رویدادها و تازه‌ها

از اهدای عضو تا اتیسم/ همه در تکاپوی سلامت

از اهدای عضو تا اتیسم/ همه در تکاپوی سلامت

نخستین جشنواره فیلم سلامت که این روزها در پردیس سینمایی چارسو در حال برگزاری است میزبان انجمن های متعددی است که هریک در زمینه سلامتی فعالیت های متفاوتی را به متقاضیان ارائه می کنند و طیف گسترده ای از مخاطبان نیز عضو این انجمن ها هستند.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم سلامت، در جشنواره فیلم سلامت که از اول شهریور در پردیس چارسو آغاز به کار کرده  20 انجمن مردمی و همچنین انجمن های وابسته به شهرداری و سازمان های دولتی مرتبط باسلامت در طبقه ی ششم مجموعه ی پردیس چهارسو غرفه داشته و مشغول به فعالیت شدند.

غرفه سازمان بیمه ی سلامت استان تهران که در واقع همان سازمان خدمات درمانی سابق است به گفته ی سید عقیل حسینی رییس اداره ارزیابی عملکرد و ارتباطات اداره کل بیمه ی سلامت این غرفه با هدف آگاه سازی و هدایت افرادی که هیچگونه بیمه ای ندارند در نظر دارد اقشار نیازمند خدمات درمانی را با کمترین هزینه ی ممکن صاحب بیمه گرداند.

غرفه ی انجمن  ام اس که می توان گفت  بهترین غرفه ی  سالن جشنواره را در اختیار دارد از غرفه های فعال جشنواره به حساب می آید. به گفته ی یکی از اعضا انجمن، ام اس از مهمترین بیماری های مزمنی است که جامعه ی امروز ایران به شکلی پنهان با آن درگیر شده است. انجمن ام اس یک سازمان مردم نهاد (سمن یا ان جی او) غیر انتفاعی است  که با حمایت بخش خصوصی و خیرین از سال 1372 فعالیت می کند. هدف این انجمن تمرکز بر روی  کمک های دارویی و پزشکی است. مخاطب اصلی این انجمن بیماران جوانی است که مشکلات بیشتری مثل اشتغال و ازداوج نسبت به سایرین دارند. تلاش برای تغییر باور بیماران برای پذیرش و کنار آمادن با بیماریشان یکی از چالش های مهم انجمن به حساب می آید.

غرفه ی بنیاد بیماری های خاص که  نزدیک 20 سال از فعالیتش می گذرد، به گفته ی طیبه رفیعی پور مدیر روابط عمومی این بنیاد مرکز توجه و فعالیت اعضایش بر روی پیشگیری و کمک به بیماریهای خاصی چون ام اس ، بیماران کلیوی ، دیابت، انواع سرطان ، و نیز بیماران پروانه ای (EB) می باشد.در این غرفه کتاب ،بروشور مجلات آموزشی متنوعی در خصوص بیماری های  خاص عرضه می شود.همچنین بنیاد در خصوص بیماری اوتیسم هم فعالیت زیادی داشته است.

غرفه ی اداره کل سلامت شهرداری تهران  با 11 کانون مختلف در مناطق  شهرداری و با حضور مستمر در سراهای شهرداری فعالیت می کند.کانون ها شامل: کانون پیشگیری از دیابت، کانون پیشگیری از دخانیات، کانون جوانان، کانون خادمین سلامت مساجد، کانون پزشکان محله، کانون سالمندان، کانون پیشگیری از چاقی، کانون داوطلبین اهدای خون محلی،کانون مادر و کودک و کانون معلولان می باشد که می توانند علاوه بر فعالیت های فرهنگی، بسیاری از هزینه های درمانی را به نصف کاهش دهند.

غرفه ی انجمن روانشناسی سلامت به گفته ی مریم اکبری کارشناس ارشد روان شناسی عمومی در زمان برگزاری جشنواره مشاوره ی رایگان و آموزش های مهارت های زندگی ، ذهن آگاهی، ریلکسیشن  به مراجع کنندگان می دهند.این انجمن زیر نظر وزارت علوم است و پایگاه آن در دانشگاه پیام نور- تهران مرکز- فعالیت می کند.همچنین نشریه ی علمی پژوهشی فصلنامه ی روانشناسی سلامت زیر نظر این انجمن به چاپ می رسد. دانشجویان روانشناسی، اساتید و علاقمندان روانشناسی می توانند عضو این انجمن شوند.

غرفه ی انجمن حمایت از کودکان بد سرپرست غرفه ای پویا و پر شور است که قدمت چندانی ندارد و توسط چند روزنامه نگار مستقل تاسیس شده است. به گفته یکی ازاعضا فعال، این انجمن یک پویش رسانه ای" بد سرپرست تنهاتر است " است. انجمن از فروردین امسال فعالیت خود راشروع کرده است و با انتشار نامه ای در روز شهادت امام علی (ع) به روسای قوای سه گانه و یک سری نهاد های ذی ربط خواستار اصلاح قوانین مربوط به کودکان "بد سرپرست" و منفک شدن آنها از کودکان "بی سر پرست" شده اند. تفاوت این کمپین با دیگران این است که  به دنبال تغییر زیر ساختهای اصلی است نه عضو گیری و فعالیتهای خیریه ای.

