید این را هم بگویم که مجلس به فکر ما نیست.

درپایان نشست دکتر محمدی کنگرانی گفت: ام اس از اسمش بزرگتر است خود کلمه هم می تواند ترسناک باشد. یک نکته اینجاست که یک سری از بیماری ها بعد از تشخیص فرد را دچار وحشت می کند. ام اس یک طیف دارد وخود ام اس می تواند باعث ایجاد اضطراب و افسردگی بشود. مشکل ما در حال حاضر بیماری نیست، مشکل ما خانواده، ازدواج و بار مالی و عوارض داروهاست. خود بیماری دیگر اهمیت ندارد.