رویدادها و تازه‌ها

ویروس ترسناک دیگر کشنده نیست

ویروس ترسناک دیگر کشنده نیست

سپید: غالباً برداشت‌های غلطی از اچ‌آی‌وی (HIV) و ایدز (AIDS) می‌شود و همچنان بعضی از افراد تصورات غلطی در مورد HIV دارند که در ادامه به 10 مورد از مرسوم‌ترین تصورات غلط می‌پردازیم.

       1. خود آزمایش HIV می‌تواند باعث ابتلا به ویروس HIV شود. بعضی از افراد ادعا می‌کنند که خود آزمایش HIV می‌تواند باعث انتقال ویروس HIV به بدن فرد شود. این یک ادعای کاملاً نادرست است و تنها زمانی این ادعا به واقعیت تبدیل می‌شود که کلینیک مربوطه برای آزمایش یک فرد از سوزنی استفاده کند که قبلاً برای یک فرد مبتلابه HIV استفاده‌شده بود. 

       2. توالت فرنگی می‌تواند باعث ابتلا به ویروس HIV شود. ویروس HIV نمی‌تواند از طریق تماس با وسایلی همچون توالت فرنگی، دستگیره، چنگال و حتی دست دادن با فردی منتقل شود. روش‌های شناخته‌شده انتقال ویروس HIV شامل رابطه جنسی بدون کاندوم، استفاده از داروی داخل وریدی، تماس با خون یا مایعات بدنی فرد مبتلابه ویروس HIV، انتقال ویروس از مادر به فرزند در طول دوره حاملگی و دریافت خون فرد مبتلابه ویروس HIV است. 

       3. HIV را می‌توان درمان کرد. در بازار امروز داروهایی وجود دارند که می‌توانند ویروس HIV را سرکوب کنند یا بار ویروسی را پایین بیاورند. چنین درمان‌هایی می‌توانند از رشد و پیشرفت بیماری ایدز برای سال‌ها و حتی تا آخر عمر جلوگیری کنند. باوجوداین، هنوز محققان نتوانسته‌اند تا درمانی را برای HIV پیدا کنند که بتواند به‌طور کامل ویروس را از بدن فرد حذف کند.

       4. اگر آزمایش HIV شما مثبت بود، بدون شک به دلیل بیماری ایدز خواهید مرد. در اولین سال‌های پس از کشف ویروس HIV تصور بر این بود که وجود ویروس HIV در فردی باعث می‌شود که مبتلابه بیماری AIDS شود و در طی چند سال به دلیل عوارض ناشی از این بیماری فوت شود. باوجوداین، نتایج تحقیقات نشان دادند که این یک تصور غلط است. استفاده از داروهای مربوطه، ایجاد تغییرات در سبک زندگی و استفاده از دیگر درمان‌های مکمل می‌توانند توانایی بدن را در کنترل ویروس HIV افزایش دهند و درنتیجه برای سال‌های زیادی و حتی تا پایان عمر از ابتلا به بیماری AIDS و دیگر عوارض مرگبار ناشی از ابتلا به این ویروس جلوگیری کنند.

       5. اگر هم شما و هم شریک جنسی شما ویروس HIV داشته باشید، برقراری رابطه جنسی بدون کاندوم هیچ ضرری برای شما و شریک جنسیتان نخواهد داشت. اگر آزمایش HIV شما و شریک جنسی شما مثبت باشد، به این معنا نیست که می‌توانید وجود این ویروس را در خود نادیده بگیرید و همان‌طور زندگی کنید که تا پیش از تشخیص این ویروس در خود زندگی می‌کردید. در صورت تشخیص ویروس HIV در خود و شریک جنسیتان باید تحت درمان قرار بگیرید تا شانس احتمال ابتلا به بیماری AIDS را کاهش دهید و عفونت ویروسی خود را درمان کنید. علاوه بر این، پس از تشخیص ویروس HIV، هم شما و هم شریک جنسیتان باید احتیاط‌های لازم را انجام دهید تا ویروس HIV را به دیگران انتقال ندهید. 

       6. نمی‌توانید از طریق سکس دهانی ویروس HIV را انتقال دهید یا مبتلابه این ویروس شوید. اگر فردی در دهان خود یک بریدگی یا یک زخم داشته باشد این امکان وجود دارد که در هنگام انجام سکس دهانی این زخم یا بریدگی او با مایعات بدنی دارای ویروس HIV تماس پیدا کند و درنتیجه فرد مبتلابه ویروس HIV شود، بنابراین سکس دهانی نیز می‌تواند ‌مانند سکس بدون کاندوم خطر ابتلا به ویروس HIV را افزایش دهد. توصیه می‌شود که برای انجام سکس دهانی از کاندوم استفاده کنید، چون می‌تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به ویروس HIV را کاهش دهد.

       7. پشه‌ها می‌توانند ویروس HIV را انتقال دهند. درحالی‌که پشه‌ها می‌توانند شماری از بیماری‌ها مانند مالاریا را انتقال دهند، اما تاکنون هیچ موردی یافت نشده است که نشان دهد ویروس HIV از طریق گزش پشه‌ها منتقل‌شده است. اگر پشه‌ها می‌توانستند ویروس HIV را انتقال دهند، اکنون با شمار بیشتری از کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سال‌های مبتلابه ویروس HIV مواجه بودیم.

       8. اگر مبتلابه ویروس HIV شوید، خودتان می‌فهمید. افراد مبتلابه ویروس HIV الزاماً احساس ناخوشی نمی‌کنند. این امکان وجود دارد که تا پیش از بروز علائم مربوط به این عفونت ویروسی هیچ احساس درد و ناخوشی نکنید. آزمایش HIV تنها راهی است که می‌توان وجود یا عدم وجود ویروس HIV را در خود تشخیص داد.

       9. HIV و AIDS به دلیل ویروس مشابهی ایجاد نمی‌شوند. بعضی از افراد ادعا می‌کنند که ویروس دخیل در ایجاد HIV و AIDS متفاوت است، اما چنین ادعایی کاملاً اشتباه است. اگر HIV را درمان نکنید، ویروس HIV می‌تواند پیشروی کند و موجب بیماری ایدز شود که این بیماری اساساً به معنای ویرانی سیستم ایمنی بدن است. باوجوداین، بسیاری از افراد مبتلابه HIV توانسته‌اند که با یک روش درمانی مناسب طول عمر خود را افزایش دهند و از ایجاد بیماری AIDS جلوگیری کنند.

       10. اگر در حال مصرف داروهای مربوط به HIV هستید، دیگر نمی‌توانید ویروس را به کسی انتقال دهید. اگر فردی در حال درمان HIV یا به‌عبارت‌دیگر در حال مصرف داروهای مربوط به HIV است، می‌تواند بازهم ویروس HIV را از طریق رابطه بدون کاندوم، سوزن‌های مشترک و تماس دیگران با خون یا مایعات بدنی به دیگران انتقال دهد.

منبع: everydayhealth

ترجمه: مصطفی صداقت رستمی