رویدادها و تازه‌ها

افراد چاق پنهانی ترور می شوند

افراد چاق پنهانی ترور می شوند

اولین نشست از مجموعه نشست های  تخصصی جشنواره فیلم سلامت با موضوع سبک زندگی و با حضور عوامل فیلم حریر که به موضوع اضافه وزن می پردازد برگزار شد.

در این نشست فریال بهزاد کارگردان فیلم حریر،غلامرضا آزادی تهیه کننده فیلم، ژاکلین آواره بازیگر نقش حریرو حامد محمدی کنگرانی روانپزشک و عضو کمیته رسانه روانپزشکان، دکتر زهرا عبدالهی رییس اداره تغذیه اداره سلامت وزارت بهداشت و دکتر مظهری متخصص تغذیه و نایب رییس انجمن علمی و پیشگیری چاقی ایران حضور داشتند.

فریال بهزاد کارگردان با عنوان اینکه فیلم سینمایی حریر درباره معضلی است که کمتر به آن پرداخته شده گفت:این فیلم مشکلات اجتماعی دختری را  نشان می دهد که دچار اضافه وزن است و زندگی اش با مشکل دچار شده و دست آخر تصمیم می گیرد اقدام به خودکشی کند.

غلامرضا آزادی تهیه کننده این فیلم هم با تبریک به کسانی که جشنواره فیلم سلامت را خلق کردند گفت: برای ساخت این فیلم با سرمایه شخصی اقدام کردیم و اسپانسرهایی که میلیاردی کسب درآمد می کنند حاضر نشدند ما را همراهی کنند.

ژاکلین آواره بازیگر فیلم هم که خودش دچار اضافه وزن است با عنوان اینکه این مشکل را در زندگی با تمام وجود لمس کرده گفت : به نظر من اولین عاملی که می تواند به کاهش وزن کمک کند پذیرفتن وضعیت خود است.

او با اظهار امیدواری از اینکه به زودی این فیلم نمایش عمومی داده شود گفت: متاسفانه افرادی که در جامعه ما دچار چاقی هستند و یا مشکل ظاهری دیگری دارند به صورت پنهان ترور می شوند تا جایی که اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

دکتر مظهری نایب رییس انجمن پیشگیری از چاقی در ایران هم با جهان شمول خواندن مشکل اضافه وزن در دنیا گفت : کاهش وزن هم شدنی و هم غیر قابل امکان است و اگر کسی می خواهد با وسایل کمک لاغری و در عرض یک هفته چاقی سالیان سال خود را از بین ببرند ابن کار نشدنی  و اگر می خواهد ریشه چاقی خود را پیدا کند وزمان برای از بین بردن آن بگذارد کاملا شدنی است.

دکتر مظهری  چاقی را جز ده بیماری کشنده در دنیا دانست که می تواند بیماری های روانی چون افسردگی هم ایجاد کند.او با عنوان اینکه هنوز ما چاقی را عاملی برای زیبایی و دوست داشتنی بودن کودکان می دانیم گفت:  بچه هایی که دچار اضافه وزن هستند در آینده دچار بیماری های بسیاری می شوند و باید هر چه زودتر جلوی چاقی  آنها گرفته شود.

غلامرضا آزادی تهیه کننده فیلم هم که پیش از این فیلم های بسیاری را در حوزه کودک داشته با بیان این نکته که موضوعات امروزی که در سینما مطرح می شوند معضلات ضعیف جامعه هستند نه معضلات واقعی در حالیکه بسیار متاثر بود گفت: ساختن فیلم حریر جرات می خواست و ما بارها برای ساخت آن خیز برداشتیم و به دلایل مالی متوقف شدیم اما بالاخره این فیلم ساخته شد.

