رویدادها و تازه‌ها

هنر ابزار موثرتری برای آموزش زندگی با کیفیت است

هنر ابزار موثرتری برای آموزش زندگی با کیفیت است

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش عالی در برنامه چرخ که از شبکه ۴ سیما پخش شد گفت : هنر ابزار موثر تری برای آموزش زندگی با کیفیت است.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره سلامت، محمد هادی ایازی درباره ضرورت های برگزاری جشنواره فیلم سلامت از سوی وزارت بهداشت اظهار کرد :
فرهنگ سازی در حوزه سلامت مهم است . مردم از طریق فرهنگ ، می توانند راه زندگی سالم را بهتر بشناسند؛ شناخت اینکه مردم بدانند  چه طور زندگی کنند که سالم تر بمانند، و یا به عنوان نمونه با همسایگان خود چگونه ارتباط برقرار کنند نیازمند فرهنگسازی است.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از مرگ ومیرها ناشی از بیماری های قلبی وعروقی است افزود : این مهم نشان می دهد مردم ما دچار کم تحرکی هستند ، غذای چرب می خورند و دخانیات مصرف می کنند.
رییس جشنواره فیلم سلامت از پخش سریال پریا که درباره ایدز است و از شبکه ۳ سیما پخش می شود بسیار ابراز خشنودی کرد و گفت : باید از این موضوع خوشحال بود زیرا ایدز دغدغه است .بر طبق آمار رسمی اکنون ۳۰۰۰۰ بیمار مبتلا به ایدز وجود دارد اما ۱۰۰۰۰۰ بیمار ایدز وجود دارند که از بیماری خود اطلاعی ندارند و عامل انتقال بیماری هستند که این سریال موجب می شود اگر فردی مبتلا به ایدز است اما افراد بی اطلاع، با توجه به علائمی که در این سریال می بیند به پزشک مراجعه می کند و اقدامات کنترلی را انجام می دهد.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت همچنین با بیان این موضوع که در ۵ سال اخیر فیلمهای سینمایی بسیار با کیفیتی در حوزه سلامت تولید شده بدون اینکه حمایت و یا تشویقی از جانب وزارت بهداشت صورت گرفته باشد افزود : ۲۴ فیلم در بخش سیمایی انتخاب شده که تماما به موضوع بهداشت و درمان می پردازند، مثلا اوتیسم .
در حوزه مستند همچنین فیلمهای بسیار خوبی درباره بهداشت و درمان تولید شده است به عنوان مثال مستند با کریمان که درباره خیرین حوزه سلامت است.
در بخش انیمیشن نیز 100 انیمیشن در حوزه سلامت و برای شبکه مجازی و یا پخش از سیما تولید شده که پیش بینی شده در این جشنواره از آنها تجلیل کنیم.
در بخش دانشجویی دانشجویان پزشکی و پیرا پزشکی دعوت به فیلمسازی شدند.که در این بخش ۸۳ اثر به بخش نهایی راه یافت.
بخش مردمی جشنواره سلامت نیز از اتفاقات دیگری بود که به حضور و توجه مردم درحوزه سلامت کمک کرد.
دکتر ایازی گفت : ما به دنبال این بودیم که با استفاده از این جشنواره پیغام خود را به مردم انتقال دهیم. پس از انتشار برخی از آثار با توجه به مطالعاتی که روی آنها انجام دادیم متوجه شدم که میزان مواجه مردم درباره آن مساله ، به پزشکان کمتر یا بیشتر شده است.
۱۲ سال قبل توجه مردم به مقوله پیوند اعضا کمتر بود اما با وجود جشنواره هایی مثل نفس و امثال آن توانستیم از ابزار هنر استفاده کنیم و پیام خود را به مردم برسانیم و امروز پیوند عضو تا میزان ۷۰ درصد در بیماران مرگ مغزی افزایش یافته است.