 غرفه ی شرکت مدیسا نوین پویش  وارد کننده ی تجهیزات پزشکی در زمینه ی سلامت خانواده است. دستگاه های مرتبط با فشار خون، قند خون، ترازو، آسم و تشکچه ی برقی از انواع آنهاست. در روزهای جشنواره غرفه ی مدیسا نوین پویش به شکل رایگان اقدام به اندازه گیری فشار خون، قند خون و تعیین بی ام آی مراجع کنندگان می کند. در این غرفه محصولی برای فروش عرضه نمی شود.

غرفه ی کلینیک ارتوپدی فنی سلامت سازان به صورت رایگان اسکن کف پا را برایتان انجام می دهند.طبق گفته ی دکتر سلطانی بر اساس این اسکن، کف پا آنالیز بیومکانیک می شود و نقاط پر فشار را به شما نشان می دهند.اگر مشکلی در اسکن دیده شود در جریان قرار می گیرید و در صورت نیاز کفی های مناسب برایتان با تخفیف خوبی سفارش داده می شود.

غرفه ی انجمن همایش سلامت و زندگی بسیار خودجوش با همیاری کامل مردم و با برپایی همایش های مرتبط با سلامت روان، پیشگیری و درمان اعتیاد، اهدا خون و غیره سعی بسیاری در فرهنگ سازی و پررنگ کردن نقش سلامت در میان مردم دارد.

از اهداف غرفه ی انجمن ژنتیک کمک به فرهنگ سازی و بهبود کیفیت زندگی و ارتقا سطح سلامت جامعه و پیشگیری ازمعلولیت ها و بیماریهای مرتبط با اختلالات ژنتیگی است. این بنیاد از سال 1393 تاسیس شده است و در شاخه های مختلفی انسانی ، گیاهی، جانوری، سازواره ها، دانشجویی و دانش آموزی، برنامه ریزی شده است. اعضا فراوانی دارد که در تمام شاخه ها کارگروه تشکیل داده اند.برخی از این کارگاهها زیر چتر حمایت انستیتو پاستور است و گواهی های کاملا معتبر به شرکت کنندگان داده می شود. انجمن با حمایت های مردمی و خیرین فعالیت می کند و همچنین انجمن یک آزمایشگاه ژنتیک پزشکی آنهم با تعرفه های دولتی تاسیس کرده است که هزینه های آن به دلیل خیریه بودنش تقریبا نصف آزمایشگاههای دیگر است. تمام مشاوره های ژنتیکی قبل و بعد ازدواج، آزمایش های ژنتیکی بارداری، ازدواج های فامیلی و موارد مشکوک ژنتیکی در این آزمایشگاه انجام می شود. 

همچنین غرفه ی انجمن آلزایمر ایران که اولین تشکل غیر دولتی آموزشی، درمانی، مراقبتی، حمایتی و توانبخشی ویژه ی افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در کشور است  در جشنواره حضور دارد. این انجمن در بهمن ماه سال 1380 توسط جمعی از افراد نیکوکار و با هدف ارتقا کیفیت زندگی افراد مبتلا و خانواده هایشان تاسیس و سپس به ثبت رسیده است.از مهمترین فعالیتهای انجمن طرح حفظ سلامت افراد سالمند، اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه، برگزاری جلسات آموزشی/ حمایتی و کارگاههای مختلف در کمیته ی مراقبت کنندگان و نیزخدمات مددکاری و انجام تست های تشخیصی و غربالگری در افراد در معرض خطر است که هم اکنون در انجمن به راحتی انجام می شود. 

غرفه ی انجمن مردم نهاد اتیسم نیز در میان سایر غرفه ها مشغول به فعالیت است. این انجمن در سال 1392 تاسیس شده  و بر آن است که با فراهم کردن شرایط مناسب، امکان پذیرش، حمایت و رساندن افراد طیف اتیسم به جایگاه واقعی آنها در جامعه و همچنین فراهم نمودن رفاه، نشاط و استقلال برای آنها فعالیت کند.غرفه ی کانون هموفیلی ایران ( استان تهران) با هدف ارتقاء سطح کیفیت زندگی بیماران هموفیلی و سایر اختلالات انعقادی ارثی در جشنواره حضور دارد.این کانون از سال 1346 با ارایه ی حمایت های دارویی، درمانی، اجتماعی، آموزشی، پیشگیری و حقوقی و همچنین حمایت از پژوهش و توسعه فعالیت می کند. بزرگترین دستاورد کانون هموفیلی ، مرکز درمان جامع هموفیلی ایران است که خدمات سرپایی مورد نیاز بیماران را به رایگان به آنها ارایه می نماید.بانک اطلاعات این مرکز ، کامل ترین بانک اطلاعات موجود کشور در رابطه با بیماران هموفیلی است.

بازار غرفه ی انجمن اهدا عضو ایرانیان از اولین روز جشنواره حسابی گرم است. این انجمن تا به حال 70 طرح فرهنگی را طراحی و اجرا کرده است. می توان از فعالیت های انجمن، برگزاری مراسم بزرگداشت پیوند اعضا ( جشن نفس) نام برد. لازم به ذکر است که اثر دوره های آموزشی انجمن باعث بالا رفتن حداقل 3 برابر آمار اهدای عضو بوده است. مراجعان می توانند در این غرفه اطلاعت خود را برای رضایت از اهدا اعضایشان وارد کرده و کارت اهدا عضو را ظرف 15 دقیقه دریافت کنند. این کارت هیچ بار حقوقی برای خانواده ی فرد نخواهد داشت و فقط به منزله ی آگاهی بخشی به آنها درخصوص رضایت متوفی برای اهدا اعضایش است.