دکتر زهرا عبدالهی رییس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت هم با تبریک به عوامل فیلم در نشان دادن درست معظلی که بسیاری با آن روبرو هستند گفت:جای خوشحالی دارد که مقوله سلامت جایش در رسانه ها باز شده و بدون شک یکی از مهم ترین و قطعی ترین راه ها برای رسیدن به اهداف سلامت ساخت چنین فیلم هایی است که می تواند مخاطبان بسیاری را داشته باشند و مردم و مسولین را نسبت به معضلات این حوزه حساس کند.

دکتر عبدالهی هم چاقی را از مشکلات بزرگ دنیا دانست و گفت: بدترین اتفاق چاق شدن بچه های زیر پنج سال است و شیوع چاقی در کودکان زیر ده سال دوبرابر شده و همچنان رو به افزایش است.

او راه اصلاح تغذیه را فرهنگ سازی دانست و گفت: باید برنامه ها ، فیلم ها و سریال هایی ساخته شود که مردم را به تغذیه تشویق شوند اما آنچه در فیلم ها و سریال های امروز شاهد هستیم تغذیه بسیار نادرست است.این متخصص تغذیه با بیان اینکه اکثرا در فیلم ها میز شام مفصل با مقدار زیادی غذا و نوشابه دیده می شود گفت:آیا نمی شود سر میز شام نان و پنیر و سبزی باشد و جامعه را به این نوع تغذیه ساده و سالم دعوت کرد؟

دکتر کنگرانی روانپزشک و عضو کمیته رسانه روانپزشکان هم با عنوان اینکه ریشه بسیاری از چاقی ها مسایل  روانی  است گفت:  بحث چاقی تنها سکته های قلبی وگرفتگی عروق و دیابت و ..نیست وبسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند اعتماد به نفس شان را هم به دلیل برخوردهایی که در جامعه می بینند از دست می دهند و یکی از مهم ترین عواملی که افراد به دلیل آن می خواهند کاهش وزن پیدا کنند همین موضوع است.

عضو کمیته رسانه روانپزشکان همچنین با تقدیر از فیلم حریر در درست نشان دادن موضوع چاقی گفت: ما همیشه عادت کرده ایم از فرهنگ غرب بدی هایشان را بگیریم مثل فست فود و نوشابه های قندی اما نسبت به فرهنگ ورزش که در جامعه آنها جا افتاده است بسیار بی توجه و کاهل هستیم.

او دیدگاه فیلم حریر را  نسبت به مسئله چاقی نگاهی روانشناختی دانست و گفت: من با همه احترامی که برای مساله آموزش و آگاهی دادن به مردم در این زمینه قائل هستم دوست دارم بگویم که مهم ترین عامل برای سلامت لذت بردن از زندگی است و این موضوع ربطی به وزن و چاقی و لاغری ندارد.

در ادامه فریال بهزاد کارگردان فیلم حریر درباره اینکه چرا نخواسته این موضوع را از منظر کمدی و طنز نگاه کند عنوان کرد:شاید اگر فیلم کمدی می ساختم از نظر مخاطب و فروش موفق تر بودم اما ترجیح دادم به صورت جدی به این موضوع بپردازم چرا که همیشه این بار اجتماعی بر دوش من بود که این موضوع را مطرح کنم.

بهزاد گفت: باید اعتراف کنم فیلم حریر با سختی های بسیار زیاد ساخته شد و مسائل و مشکلات زیادی آن را متوقف کردند ولی امروز با شنیدن نقدها و بازخوردها خوشحالم که این فیلم را ساخته ام.

کارگردان فیلم حریر درباره تحقیق های انجام شده برای این فیلم گفت: من سه سال در کلینیک های چاقی  زمان گذاشتم و هفت سالی هم برای ساخت این فیلم تحقیق کردم.

فریال بهزاد  جشنواره سلامت را اتفاقی خوب در حوزه  سینما دانست که ده سال دیرتر از آنچه باید  اتفاق افتاده و گفت: امروز با هوای آلوده و تغذیه نادرست وآلودگی آب ..روبرو هستیم و نباید به آن بی توجه باشیم و باید با آینده نگری و آموزش وفرهنگ سازی جلوی این معضلات را بگیریم.